taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.6747
6.2664
1493.72
101930.07
272.49
58039.33

Hürmüz'de savaş çanları çalıyor

ABD ve İran arasındaki Hürmüz Boğazı restleşmesi tehlikeli bir hal aldı.

25.01.2012 - 10:34..
Whatsapp ile paylaş

Hürmüz'de savaş çanları çalıyor

İran'ın nükleer programını engellemek isteyen ABD, İngiltere ve Fransa Hürmüz Boğazı'na savaş gemisi göndererek gözdağı verdi. İran sert yaptırımlara rağmen boğazı kapatma tehdidinden vazgeçmiyor.

"NE GEREKİYORSA YAPARIZ"

Deniz yoluyla taşınan dünya petrolünün her gün yüzde 35'inin geçtiği Hürmüz Körfezi, İran ile Batı arasındaki gerilimin odak noktası oldu. AB önceki gün İran'a karşı bugüne kadarki en sert yaptırımları açıklayarak petrol ambargosu ilan etmiş, neredeyse eş zamanlı olarak Amerikan, İngiliz ve Fransız savaş gemileri Hürmüz Boğazı'na gitmişti. Batı'nın bu gözdağının ardından İran'dan yine "Hürmüz Boğazı'nı kapatırız" tehdidi geldi. İran meclisinin dış ilişkiler ve ulusal güvenlik komitesi başkanı Muhammed Kossari dün AB yaptırımlarının ardından "İran petrol satışında herhangi bir düzensizlik olursa Hürmüz kesinlikle kapatılır" dedi. İran'a ABD'den yanıt gecikmedi. ABD'nin NATO elçisi Ivo Daalder "Hürmüz Boğazı'nın açık kalması gerekiyor. Bunu sağlamak için ne gerekiyorsa yapacağız" diyerek uyarılarının tonunu tırmandırdı.

GEREKLİ MÜDAHALE YAPILABİLİR

İran'a karşı bir uyarı da İngiltere'den geldi. İngiltere Savunma Bakanı Philip Hammond, İran'ın Körfez'deki petrol trafiğini durdurma girişimini engellemek için Hürmüz Boğazı'na daha fazla savaş gemisi gönderebileceklerini söyledi. Amerikan uçak gemisi USS Abraham Lincoln'ün 'net bir mesaj vermek için' İngiliz ve Fransız savaş gemileriyle birlikte Körfez'e girdiğini hatırlatan Hammond, "Bu gemiler ihtiyaç halinde gerekli müdaheleyi yapabilecek kapasiteye sahiptirler" dedi. İran daha önce petrol ambargosu konulmasını 'savaş ilanı' olarak nitelemişti. (Milliyet)

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir