taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
6.0775
6.824
1284.92
86072.28
251.137

Havalimanlarında pasaport çilesi bitiyor

Emniyet, yeni başlatacağı yüz tarama sistemi ve parmak iziyle havalimanlarındaki pasaport çilesine son verecek.

07.08.2014 - 10:58..
Whatsapp ile paylaş

havlimanı

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yaşanan ve yolcuların uçak kaçırmasına neden olan pasaport sıraları bitiyor.

YÜZ TARAMASI VE PARMAK İZİYLE ÇALIŞACAK

Emniyet Müdürlüğü’nün yeni başlatacağı sistem yüz taraması ve parmak iziyle çalışacak. Şu an deneme aşamasında olan sistem bu ay sonuna kadar Atatürk Havalimanında uygulamaya başlayacak. İlk önce 2 gidiş, 2 geliş olmak üzere dört banko kurulacak. Normal pasaport kabininden bir farkı olmayan yeni sistem, sadece Türk vatandaşları için uygulanacak. Bu sistemde yolcular çipli pasaportlarını sisteme okutarak giriş yapacak.

YENİ KABİNLER BU AY KURULACAK

Pasaportunu okutan yolcu Polnet’e bağlanarak yüz ve parmak izi taramasından sonra geçecek. Türk bir firmanın geliştirdiği yeni sistem bir süredir yapıldığı yerde sanal olarak test ediliyor. Testler bitince yeni kabinler Atatürk Havalimanına yerleştirilmeye başlanacak. Sistemin test aşamasında Atatürk Havalimanını çok kullanan yolcular arasından seçilen 10 bin kişi sisteme kaydedilerek sanal olarak test edildi.

Havalimanlarında pasaport çilesi bitiyor

YÜZ TANIMA SİSTEMİ

E-gate cihazları yüz tarama ve parmak izi sistemiyle çalışacak. Yüz tarama pasaport alırken Emniyet Müdürlüğüne verilen biyometrik fotoğraflar üzerinden yapılacak. Yolcu pasaport bankosuna pasaportunu okuttuktan sonra kamera sistemiyle yolcunun 360 noktadan yüzünü tarıyor. Ardından taranan yüzün fotoğrafını oluşturan sistem Polnet’e bağlanarak yolcunun sisteme kayıtlı fotoğrafıyla eşleştiriyor. Fotoğraf ve parmak izi eşleşmesi tamamlanınca sistem yolcunun geçişine onay veriyor. E-gate uygulaması sayesinde yolcular hem daha hızlı pasaporttan geçecek hem de eski sitemden çok daha güvenli

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir