Dolar
7.3285
-0.1253%
Euro
8.606
-0.1125%
Altın
2028.7
0.0557%
Borsa
1075.52
1.4077%
G. Altın
477.64
-0.169%
Bitcoin
86534.74
-0.6486%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C

  160 bin liralık deve 900 bin lira oldu

  Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerindeki deve güreşlerinde büyük paralar dönüyor.
  • 21.01.2013 - 15:32
  160 bin liralık deve 900 bin lira oldu

  160 bin liralık deve 900 bin lira oldu #1

  Bir Yörük kültürü olan deve güreşleri Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinde kasım ile şubat ayları arasında yapılıyor. Valilikler güreşlere, "Folklorik amaçlı ve güreşen hayvanlara eziyet edilmemesi" şartı ile izin veriyor. Güreşlerde görev yapan urgancılar, hayvanların eziyet görme ihtimali ortaya çıktığı anda develeri birbirinden uzaklaştırıyor.

  25 YAŞINA KADAR GÜREŞEBİLİYORLAR

  Genellikle 6 yaşlarında güreşmeye başlayan develer, 25 yaşına kadar güreşebiliyor. Deve sahiplerine, develerinin önceki yıllarda elde ettiği birinciliklere göre bin lira ile 20 bin lira arasında değişen oranda katılım parası, güreşlerde birinci olan deve sahibine ise kupa veriliyor.

  Toroslar Yörük Türkmen Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Kıvrak, yaptığı açıklamada, develerin çok kıymetli hayvanlar olduğunu, Türklerin de tarih boyunca güreşi hep sevdiklerini söyledi.

  CENTİLMENCE SPOR YAPILIYOR

  Türklerde yağlı güreşler, boğa güreşleri, deve güreşlerinin bir gelenek haline geldiğine dikkati çeken Kıvrak, güreşlerde kan dökülmediğini, centilmence spor yapıldığını kaydetti.

  Deve güreşlerinin yüzyıllardır süregelen bir gelenek olduğunu, develerin yürüyüşünde, duruşunda, bakışında asalet olduğunu dile getiren Kıvrak, sahiplerine çok sadık olduklarını, sahibi iyi baktıysa ölen sahibinin mezarı başında ağladıklarını belirtti.

  SAHİPLERİ BAŞARILARLA MUTLU OLUYOR

  Deve ve boğa güreşlerinin insanla hayvanın yaradılışından beri süregeldiğini  ifade eden Kıvrak, "Deve güreşlerinin tarihi bin yılı aşkın. Güreşlerimizden elde edilen gelirle, okul, yol, cami, sağlık ocağı, çeşme, hastane yapılarak kamu yararı sağlanıyor. Yörüklerdeki hayvan sevgisini deve güreşlerinde görebilirsiniz. Her zaman centilmence yarış olur" dedi.

  EN ÖNEMLİ YATIRIM

  Develerin çok kıymetli hayvanlar olduğunu, 3-4 daire fiyatı eden develer olduğunu vurgulayan Kıvrak, şunları söyledi: "Sahipleri varını yoğunu harcayarak develerini kıymetli hale getiriyor. Sahipleri develerinin elde ettikleri başarılarla mutlu oluyor. Muğla'da develer 20 bin liradan 500 bin liraya kadar satılıyor. Daha yüksek fiyata satılanlar da oluyor. 500 bin liraya insan 10 katlı ev yapar, ama deveyle daha mutlu olduğu için yatırımını deveye yapıyor. İnsan sevdiğiyle mutlu olur. Yörükler de devesi, boğası, atı ile mutlu oluyor."

  ŞAMPİYON DEVEYE 900 BİN LİRA

  Muğla'nın Yatağan İlçesi'nde 140 devenin katılımıyla bu yıl 13'üncüsü düzenlenen deve güreşi festivaline İzmir'den devesiyle katılan ve birinci olan 68 yaşındaki Metin Özer, 6 yıldır deve güreşlerine ilgisinin olduğunu kaydetti.

  "Çılgın Özer" ismini verdiği devesinin 6 yıldan bu yana 100'ün üzerinde güreşe katıldığını ve sadece bir defa yenildiğini vurgulayan Özer, şunları söyledi: "6 yıl önce başladığım devecilik bana her şeyden daha değerli geliyor. Bütün varım yoğum bu. Türkiye'nin bütün bölgelerine yarışlar için çağrılıyorum. Fakat devenin çok yıpranmaması için yarışların hepsine katılmıyorum. Develerin fiyatı güreş kazandıkça artar. 6 yıl önce arsalarımı satarak 160 bin liraya aldığım deveye şimdi 900 bin lira veriyorlar, fakat satmıyorum. Bu parayı deveme iyi baktığım için veriyorlar. Sadece güreşlere katılmam için yaklaşık 15 bin lira para öneriyorlar."

  Görüş Bildir