taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.5756
Euro
7.2595
Altın
1618.67
Borsa
88059.46
Gram Altın
342.742
Bitcoin
42244.81
fuzulev

Hüseyin Gülerce: O arkadaş dünyamı yıktı

Zaman gazetesi yazarı Gülerce, hakkında yazı yazdığını söylediği iş arkadaşı Ahmet Turan Alkan'a kırgınlığını anlattı.


Whatsapp ile paylaş
Hüseyin Gülerce: O arkadaş dünyamı yıktı

Hüseyin Gülerce: O arkadaş dünyamı yıktı

Hüseyin Gülerce Beyaz TV'de yayınlanan Ortak Akıl programında gündemi değerlendirdi.

Gülerce, bir diğer Zaman yazarı Ahmet Turan Alkan'ın kendisine yönelik kaleme aldığı "turfa müneccim" başlıklı yazı için "dünyamı yıktı, beni perişan etti" dedi. Alkan'la birlikte program yaptıklarını hatırlatan Gülerce "Bana Hüseyin Abi diyor ama Böyle bir hakarete çok şaşırdım." dedi.

Hüseyin Gülerce'nin konuşmasından satırbaşları şöyle:

"TURFA MÜNECCİM LAFI BENİ ÇOK KIRDI"

"Giderek iş çığrından çıkıyor ve insanımız üzülüyor. Ben yeterince uyarıda bulundum, hatta çıprındım. Gelişmeleri alt alta sıralayınca çok kötü şeyler olacak dedim. Ama benim bir arkadaşım hem de beraber program yaptığım bir arkadaşım yaptığım analizi kesin bir hükümmüş gibi "turfa müneccim" lafıyla bana yönelik yazı yazdı. Kendi gazetemde. Bu beni çok kırdı çok üzdü. En çok ben şaşırdım. Beraber program yapıyoruz, Hüseyin Abi diyor... Bu kadar saygılı nazik davranıyor... 20 yıldır birbirimizi bir defa kırmamışız. Böyle bir hakarete çok şaşırdım. "

"O ARKADAŞ DÜNYAMI YIKTI"

"Hatta dünyam yıkıldı o arkadaşla ilgili. Benim dünyamı yıktı. Ben vefayı çok önemseyen bir insanım. Yutkunmayı çok iyi yaparım, buraya kadar gelse bile... Fakat bu beni çok şaşırttı. Ben bir şey yapmadım o arkadaşa. Çok kötü şeyler olacak diye analiz yapıyorum. Kaldı ki çok kötü şeyler olmadı mı? Bizim gazeteci yazar olarak bir çevremiz var, aldığımız duuymlar var. Bunlar somut şeyler. Bakın şu anda ço kötü şeyler oluyor. Ama bunun devamında daha da insanımızı üzen şeyler olacak. Cüneyt Özdemir işin nerelere varacağına dair benim söylemediğim şeyleri de yazdı. Şimdi siz bir arkadaşınızın analizini yanlış bulabilirsiniz. Dersiniz ki ben size katılmıyorum. Yazısının devamında kendisi de çok kötü şeyler olacak diyor. "

"TURFA BİR ALAY KELİMESİDİR"

"Turfa bir alay kelimesidir, anlamını söylemek istemiyorum. Müneccimlik de mümine söylenmez. Müneccimlik fal bakmaktır. Mümin fal bakmaz. Fal bakmak fala inanmak mümince bir tavır değildir. Ben şimdiye kadar hiç fal baktırmadım. Çünkü fala inanırsanız Allah'ın iradesine şirk koşmuş olursunuz. Bizim gibi hayatını inandığı İslami değerlere adamış bir insan... Turfa müneccim ne demek ya. "

"BU ARKADAŞ GÜL DE DEĞİL, DİKENLERİ ATIYOR"

"Bu arkadaş kendisiyle ilgili dünyamı yıktı, perişan etti. Başkaları var, sürekli karşı karşıya olduğumuz insanlar. Onlar diyebilir, ben onları muhatap da almam. Ama şu mesafede her hafta program yaptığımız arkadaş, Hüseyin Abi diye saygı sevgi muhabbet ihsan eden arkadaş kendi gazetesinizde size "turfa müneccim" diyor sizin dünyanız yıkılmaz mı? İnsanı esas yaralayan dostun gülüdür. Burada arkadaş gülü de atmıyor, dikenleri toplamış dikenleri atıyor. Gülü atsa bu kadar üzülmeyeceğim."

"O YAZIYI ÜSTÜNE ALINANLAR İÇİN YAZMIŞ.."

"Benim üzüntümü kendisine ileten bir arkadaş da oldu. Ama o arkadaşa beni kastetmediğini söylemedi. Tam tersine "ben zaten üstüne alınanlar için yazdım bu yazıyı" dedi. En azından bir sms atarsınız bir mail yazarsanız. Telefon açarsınız. Dersiniz ki ben sizin bu kadar üzüldüğünüzü bilmiyordum. Ama şu saatten sonra hiç bir şey düzeltmez bunu."

"TURFA MÜNECCİM İFADESİ BANA DÖNÜK BİR SALDIRI"

"Turfa müneccim" ifadesi bir saldırıdır. O saldırı benim onuruma yapılmış bir saldırıdır. Yazarlar onurlarıyla var olurlar. Yazarın onuru yok olursa fikirlerinin tesiri ve gücü yok olur. Onurunuzu kaybederseniz ne yazacaksınız."

Hüseyin Gülerce: O arkadaş dünyamı yıktı

AHMET TURAN'IN YAZISINDAKİ O BÖLÜM

Zaman yazarı Ahmet Turan Alkan "Turfan Müneccim" başlıklı yazısında "Yaklaşık bir aydan beri, “Çok kötü şeyler olacak” ikazları tekrarlanıyor; nezaketen ikaz diye isimlendiriyorum, bir başka açıdan ortalığa korku ve endişe telkin etmek diye de okunabilir. 

Elverişli yaklaşımdır; çok kötü şeyler olduğunda, “Eh, ben söylüyordum zaten; netekim oldu”, olmadığında ise “Vaktinde ikaz ettim de, ondan kurtardınız” denilir ve her hâl ü kârda haklı çıkmanın rahatlığı ile bütün süreç esnasında gündemde olmanın hazzı yaşanır.

Nasreddin Hoca’nın heybesi kaybolmuş. Komşularına duyurmak için yüksek sesle, “Heybemi bulun, yoksa ben ne yapacağımı bilirim” diye bağırmaya başlamış Hoca. Birisi, “Bulunmazsa ne yaparsın Hoca?” diye sorunca o da, “Evde eski bir kilim var; kesip yeni bir heybe dikeceğim” cevabını vermiş." ifadelerini kullanmıştı.

Yazının tamamını okumak için tıklayınız.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir