taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
6.0612
6.7743
1285.11
87435.3
250.514

Halkalı-Gebze projesinde 6 yıllık hasret bitiyor

Halkalı-Gebze arasında bulunan eski banliyö hatlarında, 2013 yılından beri süren yenileme çalışmalarında sona gelindi. Proje 2 ay sonra hazır olacak.

DHA | 31.01.2019 - 11:38..
Whatsapp ile paylaş
Halkalı-Gebze projesinde 6 yıllık hasret bitiyor

Yaklaşık 77 kilometrelik hattın yapım çalışmalarının yüzde 97'si tamamlandı. Proje tamamlandığında günde 1 milyon yolcunun taşınması planlanan hattın Marmaray'la entegrasyonu sağlandığında, Gebze'den Halkalı'ya 105 dakikada seyahat edilebilecek.

PROJE TAMAMLANMAK ÜZERE

Aynı proje kapsamında, 9 ay önce trafiğe kapatılan Kadıköy'ü Üsküdar'a bağlayan Tıbbiye Köprüsü de tamamlanmak üzere. Tarihi Haydarpaşa Garı'nda ise restorasyon çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.

Halkalı-Gebze projesinde 6 yıllık hasret bitiyor

İKİ YILDA BİTİRİLECEKTİ

Haydarpaşa-Gebze arasında bulunan 29 Mayıs 1969 yılından bu yana hizmet veren banliyö tren hattı, 19 Haziran 2013'te yapılan son seferinin ardından kapatılmıştı. Eş zamanlı olarak Zeytinburnu-Halkalı arasında da çalışmalar için start verilmişti. Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren projesi ve Marmaray'la entegre olarak çalışması planlanan hattaki yenilenme çalışmaları nedeniyle, raylar sökülmüş, pek çoğu tarihi eser statüsünde bulunan istasyonların da yenilenmesine karar verilmişti.

Yapım süresi 24 ay olarak planlanan yenileme çalışmalarının, 2015 yılı Haziran ayında sonuçlandırılması hedeflenmişti. Ancak aradan geçen süre içinde yapımı üstlenen firma, maliyetlerdeki aşırı artışı gerekçe göstererek, 2014 yılının Ekim ayında çalışmaları durdurmuştu. Sorunların çözülmesinin ardından çalışmalar 2015 yılı içinde tekrar başlamıştı.

Halkalı-Gebze projesinde 6 yıllık hasret bitiyor

YÜZDE 97'Sİ TAMAMLANDI

2018 yılı sonunda açılması hedeflenen Halkalı-Gebze banliyö hattında, ekipler yoğun olarak çalışıyor. Banliyö trenlerinin kullanacağı iki hattın yanı sıra, hızlı trenlerin de kullanacağı bir hat daha eklendi. Bu hatlarda, ray döşeme ve elektrik hattı döşeme işlemi tamamlandı.

Hat boyunca devam eden yeni istasyon ve eski istasyonların restorasyon çalışmalarında ise sona gelindi. Pek çok istasyon tamamlanırken, birkaçında ve depolama alanlarında son detayların yapıldığı öğrenildi.

Halkalı-Gebze projesinde 6 yıllık hasret bitiyor

TIBBİYE KÖPRÜSÜ BİTMEK ÜZERE

Öte yandan, aynı proje kapsamında 2018 yılının Nisan ayında yenilenmesi için trafiğe kapatılan Tıbbiye Köprüsü'nde de çalışmalarda sona yaklaşılıyor. Üsküdar- Kadıköy arasındaki ana arter üzerinde bulunan köprünün inşaatının, bir yıl sürmesi planlanıyordu. Ancak inşaatın çok hızlı ilerlediği, köprünün daha önce trafiğe açılmasının planlandığı öğrenildi.

HAYDARPAŞA GARI DA YENİLENİYOR

Tarihi Haydarpaşa Garı'nda, aynı proje kapsamında yürütülen restorasyon çalışmaları ise hızla sürüyor. Ana binanın çevresi restorasyon çerçevesinde kapatılırken, tarihi peronlarda da yenileme çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.

Halkalı-Gebze projesinde 6 yıllık hasret bitiyor

GÜNDE 1 MİLYON YOLCU TAŞINACAK

Tren hatlarının tamamlanması ve Marmaray projesi ile entegrasyonu sağlandığında 43 istasyonun bulunacağı hatta, Gebze’den Halkalı’ya 105 dakikada seyahat edilebilecek. Hatta; Bakırköy-Bostancı 37 dakika, Söğütlüçeşme-Yenikapı seyahat süresi ise 12 dakika olacak. Hatta, günde 1 milyon yolcunun taşınması planlanıyor.

Daha önce, 2018 yılının sonunda açılması planlanan hattın açılışı ertelenmişti. Eksiklerin giderilmesinin ardından hattın önümüzdeki aylarda hizmete alınması planlanıyor.

Günün önemli gelişmeleri VİDEO

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir