taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7698
Euro
7.3208
Altın
1663.81
Borsa
92071.13
Gram Altın
361.437
Bitcoin
49209.4

Her 6 saniyede bir kişi sigaraya kurban gidiyor

Araştırmalar her 6 saniyede bir kişinin sigaraya kurban gittiğini ispatladı.


Whatsapp ile paylaş

Her 6 saniyede bir kişi sigaraya kurban gidiyor

Her 6 saniyede bir kişi sigaraya kurban gidiyor

Dünyada her yıl 6 milyona yakın kişinin sadece sigara içtiği için öldüğü, 6 saniyede bir kişinin sigaraya kurban gittiği belirtiliyor. Akciğer Sağlığı ve Yoğun Bakım Derneği (ASYOD) Başkanı, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tevfik Özlü, insanların sigarayı kendine dost edinmesinin hayati risk taşıdığını ifade etti.

GELİN BUGÜN GERÇEKLERİ GÖRÜN

Özlü, "Sigarayla arkadaşlık, ölümle sonuçlanan birlikteliktir. Dünyada halen her yıl 6 milyon kişi sadece sigara içtiği için ölmektedir. Bu, aramızdan her 6 saniyede bir kişinin sigaraya kurban gittiği anlamına gelmektedir. Türkiye'de ise sigaradan dolayı yılda 120 bin kişinin öldüğü hesaplanmaktadır. Bu sayı, trafik kazaları, yangınlar, cinayetler, AIDS, alkol ve intiharlara bağlı ölümlerin toplamından fazladır. Sigara, küresel olarak en öldürücü salgın hastalıktır. Tüm zamansız ölümlerin yüzde 20'si sigaraya bağlıdır. Sigara içenlerde kanserden ölüm oranı içmeyenlere oranla 15-25 kat daha yüksektir. İçilen her sigaranın ömürden 12 dakika çaldığı hesaplanmıştır" diye konuştu.

İÇMEYENLER İKİ KAT FAZLA YAŞIYOR

Sigara içenlerde ölüm hızının, içmeyenlere oranla iki kat fazla olduğunu vurgulayan Özlü, "Sigara içmek 20-25 yıl daha erken ölmektedir" dedi.

TÜRKİYE, DÜNYAYA ÖRNEK ÜLKE

TÜRKİYE Yeşilay Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman, sigaranın önlenebilir ölüm sebepleri arasında ilk sırada geldiğini belirterek, Türkiye'nin "Sigara ile mücadelede DSÖ'nün öneri paketini tam uygulayan ilk ülke" konumuna geldiğini vurguladı. Karaman, sigaranın her gün 300, her yıl ise 100 binden fazla insanımızın hayatına mal olduğunu söyleyerek, "Türkiye'de milyarlarca lira sigaraya, bir o kadar para da sigaraya bağlı hastalıkların tedavisine harcanıyor" dedi.

DİKKAT BAĞIMLILIK YAPAR

SİGARA ile tüketilen kafein daha çabuk bağımlılık yapıyor. Acıbadem International Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ekin Altın, nikotin ile birlikte alınan kafeinin daha keyif verici olduğunu belirterek, "Kafein tüketimi sırasında vücut bu keyfi hatırlayıp, nikotin de almak istiyor. Bu durumda nikotin ve kafeini bırakma zorluğu artıyor. O yüzden sigarayı bırakanların aşırı kafein tüketimini de bırakması gerekiyor" dedi. Altın, kafeinin çocuklar başta olmak üzere tüm yaş gruplarında önemli sağlık sorunlarına davetiye çıkardığının altını çizdi.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir