taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7342
Euro
7.2869
Altın
1618.28
Borsa
89552.61
Gram Altın
350.572
Bitcoin
45018.05

İlber Ortaylı canlı yayında caps'lerini yorumladı

Ünlü tarihçi İlber Ortaylı, soysal paylaşım sitelerinde hakkında yapılan caps'leri yorumladı.


Whatsapp ile paylaş
İlber Ortaylı canlı yayında caps'lerini yorumladı

İlber Ortaylı canlı yayında caps'lerini yorumladı

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Kanaltürk'te yayınlanan Bunu Konuşalım programında Candaş Tolga Işık'ın konuğu oldu.

"CAPS'LERE KIZMIYORUM"

"Aslında kızmıyorum ama arada ayarın kaçırıldığı da oluyor. Ama bayıldım bir tanesine... Beni ambulansla taşırlarken fotoğrafa "Lütfen 3 dil bilmeyen taşımasın beni" yazmışlar. Çok güldüm ona... Bir tanesine de ürperdim "Adolf İlber" yazmışlar."

İlber Ortaylı canlı yayında capslerini yorumladı

"ASIL AYIP OLAN YARI CAHİLLİKTİR"

Cahilliğe kızıp kızmadığı sorulan Ortaylı, "Cahillik ayıplanacak bir şey değildir. Hatta o tutarlılıktır. Asıl ayıp olan yarı cahilliktir... Yarım yamalak okuyan türden." dedi.

Işık'ın "Bir şey bilmeyene kızıyor musunuz?" sorusuna ise şu şekilde cevap verdi: "Hayır bilmeyene tabi ki kızmam. Bilmeyip de biliyormuş gibi olana kızıyorum. Çünkü bunlar milleti millete kırdırabiliyor. Çok tehlikeli olabiliyorlar."

"KİMSE KUSURA BAKMASIN, ATATÜRK OLMASA OLMAZDIK" 

"Atatürk olmazsa olmazdık" gibi tartışmalar hakkında ne düşündüğü sorulan Ortaylı, "Kimse kusura bakmasın Atatürk olmasa olmazdık... Kim diyor onu? Direniş savaşlarında komutan çok önemlidir. De Gaulle olmasaydı Fransa tarihi başka olurdu. Kurtuluş Savaşı'nda Atatürk'ün rolü çok açıktır. Çok değerli komutanlar da bulunmuştur. Türk kurmayları çok iyi yetişmiştir. Ancak 'Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz'dir ileri!' diyen Atatürk'tür. Bunu nasıl yorumladığınıza bağlıdır. Mesela Atatürk olmasaydı İzmir, Muğla olmayabilirdi... İzmir'de ciddi bir Helen nüfusu hakim olabilirdi. Geride bir Türkiye kalırdı ama orada olur muydunuz bilmem" dedi.

Ortaylı: Kimse kusura bakmasın Atatürk olmasa olmazdık

"DİZİLER TARİHİ YANSITMAZ"

"Diziler hiçbir şekilde gerçeği yansıtacak eserler değildir. Dünya çapında filmleri çevirenler bir kere kıyafetleri iyi bulan, tamamen o işle ilgilenen insanları buluyor. Bizde öyle birileri yok. Ona yakın birilerini buluyorsun. Muhteşem Yüzyıl'da bile senaristle geçinemiyorlar.

Hiçbir yerde, dizilerde tarih kitabının bire birlik aranmaz. Ancak bunun bir ölçüsü olur. Mesela Venedik Prensesi gelmez İstanbul'a!"

"KANUNİ HAREMDE OYALANACAK BİRİ DEĞİLDİ"

"Kanuni çok uzun boylu biriydi. Bu konuda yapılan deneyler sonucunda Kanuni'nin boyunun 1.80 civarı olduğu öğreniliyor. Mesela bu Hürrem çok yakındı gerçeğine. (Meryem Uzerli) Hakiki Hürrem çok Litvan bir tiptir. Yani Kanuni böyle seks bombası gibi görebilecek, ona aşık olabilecek biri değildi. Hem Kanuni o kadar haremde oturmaz... 13 sefer yaptı Kanuni, hepsi en az 1 yıl sürdü. Herhalde dizide seferler çok pahalıya geliyor."

"KÖSEM SULTAN MÜTHİŞ BİR ŞEY"

Yakın zamanda Meryem Uzerli'nin 'Kösem Sultan' dizisiyle döneceğiyle ilgili de yorumlarda bulunan Ortaylı, "Kösem Sultan müthiş bir şey" diyerek sözlerine şöyle devam etti:

"Kösem gerçekten çok kötü olarak bilinir. IV. Murat döneminde... Çok genç yaşta saraya gitti kocası öldüğü için. Oğlu çok küçük yaşta tahta çıktı. O dönemde tek şansı küçük oğlu Genç Osman'ın öz oğlu olmamasına rağmen çok saygılı olması. Çok genç bir valide sultan olarak saraya hükmetti. Çok zeki bir kadın olduğu belli. Onun öldürüldüğü gün 14 bin kişi aç kaldı. Tabii diğer taraftan da çok entrikan biriydi."

Mesela Avrupa'da Osmanlı algısı çok değişti. Birisine sorsan "Arap bizi satar" bir başkasına sorsan "Onlar bizim din kardeşimiz olmaz öyle şey." Arap dünyasının başka motifleri vardır. 2. Abdülhamit'i severler. Bürokrasi ve orduya entegre etti Arapları.

"KANUNİ'Yİ YAHUDİLER BİLE SEVERDİ"

"Tabii ki sevilir. Kanuni'yi Yahudiler bile severdi. Büyük hükümdarlar bir dönem getirmişlerdir, bu yüzden sevilirler."

"EMEKLİLİĞİM GELDİ, TOPKAPI'DAN AYRILDIM"

Topkapı Sarayı'ndan ayrılmasıyla ilgili de konuşan Ortaylı, yaşananları şu şekilde açıkladı:  

"E yaşım 65 oldu, emekliliğim de geldi. Ama onu uzatmak için Başbakanlık'tan izin alınması gerekiyordu. Ben de olaya pek hakim değildim. O dönem de bakan Atila Koç'la da aram iyiydi, çok da beğenirdim. Eski sınıf arkadaşımdı. Ama öyle bir girişimim olmadı."

"TOPKAPI'YI PARAYLA TAHRİP ETMEYE ÇALIŞAN DELİLER VAR"

Müdürlük yaptığı dönemde Topkapı Sarayı'ndaki eksikleri gözlemleyen ve bu konuya da değinen Ortaylı, "Topkapı'daki en büyük eksiklik randevu eksikliği. Yani sınırlı sayıda konuk alınması. Bir geliyor büyük bir gemi 3 bin kişi geziyor... Bir daha geliyor 3 bin kişi geliyor. Öyle oluyor ki 10 bin kişi oluyor günde. Fazla nefes olması dahi tahribata neden oluyor. Tüm dünyada bu araştırıldı. E nefesinin yanında parayla tahrip etmeye çalışan sakatlar var. Adam deli... O kadar insanı kontrol edemezsin bir kere." dedi.

"YANLIŞ İLAÇ YÜZÜNDEN BAYILDIM"

Geçtiğimiz günlerde Fransız Cumhurbaşkanı Hollande'ın konuşması sırasında bir rahatsızlık geçiren Prof. Dr. Ortaylı, sağlık durumuyla ilgili şöyle konuştu:  

"Bayılmam yanlış ilaç yüzünden oldu. Allah'tan arkamda doktor Ayşe vardı. Boş midenin üstüne ilaç alınca normal oldu."

"BEŞİKTAŞLIYIM, ANCAK SEYREDİNCE KAYBEDİYORUZ"

"Beşiktaşlıyım ancak maçları izleyince Beşiktaş kaybediyor. O yüzden artık stada da gitmiyorum"

İlber Ortaylı canlı yayında caps'lerini yorumladı

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir