taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.759
Euro
7.3721
Altın
1653.16
Borsa
92381.82
Gram Altın
360.178
Bitcoin
49804.07

Haliç Metro Geçiş Köprüsü 15 Şubat'ta açılıyor

Türkiye'nin ilk metro geçiş köprüsü olan Haliç Metro Geçiş Köprüsü, 15 Şubat'ta açılacak. Köprüde günde 1 milyon yolcu taşınması hedefleniyor


Whatsapp ile paylaş

Haliç Metro Geçiş Köprüsü 15 Şubat'ta açılıyor

Haliç Metro Geçiş Köprüsü 15 Şubat'ta açılıyor

Hacıosman-Şişhane arasında hizmet veren İstanbul Metrosu'nu Yenikapı'ya ulaştırarak Marmaray'la entegre olmasını sağlayacak Haliç Metro Geçiş Köprüsü, Cumartesi günü törenle açılacak.

EĞİK ASKILI CABLE-STAYED SİSTEMLE İNŞA EDİLDİ

Açılış törenine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılması bekleniyor. Mevcut Unkapanı Köprüsü'nün ortalama 200 metre güneyinde, 2 Ocak 2009'da yapımına başlanan köprü, dünyada ileri teknolojik köprülerde uygulanan "eğik askılı cable-stayed" sistemiyle inşa edildi.

Haliç Metro Geçiş Köprüsü 15 Şubat'ta açılıyor

8 VAGONLU İŞLEYİŞE UYGUN 180 METRE UZUNLUĞUNDA

Ortası raylı sistem, iki kenarı yayaya açık olarak yapılan, 460 metresi deniz üzerinde olmak üzere 936 metre uzunluğundaki köprünün sudaki kısmında 4 ayak bulunuyor. Köprü, deniz ortasında 47 metre yüksekliğindeki iki ayağa oturuyor. Denizden yüksekliği 13 metre olan 12,6 metre genişliğindeki köprünün Unkapanı tarafında açılır kapanır bir bölüm de yer alıyor. Köprü üzerindeki Haliç istasyonu, 8 vagonlu işleyişe uygun olarak 180 metre uzunluğunda yapıldı.

Haliç Metro Geçiş Köprüsü 15 Şubat'ta açılıyor

KÖPRÜDEN YAYA GEÇİŞLERİ ÜCRETSİZ OLACAK

Çalışmalar sırasında karada 16 (Beyoğlu yakasında 9, Unkapanı yakasında 7), Haliç'te 4 olmak üzere toplam 20 araştırma sondajı yapıldı. İnşaat sırasında Portekiz'de imal ettirilerek üç seferde Haliç'e getirilen 51 parça kazık da çakıldı. Haliç Metro Geçiş Köprüsü sayesinde Hacıosman'dan metroya binen yolcular, kesintisiz Yenikapı aktarma istasyonuna ulaşacak. Burada Marmaray bağlantısıyla Kadıköy-Kartal'a, metro bağlantısıyla da Bakırköy-Atatürk Havalimanı veya Bağcılar-Olimpiyatköyü-Başakşehir'e kısa sürede ulaşabilecek. Metro hatlarındaki istasyonlara turnikeden geçip bir ya da iki kat aşağıya inildikten sonra ulaşılmasına karşı, köprüdeki istasyona turnikeden geçildikten hemen sonra varılabilecek. Seyir terasının da olduğu köprüden yaya geçişleri ücretsiz olacak.

Haliç Metro Geçiş Köprüsü 15 Şubat'ta açılıyor

KÖPRÜNÜN MALİYETİ 180 MİLYON LİRA

Türkiye'nin ilk metro geçiş köprüsü olacak Haliç Metro Geçiş Köprüsü, boynuzu andıran iki adet 55 metre yüksekliğindeki çelik kulesiyle dikkati çekiyor. Haliç'in depremselliği, faylanma durumu, zemin koşulları, Haliç tabanı çamur tabakası dikkate alınarak yapılan analizler sonucunda dizayn edilen bu kazıkların her biri 4 bin 700 ton nihai yük değerine göre projelendirildi. Yapımına 2 Ocak 2009'da başlanan köprü, 180 milyon liraya mal oldu.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir