Euro
10.2714
0.01%
Dolar
8.4731
-0.34%
Altın
499.27
-0.01%
Borsa
1.441
-0.25%
Bitcoin
429.279
-0.94%
22ºC
İstanbul
Güneşli 22 C

  Türkiye sağlıkta dijitalleşme sürecinde küresel güç oldu

  HIMSS Türkiye 2016, Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci ve HIMSS Başkanı H. Stephen Lieber’in katılımı ile açıldı.
  • Ajanslar
  • 27.05.2016 - 13:34
  Türkiye sağlıkta dijitalleşme sürecinde küresel güç oldu

  Her yıl düzenlenen HIMSS Konferanslarında bu yıl bir ilk gerçekleşti ve Türkiye’den İzmir Tire Devlet Hastanesi Avrupa’da sadece 4 hastanede bulunan Seviye 7 derecelendirmesine layık görüldü.

  Türkiye sağlıkta dijitalleşme sürecinde küresel güç oldu #1

  17 ÖDÜLLÜ HASTANE

  Türkiye’de Seviye 6 ödülüne sahip olan hastane sayısı 17’ye yükseldi. HIMSS Türkiye 2016’da konuşan Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci, dijital hastane kavramının sağlık sektörünün tüm dinamiklerini pozitif anlamda etkileyecek bir güce sahip olduğunu belirtti.

  HIMSS Başkanı H. Stephen Lieber ise Türkiye’nin kısa sürede 17 hastanesini HIMSS EMRAM 6 Seviyesine çıkararak Avrupa’nın öncüsü haline geldiğini ifade etti.

  Türkiye sağlıkta dijitalleşme sürecinde küresel güç oldu #2

  TÜM SAĞLIK BİLİŞİM DÜNYASI BİR ARAYA GELDİ

  Kamu ve özel sektör, tüm sağlık bilişim dünyasının bir araya geldiği HIMSS Türkiye 2016, 26 Mayıs günü, İstanbul Green Park Pendik Hotel’de ziyaretçilerine kapılarını açtı.

  HIMSS Türkiye EMRAM Eğitim Konferansı ve Sağlık Bilişim Fuarı, 2 gün sürdü. Sağlık Bakanlığı ve HIMSS Avrupa işbirliğiyle düzenlenen HIMSS Türkiye 2016, Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci ve HIMSS Başkanı H. Stephen Lieber’in konuşmalarıyla açıldı.

  DİJİTALLEŞEN DÜNYA İNSAN HAYATI İÇİN YENİ FIRSATLAR YARATTI

  Açılışta konuşan ve içinde bulunduğumuz yüzyılın tüm iş süreçlerini temelden değiştirdiğini söyleyen Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci, Sağlık Bakanlığı olarak bilişim teknolojileri ile tüm üretim ve hizmet sektörlerini bir araya getirmeyi hedefleyen 4. Endüstri devrimine kayıtsız kalmadıklarını belirtti.

  Zaman ve mekan kavramının yerini istediğiniz yer ve zamanda sürece dahil olabileceğiniz teknolojilere bıraktığını vurgulayan Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci, “Dijitalleşen dünya ve iş yaşamı hem insan hayatı hem de biz sağlıkçılar açısından yeni fırsatları ortaya çıkardı. Artık hastaların teşhis ve tedavi süreçlerine katıldığı ve sürdürülebilir sağlık politikalarının dijital veriler kapsamında ele alındığı bir hizmet sürecinden bahsediyoruz. Bu bağlamda dijitalleşme, teknolojik araçların sağlık sektörüyle entegrasyonu, mobil sağlık araçlarının etkin kullanımı, büyük veri uygulamaları ile teşhis ve tedavi süreçlerinin yönetimi gibi uygulamalar, sağlık profesyonelleriyle hastanelerin ilaç gibi, iğne gibi vazgeçilmez unsuru haline geldi” şeklinde konuştu.

  Türkiye sağlıkta dijitalleşme sürecinde küresel güç oldu #3

  TÜM SAĞLIK ÇALIŞANLARININ GÜNDEMİNDE OLACAK

  HIMSS Türkiye 2016’da Sağlık Bakanlığı olarak gelinen noktanın katılımcılarla paylaşılacağını ve gelecek yıllara ilişkin birlikte gerçekleştirilecek çalışmalar için istişareler yapılacağını söyleyen Birinci, bu kongrede konuşulan şehir hastanelerinde bilişim çözümleri, kişiselleştirilmiş tıp, e-sağlık uygulamaları gibi konuların önümüzdeki yıllarda da tüm sağlık çalışanlarının gündeminde olacağını ifade etti.

  TÜRKİYE KÜRESEL ÖLÇEKTE DİJİTALLEŞMEDE ÖRNEK UYGULAMALAR GELİŞTİRİYOR

  Sağlık Bakanlığı olarak özellikle son 10 yıldır gerçekleştirilen değişim programı kapsamında toplumun her kesiminin sağlık hizmetlerine erişimini maksimum seviyeye yükselterek önemli bir başarıya imza attıklarını kaydeden Dr. Şuayip Birinci, “Artık küresel ölçekte sağlıkta dijitalleşme kavramını yakalayan ülkeler kategorisinde örnek teşkil edecek uygulamalar geliştiriyoruz. Dijital hastane kavramı sağlık sektörünün tüm dinamiklerini pozitif anlamda etkileyecek bir güce sahip. Sağlık tesislerimizde dijitalleşme, doktorlarımızın daha hızlı ve etkin bir şekilde teşhis ve tedavi süreçlerini yönetmelerini, hastalarımızın ise kendi sağlıklarını kontrol altında tutarak daha sağlıklı bireyler olarak hayatlarını sürdürmelerini mümkün kılıyor. Bununla birlikte sağlık yöneticilerinin de çok daha rasyonel ve hızlı çözüm üretmelerine imkan tanıyor” dedi.

  Türkiye sağlıkta dijitalleşme sürecinde küresel güç oldu #4

  Sağlık Bakanlığı olarak bilişim odaklı projelerin karşılığını e-Türkiye ödül töreninde 2 ödüle layık görülen tek kamu kurumu olarak aldıklarını söyleyen Birinci, bu ödüllerin “kamu kurumları arasında 2015 yılında en iyi dijitalleşen kurum” ve “e-Nabız kişisel sağlık sistemimiz ile gelen kamudan vatandaşa en iyi uygulama” ödülü olduğunu belirtti.

  TÜRKİYE AVRUPA'DA ÖNCÜ

  Açılışta konuşan ve Türkiye’nin küresel anlamda teknolojiyi kullanma bakımından ileri ve öncü bir duruma geldiğini ifade eden HIMSS Başkanı H. Stephen Lieber, “HIMSS Türkiye 2016’da İspanya, Hollanda ve Almanya’dan sonra Türkiye’de bir ilki gerçekleştireceğiz. HIMSS’in akreditasyon ve standart modeli EMRAM’da 7 Seviyesine gelen bir hastaneyi ödüllendireceğiz. Ayrıca 17 tane EMRAM 6. Seviyeye gelmiş hastane bulunuyor. Burada büyük bir gelişmeden bahsediyoruz. Türkiye’nin Avrupa’da öncü olduğunu görmekteyiz. Sağlık Bakanlığı ile yaptığımız çalışmalar diğer ülkelerin de örnek alacağı bir işbirliği olarak öne çıkıyor” dedi.

  Bilgi teknolojilerinin sağlık hizmetlerinin sunumunda ve geliştirilmesinde en uygun ölçüde kullanımının hastanelere güvenli ve iyi bir sağlık hizmeti verme imkanı sağlayacağına değinen Lieber, konuşmasını “HIMSS olarak 65 binin üzerinde bireysel üyesi ve yüzlerce kurumsal üyesi olan ve kar amacı gütmeyen bir kurumdan bahsetmekteyiz. Misyonumuz dünya genelindeki hastane ve hükümetlere teknolojinin sunduğu nimetlerden yararlanmaları konusunda destek olmak ve tavsiyeler vermektir” şeklinde sürdürdü.

  HASTANE DAHA GÜVENLİ VE VERİMLİ HALE GELİYOR

  Hasta güvenliği ve memnuniyeti ile kalite çıktıları ve yatırımların geri dönüşüne bakıldığında, dijitalleşme konusuna daha fazla fon ayırmanın kurumlara büyük başarılar sağladığına değinen Lieber, “Dijitalleşme ilerledikçe hastane daha da verimli, güvenli ve etkin bir hale geliyor. Türkiye, vatandaşlarına verdiği hizmetle bu anlamda dünyanın geri kalanına ayak uydurabiliyor” şeklinde konuştu.

  DİJİTAL HASTANE NEDİR?

  Uluslararası sağlık çevrelerinde de kabul görmüş bir kavram olan dijital hastane; bilişim teknolojilerinin hasta ve çalışan yararına kullanıldığı, hastanelerin idari, tıbbi ve mali süreçlerinde bilişim teknolojilerinden faydalanıldığı, her türlü iletişim aracı ve tıbbi cihazın birbiriyle ve diğer bilgi sistemleriyle entegre olarak çalıştığı, sağlık çalışanları ve hastaların teletıp, mobiltıp ve e-sağlık uygulamalarıyla hastane içinden veya dışından veri alışverişinde bulunabildiği hastaneler olarak tanımlanabilir.

  Türkiye’deki kamu hastanelerinde “dijital hastane” çalışmaları 2012 yılında pilot olarak seçilen Ankara Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesi ile başladı. Sonrasında HIMSS Avrupa ve Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan protokol kapsamında kamuya bağlı tüm hastaneler bu sürece dahil edildi.

  SEVİYE 6 VE 7 ÖDÜLÜNE SAHİP HASTANELER

  HIMSS Avrupa, bu kapsamda geliştirdiği uluslararası bir standardizasyon mekanizması olan Elektronik Medikal Sağlık Kaydı Adaptasyon Modeli (EMRAM) ile hastanelerin elektronik tıbbi kayıt yeteneklerini en temel hizmetlerden kağıtsız tıbbi kayıt ortamına kadar genişleyen bir aralıkta ele alıyor. HIMSS Avrupa, bu model ile hastanelerin dijital süreçlerini değerlendirmek ve geldikleri seviyeyi tespit etmek için uluslararası düzeyde kabul gören bir derecelendirme yapıyor ve  6. ve 7. Seviyeye gelmiş olan hastaneleri uluslararası HIMSS organizasyonlarında  ilan ederek akreditasyon belgesi veriyor. Türkiye’de şu ana kadar 17 hastane Seviye 6 ile derecelendirilirken, İzmir Tire Devlet Hastanesi bu yıl Seviye 7 belgesi almaya hak kazandı. Seviye 7 belgesi almış Avrupa’da sadece 4 hastane bulunuyor.

  SEVİYE 7 NEDİR?

  Seviye 7 hastanelerde, hasta bakımını yönetmek için kağıt ortam kullanılmıyor ve elektronik sağlık kayıt sisteminde gizli bilgi, doküman, görüntü ve tıbbi görüntülerden oluşan bir veri bileşkesi yer alıyor.

  Klinik veriler depolanıyor ve sağlık bakım kalitesinin iyileştirilmesi ve hasta memnuniyetinin artırılması amacıyla analiz ediliyor. Hastane, tüm kurumsal hizmetleri için veri devamlılığını sağlarken klinik bilgi, standart elektronik işlemler vasıtasıyla hastaya müdahale etmeye yetkisi olan tüm birimler ile ya da bir sağlık bilgi paylaşım sistemi ile anında paylaşılabiliyor.

  Seviye 6 ve 7 belgesi olan hastanelerin listesi için TIKLAYIN

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir