taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.4882
6.19585
1202.425
92530.56
211.999

Hologramlı konuşmanın dakikası 10 bin lira

İzmir’de yaptığı hologramlı konuşmayla dünyada ses getiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, diğer siyasetçilere de ilham verdi.

30.01.2014 - 08:46..

Hologramlı konuşmanın dakikası 10 bin lira

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen günlerde İzmir’de yaptığı hologramlı konuşma, hem Türkiye hem de yurtdışındaki basının gündemine oturdu. Hologram teknolojisine sahip özel projektörlerle hazırlanan bu konuşmanın bir dakikası ise 10 bin liradan başlayıp 20 bin TL’ye kadar çıkıyor. Başbakan’ın hologramlı konuşması Danimarka merkezli bir şirket olan ‘Poly Vision’ın Türkiye temsilcisi tarafından hazırlandı. Erdoğan’ın salona 2.5 metre boyunda bir hologram görüntüsü yansıtılırken, bu görüntü için özel stüdyo ve özel yazılımlar kullanıldı.

SİYASETÇİLERE İLHAM VERDİ

Başbakan Erdoğan'ı İstanbul'dan, İzmir'deki partililer ve seçmenlerle buluşturan Hologramlı konuşma diğer siyasi liderlere de örnek oldu. Kilometrelerce mesafe uzaklıkta olunsa dahi partililerle birlikteymiş ortamı ve sıcaklığı veren Hologram teknolojisinin ücreti de oldukça uygun. 

Hologramlarda projektöre bağlı olarak görüntü boyutu da değişiyor. Projeye göre 3 metre boyunda ve 10 metre genişliğinde bir holografik görüntü sağlanabiliyor. Erdoğan’ın söz konusu konuşması ise 2.5 metre boyunda hazırlandı. Holografik görüntülerin bütçesi içeriğe göre değişiyor. Dakika uzadıkça veya hologram büyüdükçe fiyat da artıyor. Örneğin, Erdoğan’ın konuşması yaklaşık 2 dakika sürdü ve bunun maliyeti 20 bin TL civarında. Önümüzdeki günlerde diğer siyasi parti liderlerinin de seçim çalışmalarında hologram teknolojisini kullanacağı söyleniyor. 

10 SİYASETÇİ SIRADA

Hologramı hazırlayan Poly Vision Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Aret Yıldız, 7 yıldan beri bu işi yaptıklarını ve daha önce farklı projeler hazırladıklarını söyleyerek, “Başbakanımızla beraber daha fazla kişiye ulaşma imkanımız oldu. Seçim döneminin de yaklaşmasıyla gerek büyük şehir gerekse yerel belediyeler tarafından bir takım talepler oluştu. Zaten teklif verdiğimiz projeler vardı. Başbakanımızın projesiyle birlikte bu biraz daha ivmelendi. Yaklaşık 10 farklı siyasetçiye teklif verdik” dedi. Yıldız, şirket olarak şu anda akıllı robot teknolojileri, tron LED aydınlatmalı kostüm teknolojileri, sanal hostesler, internaktif zemin teknolojisi ve simulasyon sistemleri gibi hizmetler verebildiklerini ifade etti.

ZEKİ MÜREN HOLOGRAMLI KONSER VERDİ

Daha önce Zeki Müren için bir proje yaptıklarını söyleyen Aret Yıldız, ünlü sanatçının daha önceki film karelerinden küçük küçük parçalar aldıklarını söyledi. Yıldız, “Aldığımız bu görüntüleri holografik görüntüye uygun birçok farklı işlemden geçirdik. Bu görüntüyle beraber rahmetli Zeki Müren ile Muazzez Ersoy’u düet yaptırma şansımız oldu” şeklinde konuştu. Buna ek olarak Yıldız Fenerbahçe ve Galatarasay’ın forma lansmanlarını da hazırladıklarını da sözlerine ekledi.

HOLOGRAM NASIL ÇALIŞIYOR?

Sistemin ana unusurlarında özel bir projektör, holografik ekran, yazılım ve özel stüdyoda hazırlanan çekimler bulunuyor. Konuşmayı yapacak kişinin ‘green box’ yani yeşil bir fon önünde çekimi yapılıyor. Çekim yapıldıktan sonra, holografik görüntü yaratabilmek için özel yazılımlarla söz konusu video kaydı hazırlanıyor.  Bu görüntü ise özel bir projektör ile holografik ekran kullanılarak yansıtılıyor. Böylece hologramlı bir video oluşturuluyor.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)