taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.4435
6.17075
1214.12
93770
211.908

Hindistan uzaya kapsül fırlattı

Hindistan, 630 ton ağırlığındaki roketle, uzaya insansız uzay kapsülü fırlattı.

18.12.2014 - 15:55..

hindistan

Hindistan, 630 ton ağırlığındaki roketle insansız uzay kapsülünü başarılı şekilde uzaya fırlattı. Andhra Pradeş eyaletinin güneyindeki Sriharikota bölgesinden fırlatılan GSLV MK-III roketi, ülkenin şimdiye kadar ürettiği en büyük roket.

ASTRONOT GÖNDERME HEDEFİNE YAKLAŞILDI

Hindistan'ın bu roketle uzaya daha ağır uydular gönderebileceği belirtildi. İnsansız uzay kapsülüyle ülkenin, astronot gönderme hedefine daha da yaklaştığı ifade edildi. Hindistan, 10 yıl içinde uzaya astronot göndermeyi planlıyor.

Hindistan uzaya kapsül fırlattı

BAŞBAKAN TEBRİK ETTİ

Başbakan Narendra Modi, sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan yaptığı açıklamada, GSLV MK-III'nin başarılı şekilde fırlatılmasını sağlayan bilim adamlarını tebrik ederek daha parlak başarılara imza atmak için Hint bilim dünyasının daha fazla çalışması gerektiğini kaydetti.

Hindistan uzaya kapsül fırlattı

25 MİLYON DOLARA MAL OLDU

Hindistan Uzay ve Araştırma Kurumu Başkanı K Radhakrishnan da Hindistan uzay tarihi için çok önemli ve tarihi günü yaşadıklarını ifade etti. Test denemesinin maliyetinin 25 milyon dolar olduğu bildirildi.

Hindistanlı bilim adamları, daha önce yörüngeye sadece hafif uydular göndermeyi başarmıştı. Uzay araştırmalarına son yıllarda hız veren Hindistan birkaç ay önce Mars'a uzay aracı gönderen ilk Asya ülkesi olmuştu.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)