taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.7494
6.3859
1476.1
108658.98
272.87
42532.27

Hindistanlı kadınlardan toplu tuvalet yapma tehdidi

Umumi tuvaletlere erkeklerden farklı olarak ücret ödeyen Hindistanlı kadınlar, eylem yaptı.

Haber Merkezi | 21.11.2015 - 08:17..
Whatsapp ile paylaş

Hindistan'da güvenli ve ücretsiz tuvalet hizmeti büyük bir sorun, özellikle de kadınlar için. Hindistan'da evlerin yarısında tuvalet yok. Ayrıca uzun saatler sokakta çalışan çok sayıda kadın var.

ERKEKLER ÜCRET ÖDEMİYOR

Erkekler umumi tuvaletlerdeki pisuarları kullanmak için para ödemiyor. Kadınlar ise pisuar kullanmadıklarından, zaten sınırlı sayıda olan umumi tuvaletlerde ücret ödemek zorunda.

Bu durumun düzeltilmesini isteyen Hindistanlı kadınlar yetkililerin duruma çözüm bulmaması halinde kapılarının önlerinde toplu olarak tuvalet ihtiyaçlarını giderecekleri tehditinde bulundu.

Hindistanlı kadınlardan toplu tuvalet yapma tehdidi

"KADINLARIN SAĞLIĞI TEHLİKEDE"

2012'de başlayan "çiş yapma hakkı" isimli kampanyanın Mumbai'deki lideri Mümtaz Shaikh bu sorunu gündeme taşıyan aktivistlerden. 19 Kasım BM Dünya Tuvalet Günü'nde BBC'nin 100 Kadın Sezonu çerçevesinde konuştuğu Shaikh, tuvalet ihtiyacı nedeniyle kadınların güvenliğinin tehlikeye girdiğini anlatıyor. Shaikh "Kadınlar tuvalet yapmak için tren raylarına ya da tarlalara gidiyor. Ancak bu güvenli değil çünkü bu kadınlar tecavüze uğruyor" diyor. "Çiş yapma hakkı, kadınlar için ücretsiz ve güvenli tuvaletler yapılmasını talep eden bir kampanya. Kadınlar da erkekler gibi günde 12-14 saat dışarda çalışıyor. Kadınlardan ücret talep edilmesi durumunu değiştirmek istiyoruz" diye ekliyor Shaikh.

TOPLU HALDE İHTİYAÇ GİDERME EYLEMİ YAPMAKLA TEHDİT ETTİLER

Aktivistler taleplerini yetkililere ulaştırdıklarında başlarda dirençle karşılaşmışlar. "Bize 'Bunlara zaman harcamayız' dediler" diye anlatıyor Shaikh, "Ama kadın eylemciler olarak yetkililerin ofislerinin önünde toplu çiş eylemi yapmakla tehdit edince bizi ciddiye aldılar." dedi.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir