Euro
9.6937
-0.04%
Dolar
8.099
-0.08%
Altın
455.35
0.1%
Borsa
1.378
0.18%
Bitcoin
512.188
4.06%
10ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 10 C

  78 yaşında ölen kadın organlarıyla 3 kişiye hayat verecek

  Beyin ölümü gerçekleşen 78 yaşındaki kadının organları, Çanakkale ve Bursa'da 3 kişiye nakledilecek.
  • 24.12.2015 - 11:18
  78 yaşında ölen kadın organlarıyla 3 kişiye hayat verecek

  bursaa

  Çanakkale'de, yüksek tansiyona bağlı beyin kanaması sonrası beyin ölümü gerçekleşen 78 yaşındaki Zehra Erğil'in organları, Çanakkale ve Bursa'da 3 kişiye nakledilecek.

  3 KİŞİYE HAYAT VERECEK

  Merkeze bağlı Çınarlı köyünde yaşayan Zehra Erğil, 21 Aralık Pazartesi öğle saatlerinde evinde beyin kanaması geçirdi. 112 acil servis ekiplerince Çanakkale Devlet Hastanesi yoğun bakım ünitesine kaldırılan Erğil'in dün beyin ölümü gerçekleşti.

  Çanakkale Organ Nakli İl Koordinatörü Dr. Azem Ülkü ile görüşen Erğil'in ailesi, böbrekleri ve karaciğeri bağışlama kararı aldı. Bunun üzerine Bursa'dan gelen ekipler, Erğil'in bir böbreği ve karaciğerini Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesindeki 2 kişiye nakledilmek üzere aldı. Diğer böbrek ise Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Uygulama ve Araştırma Hastanesindeki hastaya aktarılacak.

  HASTANEYE BİLİNCİ KAPALI OLARAK GETİRİLDİ

  Ülkü, gazetecilere yaptığı açıklamada, Erğil'in hastaneye bilinci kapalı olarak getirildiğini hatırlattı.

  Hemen yoğun bakım ünitesinde tedavisine başlanan hastanın tüm çabalara rağmen kurtarılamadığını anlatan Ülkü, şunları söyledi:

  "AİLESİNDEN ONAY ALDIK"

  "Ailesine durumu anlattık. Eşi doğuştan sakat, buraya gelemedi. Emine hemşireyle köye gittik. Eşi, gözyaşlarıyla 'Eğer başkalarına faydası olacaksa ben evet derim' dedi. Bütün akrabalarına, yakınlarına sordu. Hepsinin onayını aldıktan sonra hepsinin adına imzayı attı".

  Ülkü, Erğil'in organlarının 3 kişiyi yaşama bağlayacağını kaydetti.

  78 yaşında ölen kadın organlarıyla 3 kişiye hayat verecek #2

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir