taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.6664
Euro
7.2995
Altın
1677
Borsa
95834.44
Gram Altın
359.933
Bitcoin
46633.61

Hrant Dink davasında Ramazan Akyürek tutuklandı

Hrant Dink cinayeti soruşturmasında mahkemeye sevk edilen Emniyet Genel Müdürlüğü eski İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek tutuklandı.

AA |
Whatsapp ile paylaş
Hrant Dink davasında Ramazan Akyürek tutuklandı

ramazzn

Ankara'da dün gözaltına alınan İstanbul'a getirilen Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi'nin eski başkanı Ramazan Akyürek, İstanbul'a getirilmişti.

Terör ve Örgütlü Suçlarla Mücadele Bürosu’nda görevli İstanbul Cumhuriyet Savcısı Gökalp Kökçü tarafından yaklaşık 4 saat sorgulanan Akyürek, “ihmali davranışla ölüme sebebiyet vermek”, “resmi belgede sahtecilik” ve “görevi kötüye kullanmak” suçlarından tutuklanma istemiyle mahkemeye sevk edildi.

TUTUKLANDI

Hrant Dink cinayeti soruşturmasında mahkemeye sevk edilen Emniyet Genel Müdürlüğü eski İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek tutuklandı.

DÖNEMİN TRABZON EMNİYET MÜDÜRÜYDÜ

Akyürek, Dink'e yönelik suikast istihbaratının alındığı dönemde Trabzon Emniyet Müdürlüğü görevinde bulunuyordu. Akyürek, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in 19 Ocak 2007'de öldürülmesiyle ilgili, o dönemde görevde olan kamu görevlilerinin ihmalinin olup olmadığının araştırıldığı soruşturmada, Ekim 2014'te İstanbul'da Cumhuriyet Savcısı Yusuf Hakkı Doğan'a 'şüpheli' sıfatıyla ifade vermişti.

Hrant Dink davasında Ramazan Akyürek tutuklandı

Akyürek ifadesinde Trabzon Emniyet Müdürlüğü tarafından İstanbul Emniyeti'ne gönderilen ‘Hrant Dink’e karşı eylem yapılacağı’ yönündeki rapordan haberdar olduğunu belirtmişti. Akyürek, Hrant Dink’in bu istihbarat bilgisinin ardından İstanbul Koruma Şube Müdürlüğü tarafından koruma altına alınması gerektiğini ifade etmiş, İstihbarat Daire Başkanı olarak böyle bir görevinin olmadığını söylemişti.

ALİ FUAT YILMAZER'İ İŞARET ETMİŞTİ

Dink ile ilgili yazışmalardan iki ay sonra Trabzon Emniyet Müdürlüğü’nden Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı’na atandığını belirten Akyürek, Dink öldürüldüğünde daire başkanı olarak Ankara’da görev yaptığını söylemiş, cinayet sırasında İstanbul İstihbarat Şube Müdürü olan Ali Fuat Yılmazer'i işaret etmişti.Hrant Dink davasında Ramazan Akyürek tutuklandı

3 TUTUKLU BULUNUYOR

Hrant Dink cinayetinde ihmali olduğu iddia edilen, dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ve İstanbul Vali Yardımcısı Ergun Güngör ile emniyet görevlilerinin de aralarında bulunduğu 9 kamu görevlisi hakkında açılan soruşturmaya ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nce verilen takipsizlik kararı, Bakırköy 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nce 6 Haziran 2014'te kaldırılmıştı. Şüphelilerin ifadelerine başvurulurken, polis memurları Muhittin Zenit, Özkan Mumcu ile Cizre Emniyet Müdürü Ercan Demir tutuklanmıştı.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir