Dolar
6.8652
0.0772%
Euro
7.8216
0.4804%
Altın
1808.72
0.3411%
Borsa
117741.1
-0.5553%
G. Altın
399.417
0.4716%
Bitcoin
63609.19
-0.47%
22ºC
İstanbul
Açık 22 C

  15 bin kişiye 5 ton mantı dağıttılar

  Esenler Belediyesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen "3. Mantı Festivali"inde dev kazanlarda pişirilen 5 ton mantı dağıtıldı.
  • 16.06.2014 - 05:32
  15 bin kişiye 5 ton mantı dağıttılar

  15 bin kişiye 5 ton mantı dağıttılar #1

  İstanbul'da Kayseri kültürünün yaşatılmasına katkı sunmak amacıyla yapılan"3. Mantı Festivali" Esenler Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi. TÜMKAYDER'in katkılarıyla Esenler Dört Yol Meydan'da yapılan festivale Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Erol Öztaş, Kayseri Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, TÜMKAYDER Başkanı Fatih Doğan, çok sayıda siyasi ve vatandaşlar katıldı. Birbirinden güzel etkinliklerin ve yarışmaların yapıldığı festival, mehteran konseri ile başladı. Kayseri yöresine özgü halk oyunlarının oynandığı festivalde, yöresel sanatçılar sahne aldı. Festival kapsamına yöresel kıyafetli kadınlar tarafından dev kazanlarda pişirilen tonlarca Kayseri mantısı katılımcılara ikram edildi. Binlerce kişinin mantı yiyebilmek için oluşturduğu kuyruk renkli görüntülere sahne oldu. Mantı ikramının ardından Türk Halk Müziği'nin güçlü seslerinden Fatih Kısaparmak verdiği konserle müzik severlere unutulmaz dakikalar yaşattı.

  15 BİN KİŞİYE 50 TON MANTI

  Festivalde vatandaşlara mantı ikram eden Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, "Bu meydanda değişik festivaller yapıyoruz. Kayseri bu gün Esenler'de. Bol kepçe mantılarımız 15 bin civarında vatandaşa dağıtıldı. 5 ton mantı dağıttık. Anadolu geleneği olan mantıyı burada hep beraber yaşayacağız. Türkiye'nin dört bir yanını yaşıyoruz. Gün geliyor Karadeniz'in horonunu tepiyoruz. Gün geliyor Kayseri'nin mantısını burada misafir ediyoruz. Mantı dediğiniz de çocuklar Kayseri'yi hatırlasın istiyoruz. Anadolu'yu burada misafir erken ülkemizin yüreğinin burada misafir edildiğini çok iyi biliyoruz" dedi.

  "BAŞKA YERDE ÇANAK ÇÖMLEK, BİZDE SENET ÇIKIYOR"

  Kayseri Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Kayseri'de mantının çok farklı çeşitleri olduğunu ve insanların yüz yıllar boyunca mantı ile hayatlarını sürdürdüklerini söyledi. Özhaseki, mantının Türkün ana yemeği olduğunu belirterek, "Anadolu'da buğday var sadece. Hamurla eti karıştırıp yemek yapıyorlar, bizde bunun kırk çeşidi var. Binlerce yıldır yaşayan bir şehir Kayseri. Ticaret şehridir Kayseri. Yapılan kazılarda yıllar öncesine ait belgeler çıkıyor. Başka yerlerde yapılan kazılarda çanak çömlek çıkarken bizden senetler çıkıyor" diye konuştu.

  Uzun kuyruk sonucu mantısını alan bir vatandaş, "Mantı deyince Kayseridir" diyerek mantıyı çok beğendiğini kaydetti. Bir başka vatandaş ise, mantıyı çok güzel olduğunu belirterek, "Belediye başkanımıza teşekkür ederiz. Böyle etkinlikler çok güzel izlenimler bıraktı. Esenler son 10 yılda çok ilerledi" dedi.

  Görüş Bildir