Petrol
113.81
1.95%
Euro
17.5142
-0.13%
Dolar
16.82
-0.04%
Altın
977.77
0.00%
Borsa
2406
-1.55%
Bitcoin
334.162
2.35%
25ºC
İstanbul
Açık 25 C

  17 öğrenci civadan zehirlendi

  Kahramanmaraş Elbistan'da 17 öğrenci cıva zehirlenmesi nedeniyle hastaneye kaldırıldı.
  • 28.02.2012 - 10:58
  17 öğrenci civadan zehirlendi

  17 öğrenci civadan zehirlendi #1

  İlçeye bağlı Karahasanuşağı Köyü İlköğretim Okulunda eğitim gören ve rahatsızlanan 16 öğrenci, Elbistan Çocuk Hastanesinde tedavi altına alındı. Durumu ağır olan öğrencilerden Rukiye Gül ve Senem Şahin, Kahramanmaraş Devlet Hastanesine sevk edildi.

  İl Sağlık Müdürü İlker Çitil, yaptığı açıklamada, ''8-14 yaşlarındaki 16 öğrenci cıvadan zehirlendi. Öğrencilerimizin sağlık durumları iyi. Ancak takip edilmeleri gerekiyor. Sağlık Bakanlığı ile temas halindeyiz'' dedi.

  Çitil, kendilerine ilk ulaşan bilgiye göre öğrencilerin okulun laboratuvarında cıva ile temasa geçtiklerini öğrendiklerini kaydetti.

  Elbistan Kaymakamı Metin Maytalman ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Çelik de hastaneye gelerek Başhekim Murat Gönen'den bilgi aldı.

  Maytalman, Karahasanuşağı köyü ilköğretim okulundaki bazı öğrencilerin cıvaya temas ettiğini belirtti. Maytalman, öğrencilerin cıvayı evlerine götürdüğünü ve sobanın üzerinde ısıttığını ifade etti.

  Birtakım sıkıntılarla karşılaşan öğrenciler ve ailelerinin gece geç saatlerde hastaneye kaldırıldığını bildiren Maytalman, şöyle konuştu:

  ''Şu anda durumları stabil. Sevkleri için planlamalar ve görüşmeler yapıldı. Öğrenciler Gaziantep Çocuk Hastanesine sevk edilecek ve cıva zehirlenmesi ile alakalı tedavileri yapılacak. Çocukların cıvaya nasıl ulaştıkları ve evlerine nasıl götürdükleri ise araştırılacak. Okulun laboratuvarından belki yanılgı ile almış olabilirler. Bu konu çok net değil. Milli Eğitim Müdürlüğümüz inceleme ve soruşturma yürütecek. Kabahat ve sorumluluğu olanlar varsa gerekli işlemler başlatılacak.''

  Bu arada cıvayla temas ettiği tahmin edilen bazı öğrenci ve velilerin de tedbir amacıyla hastaneye kaldırıldığı bildirildi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir