taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7057
Euro
7.344
Altın
1677
Borsa
96054.21
Gram Altın
361.916
Bitcoin
46356.15

Haşim Kılıç'ın yemin töreni konuşması

Haşim Kılıç, Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilen Kadir Özkaya'nın yemin töreninde konuştu.


Whatsapp ile paylaş
Haşim Kılıç'ın yemin töreni konuşması

haşim kılıç

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, AYM üyeliğine seçilen Kadir Özkaya'nın yemin töreninde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu'nun da bulunduğu salona konuşma yapan Kılıç, AYM'ye yapılan bireysel başvurular hakkında açıklamalarda bulundu.

HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNÜ VURGULADI

Haşim Kılıç, "Demokrasi ve hukukun üstünlüğü temelinde yürüdüğümüz sürece sorunlardan korkmak anlamsızdır. Her şeye rağmen geleceğe umutla bakıyoruz. Türkiye’de artık kurumlara ülkeyi kurtarma çağrıları yapılan dönem kapanmıştır" dedi.

Haşim Kılıç'ın yemin töreni konuşması Video

Haşim Kılıç'ın yemin töreni konuşması

İŞTE HAŞİM KILIÇ'IN O KONUŞMASI

İşte Kılıç’ın konuşmasından satır başları:

"AYM bireysel başvuruda vermiş olduğu kararlarıyla bir yandan vatandaşın özgürlük alanını genişletirken diğer yandan da hakların teminatı olma konusunda güçlü bir çaba sarf etmektedir. İş yükü sorunun asıl kaynağı uzun yargılama ve uzun tutukluluk gibi kronik yapısal sorunların henüz çözülememiş olmasıdır.

Haşim Kılıç'ın yemin töreni konuşması

Mahkememize yapılan başvuruların çoğu adil yargılama hakkı, uzun tutukluk ve mülkiyet sorunlarıyla ilgili başvurulardır. Davalar makul sürede bitirilememektedir. Bireysel başvuru konusunda artan iş yükü için yargıdaki yapısal sorunların çözülmesi gerektiğini bir kez daha belirtmek isterim…

Yasama, yürütme ve yargı organlarının, üstün hukuka bağlı, özverili gayret ve çalışmaları demokratik hukuk devleti olma yolunu açacaktır. Türkiye'de artık ülkeyi kurtarma çağrısı yapılan kurum ve kişiler dönemi kapanmış, sorunların demokratik yol ve yöntemlerle çözülmesi gereken bir süreç başlamıştır."

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir