taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.3748
6.07945
1238.75
90528.64
214.058

İbrahim Şahin: Özel Tim ASALA'ya karşı kuruldu

İbrahim Şahin mahkemede "Polis özel timi, ASALA'nın Türkiye'deki eylemlerine karşı kurulmuştur" dedi.

05.04.2011 - 13:22..
Whatsapp ile paylaş

İbrahim Şahin: Özel Tim ASALA'ya karşı kuruldu

Emekli Orgeneraller Hurşit Tolon ve Şener Eruygur'un sanıkları arasında yer aldığı İkinci Ergenekon Davası'nın 113'üncü duruşması görülmeye başlandı. Aralarında gazeteciler Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan'ın da bulunduğu 25'i tutuklu toplam 117 sanığın yargılandığı davanın bugünkü duruşmasına tutuklu sanıklar Başkent Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal, İnönü Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, Mustafa Dönmez, emekli Albay Levent Göktaş ve Ersin Gönenci katılmadı.

"YANLIŞ ANLAŞILIYORUM"

Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, duruşmaya tutuklu sanık eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin'in çapraz sorgusuyla devam edileceğini belirtti. Savcıların sorularını yönelteceği sırada söz alan İbrahim Şahin, "Olayları tam olarak hatırlayamadığım için yanlış anlaşılıyorum. Şu andan itibaren savcıların sorularına cevap vermeyeceğim" diye konuştu.

"POLİS ÖZEL TİMİ, ASALA'YA KARŞI KURULDU"

Üye hakim Hasan Hüseyin Özese'nin sorularına yanıt veren Şahin, "Özel Harekat Dairesi nasıl kuruldu? Resmi bir kuruluş mu? Emri kim verdi?" sorularına, "Özel Harekat Dairesi'ni 1982 yılında ben kurdum. İlk kurucuları arasındayım. 1982 Ocak ayında Ekmekçiyan ve arkadaşları Ankara Esenboğa Havalimanı'nı bastılar. O eylemde şehitler ve yaralılar vardı. O tarihten bir ay sonra polis özel timlerinin kurulması için karar alındı. Ben de müracaat ettim. Polis özel timi, ASALA'nın Türkiye'deki eylemlerine karşı kurulmuştur. İstanbul Tuzla'da kurs gördük. Hocalarımız arasında Korkut Eken ve Kaşif Kozinoğlu da vardı" diye yanıt verdi.

KAŞİF KOZİNOĞLU'YLA İLİŞKİSİ

Şahin, "Korkut Eken ve Kaşif Kozinoğlu ile kurstan sonra irtibatınız devam etti mi?" sorusuna ise "Ben kurstan sonra yurtdışına gönderildim. Almanya'da kurs gördüm. Daha sonra PKK operasyonlarına gönderildim. Eken'i Ankara'daki kurslarda gördüm o idari sorumluydu. Ben eğitim sorumlusuydum. Kaşif Kozinoğlu da kursta öğretmendi. Daha sonra o ayrılınca dersleri kendimiz vermeye başladık. Güneydoğu'da operasyonlarda bir iki defa karşılaştık" diye cevap verdi.

"PKK OPERASYONLARI ŞEHİRDE DEĞİL DAĞLIK BÖLGELERDE YAPILDI"

"Nerelerde görev yaptınız?" yönündeki soruya ise Şahin, "Sinop, Bayburt, Siirt, Nevşehir, Isparta, Ankara ve İstanbul'da görev yaptım. Şırnak'ta 3 ay operasyonlara katılıyor bir ay Ankara'da dinleniyorduk. 10-11 kişiydik. Başımızda Susurluk'ta ölen Hüseyin Kocadağ vardı. İnsanlar yanlış biliyor. PKK operasyonları şehirlerde değil, dağlık bölgelerde yapılan operasyonlardı. Sayımızı çoğaltın dedik. Daha sonra sayımız 50-100'e çıkarıldı" şeklinde yanıt verdi.

"BUGÜNE KADAR ONUN CEVABINI ARIYORUM"

Özese aralarında emekli tuğgeneraller Veli Küçük, Levent Ersöz ve emekli albaylar Mustafa Dönmez ve Levent Göktaş'ı tanıyıp tanımadığını sordu. Şahin hepsini de dava kapsamında cezaevinde tanıdığını söyledi. Hakim Özese'nin "Susurluk olayına adınız karıştırıldı. Niçin sizin adınız karıştırıldı?" sorusuna Şahin, "Onu ben de bilmiyorum. Bugüne kadar onun cevabını arıyorum" yanıtını verdi.

"BUSH'UN KORUNMASI GÖREVİNİ BANA VERDİLER"

Mehmet Ağar ile tanışıklığını soran hakim Özese'ye, Şahin, "İstanbul'a tayin olunca tanıdım. 90'lı yılların başıydı. Amerika Başkanı George Bush Türkiye'ye gelmişti. Bush'un korunması görevini bana verdiler. Mehmet Ağar İstanbul Emniyet Müdürü'ydü o sıralar. Ben Ankara'dan görevlendirilmiştim. Sonra geri dönmedim, İstanbul'da kaldım. Mehmet Ağar ile aramızda ast üst ilişkisi vardı" cevabını verdi.

ÖMER LÜTFÜ TOPAL CİNAYETİ

Ömer Lütfi Topal cinayetiyle ilgili bildikleri sorulan Şahin, "Bu cinayetle ilgili İstanbul'da ifadeleri alınan bazı özel harekat polisleri vardı. Bana Ankara'ya götürmem için teslim edildiler. Teslim edilirken verilen belgede, Ömer Lütfi Topal cinayetiyle irtibatlarına rastlanmamıştır' yazıyordu. Ankara'da da ifadeleri alındıktan sonra Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar bize bırakın' dedi. Biz de bıraktık" diye konuştu.

Duruşma İbrahim Şahin'in çapraz sorgusuyla devam ediyor.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir