Petrol
97.67
1.06%
Euro
18.3541
0.31%
Dolar
17.9464
-0.02%
Altın
1.033
0.22%
Borsa
2787
0.00%
Bitcoin
422.232
-2.16%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C

  Ala: Son 5 yılda kaybolan çocukların yüzde 97'si bulundu

  Bakan Ala, son 5 yılda kaybolan çocukların yüzde 97'sinin jandarma ve polis tarafından bulunduğunu açıkladı.
  • 21.04.2014 - 14:00
  Ala: Son 5 yılda kaybolan çocukların yüzde 97'si bulundu

  Ala: Son 5 yılda kaybolan çocukların yüzde 97 si bulundu #1

  Kayıp çocukların durumunun değerlendirilmesi ve bu konuda toplumsal duyarlılığın artırılarak alınabilecek önleyici tedbirlerin belirlenmesi amacıyla, Jandarma Genel Komutanlığı'nca "Kayıp Çocuklar Çalıştayı" düzenlendi. JW Marriott Otel'de gerçekleşen çalıştaya katılan İçişleri Bakanı Ala, kapıda jandarma kıyafeti giymiş çocuklar tarafından karşılandı. Program başladığında ise İçişleri Bakanı Efkan Ala'yı kapıda karşılayan çocuklar dışarıda saklambaç oynadı. Bakan Ala burada yaptığı konuşmada, çocukların suç mağduru olmalarına engel olmak ve zararlı alışkanlıklardan korumanın öncelikleri olduğunu belirterek, "Türkiye genelinde son 5 yılda kaybolan çocuklarımızdan yüzde 97'si jandarmamız ve polisimiz tarafından bulunmuş ve ailelerine teslim edilmiştir. Yüzde 97 çok büyük bir başarıyı gösterir" diye konuştu.

  "SÖZ KONUSU İNSAN OLUNCA İSTATİSTİK, RAKAM ANLAMINI KAYBEDER"

  Ailelere bir çağrıda bulunmak istediğini kaydeden Ala, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Söz konusu insan olunca istatistik, rakam anlamını kaybeder. Bir kişi bile olsa o çocuğumuzun sorumluluğu hepimizin üzerindedir. Onunu için Aile Bakanlığımız ile yapacağımız işbirliği çok büyük önem arz etmektedir. Ailelerimiz çocuklarına daha hassasiyetle sahip çıkmamalılar. Kaybolduklarında ise yüzde 3'lük kısmı da nasıl giderebiliriz bunun çabası içerisinde olmalıyız. Çocuklarını koruyamayan onları güvenli ve sağlıklı bir ortamda yetişmelerini sağlayamayan toplumların geleceğinin tehlike altında olduğu herkesin malumudur. Bu realiteden hareketle kayıp çocuklarımızın biran önce bulunması, yeni kayıp vakalarının önüne geçilmesi için Jandarma ve Polis teşkilatlarımız ve diğer ilgili birimler arasında tam bir işbirliğinin sağlanması, hızlı bir şekilde sonuca ulaşmayı sağlayacak yöntemlerin belirlenmesi, toplumsal duyarlılık ve farkındalığın artırılması, cezai yaptırımlar açısından hukuki düzenlemelerin gözden geçirilmesi konusunda çalışmalarımızı gözden geçireceğiz. Çalıştayın kayıp çocuklarımızın bulunması, biran önce ailelerine teslim edilmesi konusunda karşılaştığımız sorunların tespit edilmesi ve konuyla ilgili toplumsal duyarlılığın artırılması açısından önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum."

  "ÇOCUKLARIMIZI KORUMAK HEPİMİZİN EN ÖNEMLİ GÖREVİDİR"

  Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Servet Yörük ise, "Bakanlığın kayıtlarına göre son 5 yılda sadece jandarma bölgesinde her gün ortalama 7 çocuğun kaybolduğu düşünülürse, konunun vahameti anlaşılacaktır. Bunlardan ancak 6'sı bulunabilmektedir. Çocuklarımızı korumak hepimizin en önemli görevidir" dedi. Herkesin en önemli görevinin, geleceğin teminatı çocukları korumak olduğunu belirten Orgeneral Yörük, "Bütün sorunlar ilgili tüm kuruluşlar, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerin desteğiyle yapılacak bilimsel çalışmalarla engellenebilecektir. Takdir edersiniz ki her çocuğun güvenliğini sağlamak için bir güvenlik görevlisi tayin ederek bu sorunun çözülemeyeceği aşikardır" şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından, Kayıp Çocuklar ile ilgili tiyatro gösterisi sergilendi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir