taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.7845
6.456
1491.85
98415.34
277.549
46059.58

Halil İnalcık’tan, İstanbul Tarihi Araştırmaları

Halil İnalcık’ın vefatından önce yayınevine verdiği eserlerden biri olan İstanbul Tarihi Araştırmaları yayımlandı…

Özel İçerik | 03.04.2019 - 14:40..
Whatsapp ile paylaş

İstanbul Tarihi Araştırmaları

Halil İnalcık, Cambridge Uluslararası Biyografi Merkezi tarafından, dünyada sosyal bilimler alanında sayılı 2000 bilim insanından biri olarak gösterildi. Tanınmış Amerikalı sosyal bilimci Immanuel Wallerstein ise, İnalcık hakkında şunları yazmıştı:

"Bugün dünya üniversitelerinde Halil İnalcık okunuyor ve okutuluyor. Onu dar anlamda bir "tarihçi" olarak düşünmek elbette yetersiz kalır. Bizzat tarih disiplinine şekil vermiş, kendi metodolojisini ve bilgi birikimini tarihçilik mesleğine kazandırmış bir kişi olarak İnalcık, bilim çevrelerinin üzerinde uzlaştığı seçkin bir isimdir. İnalcık ekolüne mensup yüzlerce öğrenci, sadece birincil kaynakları kullanma, belge ve arşivleri inceleme yönünden değil modern anlamda tarihe sosyo-ekonomik ve kültürel birçok cepheden bakabilme becerisini ondan öğrenmiştir. Yeni kuşak tarihçiler, Akdeniz, Osmanlı ve Balkan tarihi üzerindeki birçok yanlışın tashih edilmesini ona borçludur. Kitapları, sayısız makale ve ansiklopedi maddeleri, sosyal bilimciler için göz kamaştırıcı bir hazine mahiyetindedir. Halil İnalcık, bu sahanın en seçkin uygulayıcılarından biri. Dünya bilimine katkıları su götürmez. Çabalarının hedefi haline gelmiş konu üzerinde bize sadece tefekkür etmek düşer". (Arka Kapak Yazısı, Makaleler, Ankara: Doğu-Batı, 2005)

Bu özel ismin, ölmeden önce yayınevine verdiği eserler arasında İstanbul’un geçmişi üzerine kaynak oluşturabilecek İstanbul Tarihi Araştırmaları da vardı.

İstanbul Tarihi Araştırmaları - Halil İnalcık

(Halil İnalcık)

İSTANBUL TARİHİ ARAŞTIRMALARI

İstanbul Tarihi Araştırmaları, 60 yıl boyunca İstanbul tarihine çeşitli araştırmalarıyla katkıda bulunmuş İnalcık’ın konuyla ilgili makaleleri ve daha önce yayımlanmamış çalışmaları bir arada sunuyor…

Eserin birinci bölümünde, İstanbul’un fethinden sonra şehrin yeniden nüfuslandırılması ve inşa faaliyetlerine dair muhtelif çalışmalarını bir araya toplayan İnalcık, Türk-İslâm şehri olarak şehrin bu yeniden kuruluş sürecini, arşiv vesikalarından ve çeşitli dillerdeki kaynak eserlerden yola çıkarak inceliyor. Ayrıca şehrin nüfusu, yerleşim yerleri ve ekonomik hayatı kitabın ciddi katkıları arasında…

İkinci bölümde ise İnalcık, Bilâd-i Selâse olarak Galata, Eyüp ve Üsküdar üzerine araştırmalarını sunuyor. Çeşitli İstanbul sayımlarının yanı sıra, 1885 Tarihli İstanbul Sayımı’na büyük bir parantez açarak İstanbul’un demografisinin yapısal özellikleri üzerinde duruyor. 1911 yılına ait İstanbul’daki mevcut mahallelerin bir listesini vererek, 1453’ten 1911 yılına değin geniş bir yelpazede İstanbul’un bir Türk-İslâm şehri olarak gelişim evrelerini gösteriyor. İstanbul Tarihi Araştırmaları’nda, İnalcık’ın 2012 yılında yayımlanan ve fetihten sonra yapılan İstanbul’un ilk tahrîri olan The Survey of Istanbul 1455 adlı eseri ile birlikte, İstanbul tarihi üzerinde uzun yıllardır yaptığı araştırmalar bir bütün halinde sunulmuş oluyor.

İstanbul Tarihi Araştırmaları - Halil İnalcık

İstanbul Tarihi Araştırmaları

Halil İnalcık

İş Bankası Kültür Yay.

S.: 608

Kitabı satın almak için tıklayınız: idefix

*

Damla Karakuş

[email protected]

Instagram: biyografivekitap

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir