Petrol
112.85
0.36%
Euro
17.4355
0.27%
Dolar
16.682
0.26%
Altın
974.59
0.16%
Borsa
2402
0.00%
Bitcoin
337.353
-1.47%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 21 C

  İzmir'de tramvay projesinin önü açıldı

  Şehiriçi trafiğe nefes aldırmak amacıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan tramvay projelerinin önü açıldı.
  • 24.05.2014 - 12:24
  İzmir'de tramvay projesinin önü açıldı

  İzmir de tramvay projesinin önü açıldı #1

  Konak ve Karşıyaka tramvaylarının yapım ihalesine itiraz, Kamu İhale Kurumu (KİK) tarafından reddedildi. Karar üzerine hemen harekete geçen belediye, ihale prosedürünü tamamlamak için birinci avantajlı firma olan Gülermak Ağır San. İnş. ve Taah. A.Ş.’yi sözleşmeye davet edecek. Büyükşehir Belediyesi, geçen şubat ayında metro sistemini tamamlayıcı nitelikte hayata geçirilecek 12,6 kilometre uzunluğunda 19 duraklı Konak ve 9,7 kilometre uzunluğunda 15 duraklı Karşıyaka tramvay hatlarının yapımıyla buralarda çalışacak toplam 38 araç ve yedek parçalarının temini için ihale açmıştı. Komisyon kararının firmalara tebliğ edilmesinin ardından Comsa Sau&Pojazdy Sznynowe Pesa Bydgoszcz Spolka Akcyjna konsorsiyumu tarafından son gün yapılan itirazla ihale KİK'e taşınmıştı.

  İzmir de tramvay projesinin önü açıldı #2

  SON DURAK İZMİR METROSU HALKAPINAR DEPO ALANI

  Fahrettin Altay Meydanı’ndaki pazaryeri yanından başlayacak Konak Tramvayı hattının pik saatlerde 3’er dakika, diğer zaman dilimlerinde 4-5 dakika aralıklarla çalışması planlanıyor. Vergi dairesinin bulunduğu Şehit Binbaşı Ali Resmi Tufan Caddesi’ni takiben sahile çıkacak hat, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’nın konutların bulunduğu taraftan ve yola hiçbir müdahale olmadan, üç gidiş üç geliş olarak karayolu trafiğine paralel ilerleyecek. Konak’ta İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Konak Pier’in önündeki yaya köprüsünün altından geçerek Gazi Bulvarı’na kadar yolun kenarından ilerleyecek tramvay hattı, Şehit Fethi Bey Caddesi’ne girecek ve buradan itibaren güzergâhı, karayolu trafiğiyle ortak kullanacak. Cumhuriyet Meydanı’nı takip eden hat, Şehit Nevres Bulvarı ve oradan Şair Eşref Bulvarı’na ilerleyecek. Burada gidiş ve geliş olmak üzere ikiye ayrılacak. Vahap Özaltay Meydanı’na kadar bu şekilde devam edecek hat, Alsancak Garı yakınında tekrar birleşecek. Garı takiben Şehitler Caddesi’ne ilerleyen tramvay hattı, İzmir Metrosu Halkapınar Depo Alanı’nda son bulacak.

  DUT AĞAÇLARI İÇİN PROJEDE DEĞİŞİKLİĞİ GİDİLMİŞTİ

  Büyükşehir Belediyesi, Şair Eşref Bulvarı orta refüjdeki dut ağaçlarının korunması amacıyla projede bir değişikliğe gitmişti. Alaybey-Karşıyaka-Mavişehir arasındaki 9,7 kilometrelik güzergâh üzerinde 15 durak ve 17 araçlı olarak planlanan Karşıyaka Tramvayı hattı ise gidiş geliş şeklinde çift hat olarak çalışacak. Alaybey’den başlayıp sahil tarafından Bostanlı İskelesi’ne, oradan da İsmail Sivri Sokak, Şehit Cengiz Topel Caddesi, Selçuk Yaşar Sokak ve Cahar Dudayev Bulvarı’nı takip ederek İZBAN Çiğli Depo Tesisleri yanında Mavişehir Banliyö İstasyonu’na gelecek. Proje kapsamında Karşıyaka İskelesi ile çarşıyı birbirine bağlayacak bir üst veya alt geçit planlanıyor. Tramvay hattı İZBAN, vapur ve otobüslere aktarma sağlayacak.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir