Halis Toprak'ın bunadığı iddia ediliyor

Halis Toprak'ın bunadığı iddia ediliyor

İşadamı Halis Toprak ile kendisinden 54 yaş küçük Nazlıcan Tağizade, 2009'da evlendi. Nikahın ardından soluğu mahkemede alan Toprak'ın kızları hem 'vesayet' hem de 'evliliğin iptali' için dava açtı. Toprak'ın akli dengesinin yerinde olmadığını öne süren kızları babalarının holdingi ortada bırakarak balayına gittiğini, mallarını kötü yönettiğini de iddia etti. Mahkeme, iddialar üzerine işadamı Toprak'ı Adli Tıp Kurumu'na sevk etti.

Adli Tıp Kurumu 4. ihtisas Dairesi tarafından hazırlanan 9 sayfalık rapor geçtiğimiz günlerde İstanbul 14. Aile Mahkemesi'ne ulaştı. 75 yaşındaki Halis Toprak'la ilgili raporda 'herhangi bir akıl sağlığı, zeka geriliği veya demans (bunama) saptanmadığı ve evlenme tarihinde fiili ehliyetine haiz olduğu' belirtildi.

RAPORDA ÇELİŞKİLER VAR

Halis Toprak'ın kızlarının avukatı Hüseyin Cimşit ise işadamı hakkında hazırlanan söz konusu raporun çelişkilerde dolu olduğunu savunarak, 'Eşi ve çocuklarının adını hatırlayamamakta, nerede olduğu sorulduğunda 'Bosna Hersek' yanıtını vermekte, CHP lideri sorulduğunda 'Kemal Türkler' demekte. Demans başlangıcı teşhisi konulduğu kaydediliyor. Bu haliyle Adli Tıp Genel Kurulu'ndan yeniden rapor alınmasını talep ediyoruz.' dedi.

NAZLICAN 200 BİN TL'LİK NAFAKASINI KURTARACAK

Duruşma, taleplerin değerlendirilmesi için ertelendi. Yargıtay, Halis Toprak'ın 200 bin TL'lik yoksulluk nafakasını peşin ödemesine karar verip Nazlıcan Tağızade'yle boşamasını onamıştı. Mahkeme söz konusu rapor doğrultusunda evliliğin iptaline karar vermezse Nazlıcan, 200 bin TL'lik nafakasını kurtaracak.