Dolar
6.8119
0.0279%
Euro
7.5821
0.1783%
Altın
1741.97
0.1327%
Borsa
107266.19
1.6543%
G. Altın
381.786
0.2241%
Bitcoin
69368.42
5.9579%
14ºC
İstanbul
Çok bulutlu 14 C

  Bakan Çavuşoğlu: Bir çocuğum var utanıyorum

  Tek çocuğunun olduğunu söyleyen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Hanıma hala baskı yapıyoruz, sözünde dursun" dedi.
  • 26.05.2015 - 08:42

  Bakan Çavuşoğlu: Bir çocuğum var utanıyorum

  c

  Hollanda'nın Lahey kentinde temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği'nde (TÜMSİAD), Hollanda'da faaliyet gösteren iş adamları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi.

  Gelecekte büyüme ve istikrarın önündeki tehdidin nüfus olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, "Daha doğrusu yaşlılık. İngiltere temaslarımda da söyledim. Şimdi diyebilirsiniz ki 'Sayın Bakan böyle konuşuyorsun, senin kaç çocuk var'. Ben utanarak derim ki bir maalesef. Biz yaptık bir hata siz öyle hata yapmayın. Hanıma hala baskı yapıyoruz. Cumhurbaşkanımız baskı yapıyor, Emine Hanım baskı yapıyor. Buradan sizler aracılığı ile hanıma söylüyorum. Sözünde dursun. Son çare böyle oldu" diye konuştu.

  "YURT DIŞI, SEÇİM BÖLGESİ OLACAK"

  7 Haziran seçimlerinden sonra yurt dışında farklı farklı seçim bölgeleri oluşturacaklarını belirten Çavuşoğlu, "Gelecek seçimlerde yurt dışı seçim bölgesi olacak. Kaç tane olur, ne kadar milletvekili ayrılır o konuda ben şimdiden bir şey söyleyemem. Başbakanımız talimatı verdi. Arkadaşlarımız çalışıyor. Ama kanun değişikliği gerekir. İnşallah onu sağlayacağız. Bizim ağzımızdan bir söz çıktı mı biz yaparız" şeklinde konuştu.

  "DURMAK YOK, ÇOĞALMAMIZ LAZIM"

  Yurt dışındaki ailelere çocuk yardımı yapacaklarını kaydeden Bakan Çavuşoğlu, "Durmak yok yola devam. Çoğalmamız lazım. Büyümemiz lazım. Bir ülkenin en büyük gücü, en büyük potansiyeli genç nüfusu, dinamik nüfusudur. Avrupa'nın bugün en büyük hastalığı nedir biliyor musunuz? Irkçılık ve yabancı düşmanlığı kadar, yaşlanmadır. Ben Avrupa Konseyi'nde Nüfus ve Göç Komisyonu Mülteci Başkanlığı yaptım. O zaman raportörler atadım. Ve önüme gelen raporları görünce gerçekten tüylerim diken diken oldu. Onların geleceği için" ifadelerini kullandı.

  Görüş Bildir