Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
322.951
-2.00%
24ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 24 C

  21 ilde okullara kar tatili

  Yoğun kar yağışı Anadolu'da bazı illerde okulların tatil edilmesine neden oldu.
  • 08.02.2012 - 08:59
  21 ilde okullara kar tatili

  21 ilde okullara kar tatili #1

  ANKARA

  Ankara'nın Çubuk ilçesinde, aşırı kar yağışı nedeniyle okullar bir gün tatil edildi.

  Çubuk Kaymakamı Cemal Şahin, İlçe Hıfzıssıhha Kurulu toplantısında alınan karar gereği bugün ilçe genelinde ilk ve orta öğretim kurumlarında eğitime bir gün ara verildiğini, kararın ulaşımda yaşanacak muhtemel olumsuzluklar nedeniyle alındığını kaydetti.

  Bugün kar yağışı nedeniyle taşımalı eğitim veren okullarda öğleden sonra yarım gün ara verilmişti.

  GÜNLÜK HAVA DURUMU İÇİN TIKLAYIN

  ADANA

  Adana'nın Tufanbeyli ilçesinde kar yağışı nedeniyle okullar bir gün tatil edildi.

  Tufanbeyli'de sabah saatlerinde başlayan ve etkili olan kar yağışı günlük yaşamı olumsuz etkilerken, ilçe merkezinde kar kalınlığının 70 santimetre, yüksek yerlerde ise 1,5 metreye kadar ulaştığı belirtildi. Akşam saatlerinde yetkililerin aldığı karar doğrultusunda Atatürk Yatılı Bölge İlköğretim Okulu hariç tüm okullar bir gün süreyle tatil edildi. Öte yandan kar yağışı nedeniyle ilçeye bağlı 24 köy yolunun ulaşıma kapandığı bildirildi.

  MALATYA

  Malatya kent merkezinde, yoğun kar yağışı nedeniyle eğitime 2 gün ara verildi.

  Valilikten yapılan yazılı açıklamada, merkezdeki ilköğretim ve liselerde bugün ve perşembe günü eğitime ara verildiği bildirildi.

  İl merkezindeki kamu kurum ve kuruluşlarında görevli hamile ve emzikli kadınlar, kalp ve böbrek yetmezliği ile kontrol edilemeyen tansiyon yüksekliği ve kronik hastalığı olanlarla engelli kamu personelinin de aynı tarihlerde idari izinli sayılmalarının uygun görüldüğü açıklandı.

  BİNGÖL

  Bingöl'de yoğun kar yağışı nedeniyle ilk ve orta dereceli okullarda eğitime 2 gün ara verildi.

  Bingöl Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, yoğun kar yağışı ve kötü hava koşulları nedeniyle il genelindeki tüm okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında 8-9 Şubat tarihlerinde eğitime ara verildiği bildirildi.

  KONYA

  Etkili olan kar yağışı nedeniyle eğitime Konya'nın Bozkır ilçesinde 1,5 gün, Karaman'ın Sarıveliler ilçesinde ise yarım gün ara verildi.

  Bozkır Kaymakamı Mustafa Sarıkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla Bozkır merkez, belde ve köylerindeki ilk ve orta dereceli okullarda eğitime 1,5 gün ara verildiğini belirtti.

  Sarıkaya, yoğun kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarında yol açma çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

  Beyşehir'de de etkili olan kar yağışı, yaşamı olumsuz etkiliyor. İlçede köylülerin geçim kaynağı olarak beslediği kıl keçileri, etkili olan ağır kış şartlarına rağmen beyaz örtüyle kaplı açık arazilerde her gün sürüler halinde yürüyüşe çıkarılıyor.

  Sürü sahipleri, kar yağışı ve soğuk hava nedeniyle küçükbaş hayvanlarını beslemekte zorluk çekiyor. Sürüler, uzun süre kar altında ot bulmaya çalışırken, besin ihtiyaçlarını alandaki kurumuş yapraklarla karşılamaya çalışıyor.

  KARAMAN

  Karaman'da da etkili olan kar yağışı, hayatı olumsuz etkiliyor. Yağışlar nedeniyle Sarıveliler ilçesinde okulların bugün öğleden sonra tatil edildiği bildirildi.

  Karaman-Mersin karayolu Sertavul Geçidi'nde da kar yağışı yüzünden ulaşım güçlükle sağlanıyor. Başyayla ve Sarıveliler ilçelerinde sabah saatlerinden bu yana yoğun şekilde devam eden kar yağışı, ilçe merkezlerinde 80 santimetreye kadar ulaştı.

  Kar yağışı nedeniyle Sarıveliler-Konya, Başyayla-Konya ve Sarıveliler-Alanya yolları ile bu ilçelere bağlı 15 köy yolunun kapandığı bildirildi.

  ÇANKIRI

  Çankırı'da sabah saatlerinde başlayan yoğun kar yağışı hayatı olumsuz etkiliyor.

  Çankırı Valiliğinden yapılan açıklamada, yoğun kar yağışı nedeniyle il merkezi, Şabanözü ve Eldivan ilçeleri ile köylerinde bugün eğitime ara verildiği bildirildi.

  İl Özel İdaresinden yapılan yazılı açıklamada, Atkaracalar'da 11, Çerkeş'te 15, Ilgaz'da 66, Kurşunlu'da 5, olmak üzere toplam 97 köy yolunda ulaşımın sağlanamadığı belirtildi.

  Yolların açılması için kar makinesi, 12 greyder, 4 dozer ve 6 kar kamyonu ile 23 ekibin aralıksız çalışmalarını sürdürdüğü kaydedildi.

  ADIYAMAN

  Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesinde yoğun kar yağışı nedeni ile okullar 3 gün tatil edildi.

  Gölbaşı'nda dün akşam saatlerinde başlayan yoğun kar yağışı nedeniyle ilçe merkezi ile köy ve beldelerdeki ilk ve ortaöğretim düzeyindeki okullarda 3 gün eğitime ara verildi. Gölbaşı Milli Eğitim Müdürü Aziz Özduman yaptığı açıklamada, etkili olan kar yağışı nedeniyle okulların 3 gün tatil edildiğini belirtti. Özduman, "Şiddetli kar yağışı nedeni ile köy yollarının kapalı olması taşıma servislerinin taşımayı yapamaması ve öğrencilerin can güvenliği için ilçe hıfzıssıhha kurulu kararı ile okullar 3 gün tatil edilmiştir." dedi.

  İlçede devam eden kar yağışı hayatı olumsuz etkilerken birçok köy yolu da ulaşıma kapandı. Yetkililer yol açma çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

  SİVAS

  Kar yağışının etkili olduğu Sivas'ın Ulaş ve Yıldızeli İlçesi'nde de ilk ve orta dereceli okullar da 2 gün tatil edildi.

  TUNCELİ

  Kar yağışı nedeniyle Tunceli il merkezi ve Mazgirt ilçesinde 3 gün, Sivas'ın Yıldızeli ilçesinde 2 gün eğitime ara verildi.

  Tunceli kent merkezi ve Mazgirt ilçesinde, yoğun kar yağışı nedeniyle ilk ve orta dereceli okullarda eğitime 3 gün ara verilmesi kararlaştırdı.

  Kar yağışının etkili olduğu Sivas'ın Yıldızeli ilçesinde de ilk ve orta dereceli okullarda eğitime 2 gün ara verildi.

  AFYON

  Afyonkarahisar il merkezinde eğitime kar nedeniyle bugün ara verildi.

  Valilikten yapılan yazılı açıklamada, kar yağışı nedeniyle merkez ile merkeze bağlı köy ve beldelerde bulunan tüm okullarda eğitime bir gün ara verildiği bildirildi.

  ANTALYA

  Antalya'da şiddetli yağış ve fırtına nedeniyle Büyükşehir Belediyesi sınırlarındaki ilköğretim okulu ve liselerde eğitime ara verildi.

  Antalya Valiliğinden yapılan açıklamada, hava muhalefeti nedeniyle Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde kalan okullarda eğitime, bugün ara verildiği bildirildi.

  KÜTAHYA

  İlde dün gece başlayan ve aralıksız devam eden kar yağışı ve tipi nedeniyle 130 köy yolu ulaşıma kapandı. İl genelinde etkisini sürdüren yoğun kar yağışı ve tipi, günlük yaşamı olumsuz etkilerken, ulaşımda da aksamalara yol açıyor.

  Kar kalınlığının 30 santimetreye ulaştığı şehir merkezinde belediye ekipleri ana arterlerde kar küreme ve tuzlama çalışmalarına devam ediyor. İş makineleriyle toplanan kar birikintileri, kamyonlara yüklenerek şehir dışına taşınıyor.

  Eskişehir, Afyonkarahisar ve Tavşanlı bağlantı yollarında ise Karayolları 145. Şube Şefliği tarafından kar küreme ve tuzlama çalışması yapılarak, araçlarının lastikleri zincirsiz olan ve yanlarında takoz ile çekme halatı bulundurmayan sürücülerin trafiğe çıkmasına izin verilmiyor.

  Yaklaşık 50 kişiden oluşan İl Özel İdaresi ekipleri, 24 iş makinesiyle ulaşıma kapalı olan 130 köy yolunu kısa sürede açmak amacıyla yoğun çalışma yürütüyor.

  YOZGAT

  Yozgat'ta etkili olan kar yağışı nedeniyle il genelinde ilk ve orta dereceli okullar bugün tatil edildi.

  İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, etkili kar yağışı nedeniyle il genelindeki ilk ve orta dereceli okullarda eğitime bugün ara verileceği bildirildi.

  Yozgat Valiliği de, kamuda çalışan engelli ve hamilelerin bugün idari izinli olduklarını duyurdu.

  ELAZIĞ

  Elazığ kent merkezinde yoğun kar yağışı nedeniyle eğitime 2 gün ara verildi.

  Valilikten yapılan yazılı açıklamada, yoğun kar yağışı ve hava muhalefeti nedeniyle Elazığ il merkezinde bulunan ilk ve orta dereceli okullarda eğitime 8-9 Şubat olmak üzere iki gün ara verildiği belirtildi.

  Daha önce de İl Hıfzıssıhha Kurulunun aldığı karar doğrultusunda, 10 ilçede eğitime 2 gün ara verildiği açıklanmıştı.

  MUŞ

  Muş'ta, 30 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor.

  Muş İl Özel İdare Genel Sekreter Yardımcısı Şeyhmus Yentür, kentte yüksek kesimlerde bulunan 30 köy yolunun fırtına sebebiyle ulaşıma kapandığını belirterek, ''Ekiplerimiz tarafından defalarca açılan köy yolları fırtınanın etkisiyle yeniden kapanıyor. Şu anda merkez ve ilçelerine bağlı yüksek kesimlerde bulunan 30 köy yolu ulaşıma kapalı durumda'' dedi.

  KIRKLARELİ

  Kırklareli'de ise Kofçaz ilçesine bağlı 4 köy yolu ulaşıma kapandı.

  Kar yağışı Dereköy Sınır Kapısı'nda kar kalınlığı 10, Kofçaz ilçesinde ise 15 santimetreye ulaştı. Rüzgar nedeniyle elektrik tellerinin kopması sonucu 13 köye enerji verilemiyor.

  ISPARTA

  Isparta'da Yenişarbademli Belediye Başkanı Mustafa Erdem, Yenişarbademli–Aksu ve Yenişarbademli-Şarkikaraağaç karayollarının bazı kesimlerinin yoğun kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapandığını bildirdi.

  Yenişarbademli-Isparta otobüs seferleri de iptal edildi.

  ESKİŞEHİR

  Eskişehir'de, belediye ve trafik ekipleri ana arterlerde önlem alırken, kent merkezinden geçen Porsuk Çayı dondu.

  Porsuk Çayı'nın donmuş yüzeyinin karla kapandığını gören vatandaşlar, cep telefonlarının kameralarıyla hatıra fotoğrafı çektirdi.

  Eskişehir Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, kar yağışının gün boyu etkili olacağını belirterek, vatandaşları don olaylarına karşı uyardı.

  AĞRI

  Ağrı'da dondurucu soğuklar ve kar etkisini devam ettiriyor. Hava soğukları sebebiyle okulların hafta sonuna kadar tatil edilmesine karar verildi.

  İl ve ilçe merkezleri hariç köyler, beldeler, Yatılı İlköğretim Bölge Okulları (YİBO), taşıma merkezli okullar çarşamba, perşembe ve cuma günü olmak üzere 3 gün tatil edildi.

  Ortaöğretim kurumlarında yapılan not yükseltme sınavlarına katılamayan öğrencilerin ise okul yönetimi tarafından belirlenecek tarihlerde not yükseltme sınavlarına girebilecekleri belirtildi.

  KAHRAMANMARAŞ

  Kahramanmaraş Valiliği yoğun kar yağışı nedeniyle Göksun ve Afşin ilçelerinde Çarşamba günü için okulların bir gün süreyle tatil edildiğini duyurdu.

  Kahramanmaraş merkezde ise taşımalı eğitim yapılan 14 köyde ve belde de okullar bir gün süreyle tatil edildi.

  Kahramanmaraş merkezde bir gün tatil edilen okulların isimleri şöyle: Çukurhisar, Kumarlı, Yeniköy, Suçatı, Döngel, Döngele, Şahinkayası, Tekir, Ilıca, Hacılar, Başdervişli, Baydemirli köy ve beldeleri.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir