Petrol
113.99
0.17%
Euro
17.4088
-0.82%
Dolar
16.6437
-0.23%
Altın
972.09
-0.41%
Borsa
2402
-3.55%
Bitcoin
336.513
-3.57%
27ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 27 C

  68 yıldır kimliksiz yaşıyor

  Geçimini çobanlık yaparak sağlayan Yemirhan 68 yıldır kimliksiz ve soyadı olmadan yaşıyor..
  • 19.02.2012 - 17:46
  68 yıldır kimliksiz yaşıyor

  68 yıldır kimliksiz yaşıyor #1

  Iğdır merkeze bağlı Yukarı Çarıkcı Köyü'nde tek başına yaşayan ve soyadını dahi bilmeyen Yemirhan adlı çoban, 68 yıldır kimliksiz yaşıyor. Yemirhan, 'Bana anlatılan, babam ölünce annem evlenip gitmiş. Onun bunun yanında büyümüşüm. Kim olduğumu bilmiyorum' dedi.

  HAYATINDA İLK KEZ HASTANEYE GİTTİ

  Köyde iki odalı baraka bir evde kalan, çobanlık yaparak geçimini sağlayan Yemirhan, hastalanınca nüfus cüzdanına ihtiyaç duydu. Köy Muhtarı Mustafa Ağgün, yıllardır köylerinde çobanlık yapan Yemirhan'a nüfus cüzdanı çıkarmak için Iğdır'daki Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü'ne müracaat etti. Yemirhan'ın yapılan yaş tespitinde 65 ila 68 arasında olduğu bildirildi. Hayatında ilk kez hastalandığı için nüfus cüzdanı çıkarmak istediğini söyleyen Yemirhan, şunları anlattı:

  ANNE VE BABAMIN KİM OLDUĞUNU NEREDE DOĞDUĞUMU BİLMİYORUM

  "Türkiye'de benim gibisine az rastlanır. Bırakın nüfus cüzdanının bir soyadım bile yok. Annemin, babamın kim olduğunu ve nerede dünyaya geldiğimi bilmiyorum. Kendimi bildim bileli çobanlık yapıyorum. Son günlerde havalar çok soğuk gidince hastalandım. Nefes alamaz haldeyim. Doktora gideceğim ama nüfus cüzdanım yok. Muhtardan yardım istedim. O da sağolsun girişimlerde bulundu. Köyde birine ait iki göz odalı evde kuzularımla birlikte yaşıyorum. Bana yıllar önce anlatılan babam ölünce annem beni bırakıp kocaya gitmiş."

  NÜFUS CÜZDANI İÇİN GİRİŞİMLERDE BULUNULDU

  Nüfus cüzdanı çıkarmak için girişimlerde bulundukları Yemirhan'ın 10 yıldır köylerinde olduğunu belirten Muhtar Mustafa Ağgün, "Kim olduğu, nereden geldiği, belli değil. Geçen gün hastalanınca doktora götürdük. Muayene etmek istemediler. Durumunu anlatınca muayene edip ilaç verdiler. Sosyal hizmetler il müdürlüğüne bildirdik, gelip alacaklar" diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir