taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7342
Euro
7.2869
Altın
1618.28
Borsa
89552.61
Gram Altın
350.572
Bitcoin
45018.05

Hamzaçebi: HSYK düzenlemesine dava açacağız

Akif Hamzaçebi, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında HSYK düzenlemesi hakkında değerlendirmede bulundu.


Whatsapp ile paylaş

Hamzaçebi: HSYK düzenlemesine dava açacağız

Hamzaçebi: HSYK düzenlemesine dava açacağız

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, HSYK düzenlemesini Cumhurbaşkanı Gül onaylamadan Anayasa Mahkemesi'ne götüreceklerini söyleyerek, "Bu davayı Resmi Gazete'de yayınlanmadan açacağız. Bu şekilde hükümete bu yasayı çıkarmasını tavsiye etmiyorum" dedi.

"BU TEHDİDE PABUÇ BIRAKMAYACAĞIZ"

Hamzaçebi, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında basın özgürlüğünün olmadığını belirterek, Türkiye'nin basın özgürlüğü konusunda 180 ülke arasında 154. sıraya düştüğünü söyledi. Hamzaçebi, "Eğer 'HSYK Genel Kurulu toplanıp, benim istediğim kararları almazsa ben HSYK tasarısını getirip onu yasalaştırırım'. Bu tehdittir, bu tehdide pabuç bırakmayacağız. Yasalaşmadan, yokluğun tespiti, yürütmenin durdurulması için CHP Anayasa Mahkemesi'ne götürecektir" diye konuştu.

Özel yetkili mahkemelerin devlet güvenlik mahkemelerinin devamı olduğunu kaydeden Hamzaçebi, "Demokratikleşme paketinde o teklifte yeniden yargılamaya dair hiçbir düzenleme yoktur. Hükümet Anayasa Mahkemesi'nin karar vermesini bekliyor. Mevcut sistemde yeniden yargılamada suçsuzların suçsuzluğunu ispat edecek bir düzenlemeye ihtiyaç vardır" dedi.

DİJİTAL VERİLER DELİL KABUL EDİLEMEZ

Dijital verilerin esas hakkında delil olarak kabul edilemeyeceğini de savunan Hamzaçebi, gizli tanık unsurlarının kaldırılması gerektiğini ifade etti. Polis tayinleri ile ilgili olarak Hamzaçebi, "İdare mahkemelerinin durdurma kararı vermesinin önünü kesmektedir. Hükümet savunma yapmayacak, mahkemede yürütmeyi durdurma kararı veremeyecek. Bilirkişi müessesine müdahale edilmiştir" şeklinde konuştu.

FEZLEKE YORUMU

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun en son grup toplantısında medyaya intikal etmiş görüntüleri paylaştığını belirten Hamzaçebi şunları dedi:

"Sayın Kılıçdaroğlu'nun yolsuzluğa ilişkin olarak hakim kararıyla yapılmış olan dinlemeleri kamuoyu ile paylaşmasına suç diyen anlayış, 17 Aralık'taki yolsuzluk ve rüşvet iddialarına onun dediklerine suç diyemiyor. Onların fezlekelerini Meclis'e getiremiyor. Ama Sayın Kılıçdaroğlu'na ilişkin basit bir iddiadan dolayı düzenlenen fezleke Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne gelebiliyor."

"GÜL ONAYLAMADAN MAHKEMEYE GİDECEĞİZ"

HSYK düzenlemesini Cumhurbaşkanı Gül onaylamadan Anayasa Mahkemesi'ne götüreceklerini söyleyen Hamzaçebi, "60 günlük iptal dava açma süresi hak düşürücü bir süre olarak yasanın Resmi Gazete'de yayınlanması ile başlar. Bu demek değildir ki, Resmi Gazete'de yayınlanmadan bu dava açılamaz değil, dava açılabilir. Anayasa Mahkemesi'nin buna ilişkin kararı vardır. Bu davayı Resmi Gazete'de yayınlanmadan açacağız. Bu şekilde hükümete bu yasayı çıkarmasını tavsiye etmiyorum" dedi.

27 emniyet müdürünün atamaları ile ilgili olarak ise Hamzaçebi, "Hukuksuz atamalardır. Kitle halinde atama yapılıyorsa bunun hukuki hiçbir gerekçesi yoktur" ifadelerini kullandı.

BAŞBAKAN'A SORU SORAN GAZETECİ KAHRAMANDIR

Hamzaçebi, Başbakan'a soru sormanın cesaret istediğini öne sürerek, "Başbakana soru sormak kahramanlığa dönüşmüştür. Başbakana soru soran bu gazetecileri kahramanlıklarından dolayı kutluyorum" diye konuştu.

Demirtaş'ın açıklamaları ile ilgili ise Hamzaçebi, "Demirtaş'ın fiili durum yaratmaya yönelik çalışmalar yanlıştır. Çözüm arama mercii TBMM'dir" dedi.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir