taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7274
Euro
7.2768
Altın
1620.63
Borsa
89552.61
Gram Altın
350.966
Bitcoin
45428.59

Hindistan'da Facebook'un açığı bulundu

Sosyal medyanın en çok kullanılan paylaşım sitesinden biri olan Facebook’ta büyük açık yakalandı.

İHA |
Whatsapp ile paylaş

Hindistan'da Facebook'un açığı bulundu

facebook

Hindistan'lı Laxman Muthiyah isimli kullanıcı, Facebook'ta çok büyük bir açık yakaladı. Birçoğumuz fotoğraflarımızın bir kısmını Facebook hesaplarımızda saklıyoruz. Hiçbir zaman oradan silinmeyeceğini düşünerek yaptığımız bu hareket, Laxman'ın bulduğu açıkla, yanlış olduğunu ortaya çıkardı.

FOTOĞRAFLARI SİLMEK İÇİN ID NUMARASI YETİYOR

Facebook’taki bu açık, Graph API'sında bulunuyor. Bu API, geliştiricilerin uygulamalarda ve yazılımlarda Facebook verilerine ulaşmasına izin veriyor. Geliştirici Laxman Muthiyah ise Perşembe günü Blog'unda paylaştığı yazıda API'nın kendisine ait olmayan fotoğrafları silmeye izin verdiğini yazmıştı. Geliştiriciye göre API'yı kullanarak herhangi bir kurbanın albümünü silmek için, albümün ID (kimlik) numarasını bilmek yetiyordu.

SORUN 2 SAATTE ÇÖZÜLDÜ

Öte yandan Muthiyah, durumu Facebook'a bildirdiğini ve sosyal ağın çok hızlı davranarak, sorunu 2 saatte çözdüğünü söylüyor.

FACEBOOK'TAN ÖDÜL ALDI

Bu açığı bulup Facebook'a raporlayan Muthiyah, onarımın ardından Facebook'tan 12.500 dolarlık bir ödül elde etti. Facebook'un sorun ve açıkları bulan geliştiricilere miktarı 500 dolar ile 33.000 dolar arasında değişen ödüller dağıttığı ise bilgiler arasında.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir