Euro
11.1296
-0.07%
Dolar
9.5887
0.04%
Altın
556.91
-0.01%
Borsa
1.493
0.88%
Bitcoin
603.301
1.45%
11ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 11 C

  2'nci Abdülhamid'in ilk Şefkat Nişanı satışa çıkıyor

  Osmanlı padişahlarından 2'nci Abdülhamid'in Bursa'da bir kuyumcunun vitrininde sergilenen Şefkat Nişanı, müzayedede satışa sunulacak.
  • 23.01.2015 - 11:40
  2'nci Abdülhamid'in ilk Şefkat Nişanı satışa çıkıyor

  2 nci Abdülhamid in ilk Şefkat Nişanı satışa çıkıyor #1

  Osmanlı padişahlarından 2'nci Abdülhamid tarafından ilk kez İngiliz büyükelçi Sir Henry Layard'ın eşi Lady Layard'a verildiği bildirilen ve Bursa'da bir kuyumcunun vitrininde sergilenen ''Şefkat Nişanı'', müzayedede satışa sunulacak.

  HAYIR İŞLERİNDE BAŞARILI KADINLAR

  Kuyumcu Murat Akça, yaptığı açıklamada, Şefkat Nişanı'nın ilk defa 1878 yılında 2'nci Abdülhamid döneminde yardım ve hayır işlerinde başarılı olan kadınlara verildiğini söyledi.

  2 nci Abdülhamid in ilk Şefkat Nişanı satışa çıkıyor #2

  İLK KEZ BİR İNGİLİZE VERİLMİŞTİ

  Bu nişanın daha sonraki yıllarda diplomat eşleri, kraliçe ve prenseslere de takdim edildiğini belirten Akça, "Bu nişan, Osmanlı Devleti tarihinde ilk kez İngiliz Büyükelçi Sir Henry Layard'ın eşi Lady Layard'a verilmiştir. Bunun nedeni, Lady Layard'a 93 Harbi sırasında Balkanlar'dan gelen mültecilere yardım etmesidir. Altın üzerine elmas, zümrüt ve yakut taşlar bezemeli nişanın merkezinde 2'nci Abdülhamid'in tuğrası bulunuyor. Bunu çevreleyen yeşil emaye üzerinde ise Osmanlıca 'insaniyet', 'yardım' ve 'hamiyet' ifadeleri yer alıyor" ifadesini kullandı.

  2 nci Abdülhamid in ilk Şefkat Nişanı satışa çıkıyor #3

  ÖLÜM HALİNDE GERİ ALINMIYOR

  Akça, Şefkat Nişanı'nın, Osmanlı'da ölüm halinde geri alınmayan ve varislere bırakılan en önemli ödüllerden olduğunu dile getirdi.

  FİYATI 50 BİN LİRA

  Nişanı vitrinde gören vatandaşların merak edip sorduğunu anlatan Akça, ''Nişanın bugünkü değeri yaklaşık 50 bin lira. Almak isteyenler de oluyor fakat nişanımız İstanbul'da bir müzayede şirketi aracılığıyla satışa sunulacak'' diye konuştu.

  2 nci Abdülhamid in ilk Şefkat Nişanı satışa çıkıyor #4

  ŞEREF NİŞANI

  Hayır ve yardım işlerinde başarılı kadınlara verilmek üzere üç dereceli hazırlanan, beş kenarlı yıldız şeklindeki nişanların ortasında Sultan 2'nci Abdülhamid'in tuğrası, bunun altında 1878 tarihi bulunuyor.

  Şair Nigar Hanım, Türk edebiyatının ilk kadın romancısı Fatma Aliye Topuz ve Halide Edip Adıvar'a da verilen nişan, kırmızı emayeden ay-yıldız şeklindeki bir çengelle kurdeleye bağlanıyor.

  2 nci Abdülhamid in ilk Şefkat Nişanı satışa çıkıyor #5

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir