Euro
14.009
4.02%
Dolar
12.369
3.08%
Altın
712.88
3.27%
Borsa
1.776
-2.35%
Bitcoin
714.150
1.93%
16ºC
İstanbul
Açık 16 C

  1 yılda 400 kişi bonzaiden hayatını kaybetti

  Antalya Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı, 1 yıl içinde 400 çocuğun bonzaiden hayatını kaybettiğini belirtti.
  • 08.09.2014 - 17:46
  1 yılda 400 kişi bonzaiden hayatını kaybetti

  bonzai

  Antalya Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Esin Kurt Çelik, son dönemde binlerce çocuk ve gencin hayatını kaybetmesine neden olan bonzai ile ilgili açıklamada bulundu.

  "HER KULLANICI POTANSİYEL SATICI ADAYIDIR"

  Baro binasında basın toplantısı düzenleyen Çelik, "Bu maddeler kişileri ve çocukları dönüşü olmayan yola sokmaktadır. İlk başta sahte bir iyi oluş hali yaşatan maddeleri kullanan çocuklar bağımlılık oluştuğunda artık maddeyi keyif için değil, acılarını dindirmek için kullanıyorlar. Uyuşturucu ve uyarıcı madde insana deneme şansı vermez. Her kullanıcı aynı zamanda potansiyel bir satıcı adayıdır" diye konuştu.

  "EROİNDEN DAHA TEHLİKELİ"

  Son yıllarda adı sıklıkla duyulmaya başlanılan uyuşturucu maddenin bonzai olduğunun altını çizen Çelik, "Ülkemize 2010 yılında giriş yapan bu uyuşturucu çeşidi, son bir yılda popülerliğini iyice arttırmış durumdadır. Bunun sebebi ise yapımı ve elde edilmesi. Yani maliyeti daha düşük olduğundan kolayca tüketilebilmesinden kaynaklanmaktadır. Bonzai kimyasal bir uyuşturucu maddesidir. ’Bir kereden bir şey olmaz’ çocukları bağımlı hale getiriyor. Bonzai, eroinden daha tehlikeli bir uyuşturucu maddesidir. Bu madde beyin hücrelerinde kısa sürede büyük hasara neden olmakta, devamında şizofreni etkileri oluşturmaktadır. En son ise ölümlere neden olmaktadır" şeklinde konuştu.

  "KULLANICILARIN ÇOĞU GENÇLERDEN OLUŞUYOR"

  Türkiye’de son bir yılda ölümle sonuçlanan 400’e yakın bonzai vakasının olduğuna dikkati çeken Çelik, şunları söyledi: "Narkotik Şube Müdürlüğü’nün iller bazında dağıtım raporuna bakıldığında en fazla bonzai yakalanan ilk 3 il sırasıyla İstanbul, Bursa ve İzmir, ardından ise Antalya geliyor. Antalya’da uyuşturucu madde bulundurmak ve kullanmaktan işlem yapılan ve polise bildirilmeyen vakalar düşünüldüğünde 10 binden fazla bağımlı olduğu tahmin edilmektedir. Bu sayının önemli bir kısmı çocuklar veya çocuk çağında uyuşturucuya başlayan gençlerden oluşuyor."

  KULLANIM YAŞI 11

  16 yaşında bonzai satan bir çocuğun "Zeytinköy’den 5 liraya alıp 20 liraya peynir ekmek gibi satıyoruz" ifadesini de aktaran Çelik, "Kullanım yaşı 11’e düşen bonzai çocuk ve ergenlerin katili olmaya devam etmekte. Merdiven altı laboratuvarlarda üretilen bonzai çok ucuza elden ele geziyor. Yetkililerin sigara ve alkol kullanımının yasaklanması konusunda sergilediği tavır ve kararlı yaklaşımı uyuşturucu kullanımı ve satışına karşıda göstermelidir. Ağır cezalar yürürlüğe girmelidir" şeklinde konuştu.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir