taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.3057
6.0407
1225.5
92707.95
209.199

HDP'li vekil: AP'nin Ermeni kararını yerinde görüyoruz

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, AP'nin Ermeni tasarısını kabul etmesiyle ilgili, "Biz yasayı doğru buluyoruz" dedi.

16.04.2015 - 16:41..

çelenk

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Silopi İlçe Belediyesi'nin, elindeki ihtiyaç fazlası 6 aracı ildeki başka belediyelere dağıtma törenine katıldı. Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Sarıyıldız, Avrupa Parlamentosu'nun Ermeni tasarısını kabul etme kararının olumlu bulduğunu ifade ederek şunları söyledi:

"TÜRKİYE'NİN GEÇMİŞİNDE BÜYÜK SOYKIRIMLAR VAR"

"Şüphesiz Türkiye Cumhuriyeti'nin 100 yıllık geçmişinde büyük acılar, büyük soykırımlar ve katliamlar var. 24 Nisan Ermeni soykırımı bunlardan bir tanesi, 1938 Dersim katliamı bunlardan bir tanesi. Hakeza Süryanilere ve diğer toplumsal kesimlere tek ırk, tek din, tek devlet, ulus devlet zihniyeti ile özellikle ittihatçıların eli ile büyük acılar, büyük soykırımlar yaşatıldı. Biz bunu hep kabul ettik. Çünkü bu acıları yaşadık.

SOYKIRIMI DEDELERİMİZDEN DİNLEDİK

Kürdistan'da bölgede yaşayan bizler Ermeni soykırımını, Dersim soykırımını anne babalarımızdan, dedelerimizden duyduk ve ortalık halen o zamanın toplu mezarları ile dolu. Daha dün Dersim'de 1938 katliamında toplu mezar tespit edildi.

GECİKMİŞ BİR KARAR

Avrupa'da kabul edilen bu tasarı gecikmiş bir karardır. Türkiye'nin de değişmek, modern, medeni bir dünyaya eklenmeme gibi bir derdi varsa, bunu açık bir şekilde kabul etmesi gerekiyor. Bundan kaçmakla bu katliamı yok sayamazlar."

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir