taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7498
Euro
7.3587
Altın
1663.91
Borsa
94418.93
Gram Altın
360.554
Bitcoin
49350.76

Hava kirliliği tarihi eserlere zarar veriyor

Doç. Dr. Ferhat Karaca, hava kirliliğine karşı önlem alınmaması halinde tarihimizin yok olabileceği uyarısında bulundu.


Whatsapp ile paylaş

Hava kirliliği tarihi eserlere zarar veriyor

Hava kirliliği tarihi eserlere zarar veriyor

Dünya Sağlık Örgütü'nün araştırmasına göre, yılda yaklaşık 2 milyon insan hava kirliliği yüzünden hayatını kaybediyor. Hava kirliliği, insanlara, tabiata, hayvanlara ciddi zarar verirken aynı zamanda mimariyi de yok ediyor. Uzun yıllar varlık gösteren mimari eserler zamana değil hava kirliliğine yenik düşüyor. Fatih Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Hava Kirliliği Araştırma Grubunun yaptığı çalışmalara göre, özellikle mimari alandaki sanat eserlerimiz hava kirliliği sebebiyle ciddi hasara uğruyor. 3'ü akademisyen olmak üzere 5 lisansüstü öğrencinin çalıştığı grup, daha önce yapılmamış büyük çaplı bir çalışma içerisine girdi.

"HAVA KİRLİLİĞİNE YENİK DÜŞEN ESERLER VAR"

Çalışma grubunun danışmanlığını yürüten Mühendislik Fakültesi Öğr. Üyesi Doç. Dr. Ferhat Karaca, "Ülkemizin hava kirlilik seviyesi Avrupa ülkelerine oranla 2 ila 5 kat daha fazla. Sanat eserlerimiz bu oranda tahrip oluyor, yer yer 10 ila 20 kat arasında tahrip yaşanan yerler de mevcut. Tarihi eserlerimiz hava kirliliği yüzünden ciddi hasar görüyor. Bu da kendi elimizle sanat eserlerimizi yok ettiğimiz anlamına gelmekte." dedi.

"50 FARKLI HAVA KİRLİLİĞİ İSTASYONU KURDUK"

Doç. Dr. Karaca, "Tarihi yarım adanın 50 farklı noktasına hava kirliliği istasyonları kurduk. Kirliliğin seviye tespitini yaptık. Seviyenin mimari eserlere zararı ne ölçüde ve bunu nasıl önleyebiliriz noktasında incelemeler gerçekleştirdik. Tarihi yarım adada kirliliğin asıl sebebinin trafik olduğunu tespit ettik. Yaşanan bu sorunun çözümü bölgeyi ulaşıma kapatmaktan geçiyor. Ayrıca büyük araçların girişine izin verilmemeli ve elektrikli araçlara insanlar yönlendirilmeli." diye konuştu.

"İHMALİN GERİ DÖNÜŞÜ OLMAYABİLİR"

Ülkemizde taşınabilen ve taşınamayan tarihi eserlerin risk altında olduğunu ifade eden Karaca, "Şu an önlem alınabilecek durumda olan eserlerin tahribat sonucu yok olmasına fırsat vermemeliyiz. İhmal edilmesi halinde geri dönüşü olmayabilir. Proje kapsamında Dolmabahçe Sarayı yönetimiyle 70 farklı noktada araştırma yaptık. Çıkan sonucu saray yönetimine bildirdik ve gerekli önlemler alınmaya başlandı. Bu tür çalışmalarda organize ve hızlı davranılması gerekiyor. Aksi takdirde beklenmedik sonuçlar doğabilir. Aynı zamanda Süleymaniye Kütüphanesi ile birlikte yürüttüğümüz bir çalışma var. Hava kalitesi açısından risk yönetimi planı hazırlayıp kütüphane yönetimine sunmayı hedefliyoruz." dedi.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir