taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.5719
Euro
7.2357
Altın
1615.05
Borsa
88059.46
Gram Altın
341.688
Bitcoin
42264.77
fuzulev

Hava Kuvvetleri'ne uzay sınıfı geliyor

Hava Kuvvetleri Komutanlığı, personel yapılanmasındaki hava savunma, muhabere ve radar gibi sınıflara 5 yıl içinde "uzay" sınıfını da ekleyecek.


Whatsapp ile paylaş
Hava Kuvvetleri'ne uzay sınıfı geliyor

Hava Kuvvetleri'ne uzay sınıfı geliyor

Cumhuriyet'in 100. kuruluş yıldönümünün kutlanacağı 2023 yılında uzay ile ilgili teşkilatını tamamlamayı hedefleyen Hava Kuvvetleri Komutanlığı, personel yapılanmasındaki 5 yıl içinde "uzay" sınıfını da ekleyecek.

UZAY GRUP KOMUTANLIĞI TEŞKİLATI KURULUYOR

Habertürk'ten Murat Gürgen'in haberinede yer alan bilgilere göre, Hava Kuvvetleri, müşterek veya bağımsız her türlü kara, deniz ve hava harekâtının desteklenmesi ile harekât etkinliğinin artırılması amacıyla; keşif ve gözetleme, haberleşme, erken ihbar ve ikaz, elektronik destek, konumlama ve zamanlama, uydu fırlatma ve yerden uzay gözlem alanlarındaki yeteneklerini geliştirmeyi amaçlıyor. Bu amaçla uzay sistemlerinin operasyonlarını gerçekleştirecek Uzay Grup Komutanlığı teşkilatının kurulmasına yönelik çalışmalar devam ediyor. Komutanlığın farklı yeteneklere sahip uzay ve uydu sistemlerini işletecek farklı alt komutanlıklardan teşkil edilmesi planlanıyor.

KOMUTANLIK BÜNYESİNDEKİ TEŞKİLATLAR

Bu kapsamda ilk olarak Keşif ve Gözetleme Uydu Komutanlığı kuruldu ve 18 Aralık 2012 tarihinde yörüngeye yerleştirilen Göktürk-2 uydusunun operasyonlarını gerçekleştirmeye başladı. Uzay Grup Komutanlığı bünyesinde sırasıyla Elektronik Destek Uydu Komutanlığı, Uydu Fırlatma Merkezi Komutanlığı, Bölgesel Konumlama ve Zamanlama Sistemi Komutanlığı ile İhbar ve İkaz Uydu Komutanlığı kurulacak. 2023 yılına kadar teşkilat yapısı tamamlanacak.

UZAY SINIFINA ATANACAK PERSONEL KRİTERİ

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, personel yapılanmasında uzay sınıfının da 2019'a kadar teşkil edileceğini açıkladı. Uzay sınıfına atanan personele verilecek lisans, sınıf, lisansüstü ve sertifika eğitimlerin belirlenmesine yönelik planlama çalışmalarına hızla başlandı.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir