Euro
10.1153
0.75%
Dolar
8.5333
0.69%
Altın
496.96
0.6%
Borsa
1.414
0.01%
Bitcoin
329.278
3.40%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C

  İstanbul'da uyuşturucu operasyonu

  Düzenlenen operasyonda 150 bin uyuşturucu hap, 30 kilo Bonzai ham maddesi ele geçildi.
  • İHA
  • 16.08.2019 - 12:20
  İstanbul'da uyuşturucu operasyonu

  İstanbul İl Jandarma Komutanlığı, zehir tacirlerini durdurmak için çalışmalara başladı.

  3 KİŞİ YAKALANDI

  Düzenlenen 2 ayrı uyuşturucu operasyonuyla, uyuşturucu hap imal etmek üzere imalathane kurarak buradan İstanbul geneline satış yapma hazırlığında bulunan 3 kişi yakalandı.

  Düzenlenen operasyonlarla 150 bin adet uyuşturucu hap, 30 kilo Bonzai ham maddesi (Fubinaca), suçtan elde edildiği değerlendiren yüklü miktarda para ile hap yapımında kullanılan çok sayıda malzeme ele geçirildi. Yakalanan H.C., S.Ç. ve yabancı uyruklu R.K., çıkarıldıkları adli makamlarca tutuklanarak cezaevine gönderildi.

  İstanbul da uyuşturucu operasyonu #1

  JANDARMANIN SIKI TAKİBİNDEN KAÇAMADILAR

  İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekipleri; 2018 yılında düzenlediği uyuşturucu operasyonunda, şüphelilerle bağlantılı olabileceği değerlendirilen H.C. isimli bir şahsın adeta imalathane kurarak, uyuşturucu hap (Ecstacy) imal ettiğini tespit etti. Yapılan istihbari çalışmalar ve fiziki takip neticesinde; uyuşturucu hapların Tuzla’da bulunan bir depoda imal edildiği belirlendi.

  Operasyon için düğmeye basan jandarma ekipleri, H.C.’yi suçüstü yakaladı. Söz konusu depoda arama yapan ekipler 150 bin adet uyuşturucu hap (Ecstacy), 30 kilo Bonzai yapımında kullanılan Flora-5 adlı madde, 2 adet tabanca ve şarjör ile uyuşturucu madde yapımında kullanılan çok sayıda malzeme ele geçirdi.

  30 TON BONZAİ YAPIMI ENGELLENDİ

  Ele geçirilen 30 kilo Flora-5 adlı madde ile 30 ton Bonzai uyuşturucu maddesi elde ediliyor. Jandarma ekiplerinin düzenlediği başarılı operasyon sayesinde zehir tacirlerine ağır darbe vurularak, tonlarca uyuşturucu madde yapımı engellenmiş oldu.

  İstanbul'da 150 bin uyuşturucu hap ele geçildi VİDEO

  KİŞİLERE SUÇÜSTÜ

  Operasyon kapsamında H.C.’nin bağlantılı olduğu değerlendirilen şüpheli şahıslara yönelik araştırmalarına devam eden jandarma ekipleri, S.Ç. isimli bir şüpheliyi de takibe aldı. S.Ç.’nin sık sık yanında bulunan yabancı uyruklu bir şahısla Tuzla ilçesinde bulunan Akfırat Mahallesi’ndeki bir apartmana giriş yaptığını belirledi.

  Adrese baskın düzenleyen jandarma ekipleri; 11 kilo uyuşturucu madde (Amfetamin/Metanfetamin), 120 gram eroin, 1 adet hap baskı makinesi, 1 adet gıda karıştırıcı mikser, 2 adet hassas terazi ile bin 390 adet 100’lük Amerikan doları ele geçirdi.

  İstanbul da uyuşturucu operasyonu #2

  UYUŞTURUCU HAPLARI SEVİMLİ YAPMAK İSTEMİŞLER

  Evde aramalara devam eden ekipler, 20 adet desenli hap kalıbı buldu. Zehir tacirlerinin; uyuşturucu maddeleri sevimli figürlerden oluşan bu desenli kalıplara basıp, çeşitli renklere boyayarak özellikle genç nüfusu hedef aldıkları, şekere benzeyen bu uyuşturucu haplar ile gençleri yavaş yavaş uyuşturucu batağına çektikleri ortaya çıktı.

  İstanbul da uyuşturucu operasyonu #3

  SİYAH DOLARLARLA SAHTECİLİK

  Ele geçirilen sahte ABD dolarlarının ise piyasada “Siyah dolar” olarak kullanılacağı tespit edildi. Uluslararası suç çetelerinin kullandığı bu yöntemle, ABD doları özel bir siyah boya ile kaplanıp para olduğu gizleniyor. Daha sonra özel bir solüsyon ile temizlenerek orijinal haline geri getirilen dolarlar, piyasaya sürülüyor. Ancak dolandırıcılar, siyah fon kağıtlarını dolandıracakları kişiye özel olarak boyanmış ABD doları diye gösterip, yüklü miktarda para karşılığı satıyor.

  Dolandırıcılar ayrıca; buldukları müşterilere özel bir sunum yaparak, ellerinde bulunan siyah fon kağıtlarını özel solüsyonla temizliyormuş gibi yapıp, el çabukluğu ile gerçek ABD doları ile değiştiriyor. Elindeki gerçek ABD dolarını döviz bürosunda kontrol ettiren müşteri, satıcıya güveniyor ve ardından yüklü miktarda para karşılığı, siyah fon kağıdını boyanmış gerçek ABD doları sanarak satın alıp dolandırılıyor. Öte yandan, yakalanan 3 şüpheli şahıs çıkarıldıkları adli makamlarca tutuklanarak cezaevine gönderildi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir