Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
440.398
2.49%
28ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 28 C

  8 bin çek mağduru tahliye oluyor

  Karşılıksız çeke hapis cezasını kaldıran Çek Yasa Tasarısı Meclis'te.
  • 07.01.2012 - 11:26
  8 bin çek mağduru tahliye oluyor

  8 bin çek mağduru tahliye oluyor #1

  Tasarıyla birlikte karşılıksız çekte hapis cezası paraya çevrilecek. Böylece 217 bin dosya düşecek, hapisteki 8 bin kişi serbest kalacak.

  HAPİS CEZASI YERİNE ETKİLİ EKONOMİK CEZALAR

  Binlerce çek mağdurunun merakla beklediği karşılıksız çeklerde hapis cezasını kaldıran yasa tasarısı TBMM'ye önceki gece sunuldu. TBMM'ye sunulan Çek Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nda, çek sisteminde radikal değişiklikler getiriliyor. Toplam 7 maddeden oluşan tasarıda, karşılıksız çeklere hapis cezası kaldırılırken, onun yerine etkili ekonomik cezalar getiriliyor. Örneğin, Ahmet Bey'in bir çekinin karşılıksız çıkması halinde mağdur olan taraf, Ahmet Bey hakkında suç duyurusunda bulunabilecek. Savcılık ise mahkeme kararı aranmaksızın, Ahmet Bey hakkında çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı alabilecek. Aynı anda banka da harekete geçecek, Ahmet Bey'in banka hesaplarını kullanması zorlaşacak.

  8 BİN ÇEK MAĞDURU HAPİSTEN ÇIKACAK

  Çeki karşılıksız çıkan Ahmet Bey, ayrıca Merkez Bankası bünyesinde oluşturulacak olan yeni çek kara listesine alınacak. Söz konusu kişi, temerrüt faizi ile birlikte çekini öderse, Cumhuriyet Savcısı'ndan hakkındaki çek yasağı kararının kaldırılmasını isteyebilecek. Savcılık ise borçların ödendiğini tespit ederse, çek hesabı açma ve çek kullanma yasağını kaldıracak. Çeki karşılıksız çıkan kişinin kara listedeki bilgileri, 10 yıl saklanacak. 10 yılın sonunda ise tüm borçları ödendiyse listeden çıkarılacak. Tasarının 5. maddesi ile karşılıksız çek suçlarına bir yıla kadar hapis cezası verilmesine yönelik düzenleme kaldırıldı. Onun yerine, Cumhuriyet Savcısı tarafından 300 liradan 3 bin liraya kadar idari para cezası verilmesi öngörüldü. Söz konusu hüküm, halen devam eden binlerce çek dosyasını olumlu yönde etkileyecek. Adalet Bakanlığı'nın 2010 yılı sonu rakamlarına göre, düzenlemeden 405 bin karşılıksız çek dosyası olumlu yönde etkilenecek. Düzenleme, halen karşılıksız çekten hapis yatan 8 bin çek mağdurunun hapisten çıkmasını, 217 bin karşılıksız çek dosyasının da düşmesini sağlayacak.

  ÇEK KARNELERİ YENİLENECEK

  Tasarıda, bankaların sicili temiz kişilere çek karnesi vermelerini sağlayacak düzenlemeye de yer verildi. Buna göre, halen kullanımda bulunan çek karnelerinin tamamı Haziran ayı sonuna kadar yenilenecek. Bu çerçevede, bankalar istedikleri müşterilerinin çeklerini iptal edebilecek. Bankalar ayrıca, yasanın yürürlüğe girmesinin ardından bir aylık süre içinde yeni çek karnesi basacaklar. Böylece, bankalar aracılığı ile çek sistemine de dolaylı olarak disiplin getirilmiş olacak. (Hüseyin Özay/Star)


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir