taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7049
Euro
7.3426
Altın
1677
Borsa
96103.07
Gram Altın
362.022
Bitcoin
46461.97

Hülya Koçyiğit'in organik dünyası

Zekeriyaköy’deki evinin bahçesine yıllar önce sebze ekerek organik tarıma başlayan Hülya Koçyiğit, torunu Neslişah Alkoçlar ile beraber işleri büyüttüğünü söyledi.


Whatsapp ile paylaş

Hülya Koçyiğit'in organik dünyası

Hülya Koçyiğit'in organik dünyası

Türk sinemasının sevilen sanatçısı Hülya Koçyiğit ile torunu Neslişah Alkoçlar da organik gıda sektörüne kısa sürede giren isimlerden.

Vatan'da yer alan habere göre, Yıllar önce Zekeriyaköy'deki evinin bahçesine sebze ekerek organik tarıma başlayan Koçyiğit, torunu Neslişah'ın organik gıda sektörüne girmesiyle bu işin kendisi için hobi olmaktan çıktığını söylüyor: "Organik tarım için evimin bahçesindeki basketbol sahasını sebze ekeceğim bir alana çevirdim. Temiz toprak gerekiyordu, Karadeniz'den toprak getirttik. 7 yılda toprak kendi kendini temizledi. Kışın bulduğum her organik ürünün patates, elma gibi kabuklarını bahçedeki alana attım. Onlar çürüdü ve doğal gübre oldu. Hiçbir şekilde ilaç ya da suni madde koymadım. Kısa sürede domates, biber, kabak, nane, roka, biber, turp, kırmızı lahana, salatalık, maydanoz gibi çok sayıda ürün yetiştirmeye başladım. Bazen o kadar çok domates oluyor ki ailenin diğer üyelerine ve arkadaşlarıma da dağıtıyorum. Selim Bey bahçede çalışırken kullanmam için eldiven ve makas aldı ama ben bunları kullanmıyorum. Çıplak ellerimle toprakla oynuyorum."

Hülya Koçyiğit'in organik dünyası

"TORUNUM ANADOLU'YU GEZDİ GÜVENLİ VE KALİTELİ ÜRÜN İÇİN"

Hülya Koçyiğit, torunu Neslişah Alkoçlar'ın sahibi olduğu Raya Organik'in ürünlerine çok güvendiğini de belirtiyor: "Neslişah organik gıda sektörüne girmeden önce Şişli'deki organik pazardan sebze ve bal alıyordum. Raya Organik ile birlikte bütün aile Neslişah'ın ürünlerini tüketmeye başladık. Ürünleri ilk olarak ben ve kızım Gülşah tadıyor. Beğenmediğim bir ürün varsa iade alıyorlar. Kuru bakliyat, yumurta, zeytinyağı ve salça en beğendiğim ürünlerden. Tavuk da çok çok. Mutfakla iç içeyim. En çok kısır yaparım. Kısıra kattığımız bütün ürünler organik. Maydonoz, biber bahçemizden, bulguru Neslişah'dan. Torunum bu sektöre adeta gönül verdi, ciddi emek sarfetti. Anadolu'yu gezdi güvenli ve kaliteli ürün için. Güzellik konusunda da doğal ürünler ilk tercihim. Saçımın boyası da organik"

Hülya Koçyiğit'in organik dünyası

"SEBZELERİMDEN TÜRKAN ŞORAY'A DA YOLLUYORUM"

Koçyiğit, sanatçı arkadaşları Fatma Girik, Filiz Akın ve Türkan Şoray'a da zaman zaman bahçesinde yetiştirdiği sebzelerden hediye ettiğini söylüyor: "Fatma Girik doğal beslenir, az yemek yer. Filiz Akın da çok bilinçli beslenir, doğacıdır. Türkan Şoray lezzetten zevk alır, kolay kilo alıp verir. Bahçede yetiştirdiğim biber, salatalık ve domatesi sepet yapıp gönderdiğim çoktur. Evime geldiklerinde de mutlaka sebzelerimden ikram ederim. Emekli olduğumda bunu yapmak hayalimdi. Bir çiftliğim olsun, tavuklarım ve sebzelerim olsun.. Mart'ta ürünleri ekmeye başlayacağım. Bahçedeki ağaçlarla sık sık konuşuyorum, kökü çürümek üzere olanlara 'Beni bırakma' diye yalvarıyorum. Bahçeyle uğraştığım için haftada 1 kez maniküre gidiyorum, ellerim, tırnak etlerim yolunmuş gibi oluyor."

"ÜRÜNLERİ İLK ANNEANNEM TADIYOR"

Raya Organik markasıyla Türkiye'de organik gıda sektörüne hızlı giriş yapan Neslişah Alkoçlar anneannesinin organik tarım hobisini kendi yarattığı markasıyla güçlendirdiğini söylüyor. Ender-Gülşah Alkoçlar çiftinin iki kızından biri olan Neslişah Alkoçlar, organik gıdada yakaladığı başarının hikayesini anlattı: "Organik ürünlerle eğitim için gittiğim İngiltere'de tanıştım. Orada kaldığım sürede de organik üründen başka bir şey tüketmedim. Uzun süre bu işin Türkiye'de nasıl olabileceğini araştırdım. Karadeniz'i, Güneydoğu'yu en iyi ve güvenilir ürünleri bulabilmek için gezdim. Annem ve babamdan maddi destek almadan Rana Organik'i yarattım. Konya'daki yumurta çiftliğinin kapısına 8 ay gittim geldim işi alabilmek için. Anneannemi götürdükten sonra iyice emin oldum ürünlerden. Bu anlamda markanın ve bu işin benim için çok büyük önemi var. Kısa sürede otellere, özel hastanelere, süper marketlere ve pazarlara ürün satar hale geldik. 86 ürünümüz var. En çok salça, zeytinyağı, yumurta ve kuruyemiş rağbet görüyor. Ürünleri ilk önce anneanneme tattırıyorum, onun onayından geçerse alıyoruz."

"HER ÇAMURLU SEBZE ORGANİK DEĞİLDİR"

Neslişah Alkoçlar, bir ürünün organik olup olmadığını nasıl anlayacağımızı da anlattı: "Ürün paketinde kesinlikle Gıda-Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın logosu olmalı, bir de sertifikasyon etiketi. Bu iki önemli işaret yoksa o ürüne itibar etmeyin. Her organik ürünün şekli bozuk olacak ya da her organik ürün çamurlu, topraklı olacak diye bir kural yok. Burada işin sahtekarlık boyutu devreye giriyor..."

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir