taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7701
Euro
7.3244
Altın
1659.36
Borsa
92071.13
Gram Altın
361.712
Bitcoin
49445.44

HDP'li vekil Türkiye 26 bölgeye bölünsün dedi

HDP Muş Milletvekili Demir Çelik, Türkiye'nin tek merkezden yönetimi yerine 26 bölgesel yönetimle kendi kendisini yönetmesini savunduklarını söyledi.


Whatsapp ile paylaş

HDP'li vekil Türkiye 26 bölgeye bölünsün dedi

EVVEL.JPG

Demir Çelik, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, "Demokratik Özerklik ve Özyönetim" adlı kitabını tanıttı. Kitapta, demokratik özerklikten ne anlaşılması gerektiği konusunu irdelediğini belirten Çelik, "Bizim demokratik özerklikten anladığımız şey, etnik kimliğe, coğrafi sınıra indirgenmeksizin, demokratik ulus eksenli yeni bir zihniyetle, toplumun çoklu kimlik ve kültürünün bir arada yaşaması projesidir" dedi. Türkiye'nin tek merkezden yönetimi yerine 26 bölgesel yönetimle kendi kendisini yönetmesini savunduklarını anlatan Çelik, bunun Türkiye'nin demokratikleşmesinin de yolunu açacağını savundu.

Çelik, şunları söyledi:

"KANSIZ ÇÖZÜMÜN PROJESİ"

"Bölge halkları kendi kendisini yönetirken, bu 26 bölge; savunmada, diplomaside ve maliyede Ankara'ya eşit olarak bağlı halkalar sistemiyle birbirini besleyen, tamamlayan, parça-bütün ilişkisiyle var edileceklerdir. Bu proje, toplumsal problemlerimizin çözümünün kansız, şiddetsiz çözümünün projesidir. Bu projede herkesin kazanımı, karı vardır. Bu proje, savaştan beslenenlerin hoşuna gitmeyebilir."

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çelik, hükümetin çözüm süreci konusunda samimi olmadığını, atması gereken adımları atmadığını ileri sürdü. Çelik ayrıca, söz konusu sürecin şeffaf bir şekilde yürütülmesini istediklerini ifade etti.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir