Euro
10.8401
0.13%
Dolar
9.2963
0.02%
Altın
530.77
0.41%
Borsa
1.43
0%
Bitcoin
595.003
2.34%
12ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 12 C

  15 bin Türkmen Akçakale Sınır Kapısı’na yürüdü

  IŞİD'in saldırıları nedeniyle Rakka bölgesindeki 15 bin Türkmen, Akçakale Sınır Kapısı'na yürümeye başladı.
  • Ajanslar
  • 04.06.2015 - 08:13
  15 bin Türkmen Akçakale Sınır Kapısı’na yürüdü

  15 bin Türkmen Akçakale Sınır Kapısı’na yürüdü #1

  IŞİD’in Suriye’nin Halep kentinin kuzeyindeki Türkmen bölgelerine saldırıları şiddetlenirken Şanlıurfa Akçakale’nin karşısında bulunan Telabyad’da da hareketlilik başladı.

  15 BİN TÜRKMEN SINIRA YÜRÜDÜ

  IŞİD ile YPG çatışmalarının sürdüğü, koalisyon ve rejim uçaklarının da saldırılarının devam ettiği bölgede yaşayan 15 bin Türkmen, Akçakale Sınır Kapısı’na doğru yürüyüşe geçti. Türkmenler, kapalı olan sınırın açılmasını istiyor. Türkmen nüfusun yoğunluklu yaşadığı Hammam kasabası ile Zeybekiye, Doğaniye, Damışliye ve Aziziye köylerinde yaşayan Türkmenler, evlerini terk ederek Türkiye sınırına yürüyüşe geçti.

  AKÇAKALE SINIRI'NDAN FOTOĞRAFLAR

  15 bin Türkmen Akçakale Sınır Kapısı’na yürüdü #2

  HALEP'TEN SONRA RAKKA TÜRKMENLERİ

  Suriye Türkmen Milli Hareket Partisi Başkan Yardımcısı Tarık Sülo Cevizci, önceki gün şiddetlenen çatışmalarda IŞİD militanlarının Halep’in Soran kasabasını ele geçirip Kilis’in karşı tarafında kalan Azez’e doğru ilerlediğini ve 10’a yakın Türkmen köyünü işgal ettiğini belirtmişti.

  Bu bölgelerde 2 bin 500 Türkmen ailesinin evlerini terk ettiği ifade ediliyor. PYD güçleri ile IŞİD arasındaki çatışmaların sürdüğü Rakka’nın kuzeyindeki bölgelerden de 15 bin Türkmen’in daha harekete geçtiği açıklandı.

  15 bin Türkmen Akçakale Sınır Kapısı’na yürüdü #3

  15 bin Türkmen Akçakale Sınır Kapısı’na yürüdü #4

  TÜRKMENLER SINIRDAN ALINMAYA BAŞLADI

  IŞİD ile YPG güçleri arasında çatışmaların başladığı Rakka’nın kuzeyindeki bölgelerden kaçarak günlerdir Akçakale sınırında bekleyen Türkmenler, sınırdan içeri alınmaya başlandı.

  Şanlıurfa’nın Akçakale ve Ceylanpınar ilçeleri arasında Suriye sınırına sıfır noktada bulunan Yeşiltepe köyünün karşısındaki çatışma bölgelerini koalisyon uçakları da havadan bombaladı.

  15 bin Türkmen Akçakale Sınır Kapısı’na yürüdü #5

  ÇADIRKENTLERE YERLEŞTİRİLECEKLER

  Sığınmacılar dün sabahtan itibaren Akçakale ilçesine bağlı sınırın sıfır noktasında bulunan Kepezli köyünde oluşturulan güvenlik noktasından Türkiye’ye giriş yapmaya başladı.

  Kaymakamlığın tahsis ettiği araçla Türkiye’ye giriş yapan Suriyeliler, Akçakale’ye götürüldü. Suriyelilerin buradan Şanlıurfa’daki çadırkentlere yerleştirileceği öğrenildi.

  15 bin Türkmen Akçakale Sınır Kapısı’na yürüdü #6

  15 bin Türkmen Akçakale Sınır Kapısı’na yürüdü #7


  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir