Euro
9.508
-0.17%
Dolar
7.9949
-0.13%
Altın
464.6
-0.13%
Borsa
1.321
0.51%
10ºC
İstanbul
Bulutlu 10 C

  83 yaşında Kur'an-ı Kerim öğrenme tutkusu

  Lapseki'ye bağlı Mecidiye köyünde açılan kursa katılan 13 kadın, Kur'an-ı Kerim okumayı öğreniyor.
  • 05.12.2012 - 02:47
  83 yaşında Kur'an-ı Kerim öğrenme tutkusu

  83 yaşında Kur an-ı Kerim öğrenme tutkusu #1

  Lapseki ilçesinde açılan kursa katılan ve yaşları 60 ile 83 arasında değişen 13 kadın, Kur'an-ı Kerim okumayı öğreniyor.

  İlçe müftülüğünce başlatılan ''Kur'an-ı Kerim okumayan kalmayacak'' kampanyası çerçevesinde Mecidiye köyünde açılan kursa katılan 13 kadın, azimleriyle herkese örnek oluyor.

  Kursun eğitmeni köy imamı Hasuh Yıldız, kampanya kapsamında köyde çalışma başlattıklarını söyledi.

  EL İŞLERİNİ BIRAKTIK, KUR'AN ÖĞRENİYORUZ

  Namazlardan sonra, yaş sınırı olmaksızın herkesin Kur'an-ı Kerim okumayı öğrenmeye gelebileceğine ilişkin cami hoparlöründen duyurular yaptıklarını belirten Yıldız, ''Bir gün namaz sonrası yaşlı bir büyüğümüz geldi ve bana 'Oğlum ben Kur'an-ı Kerim öğrenmek, okumak istiyorum' deyince şaşırdım. 'Ne zaman istersen gel, sana öğretelim' deyince çok sevindi. 'Yaşın kaç' diye sorduğumda '83' dedi. O kadar çok sevindim ki... Şimdi yaşları 60 ile 83 arasında değişen 13 öğrencim var. Hepsi de Kur'an-ı Kerim okumaya başladı. Haftada 3 gün, günde 3 saat süren kursumuz neşe içinde devam ediyor'' diye konuştu.

  83 yaşındaki Fehime Arslan, yaşlı olmasından dolayı kursa kabul edilmeyeceğinden çok korktuğunu dile getirerek, ''Şimdi Kur'an-ı Kerim öğrenmeye başladım ve çok mutluyum. Öğrenmenin yaşı yok'' şeklinde konuştu.

  YENİDEN DOĞMUŞ GİBİYİM

  Kursiyerlerden 77 yaşındaki Ayşe Bulut ise duygularını şöyle ifade etti:

  ''Yeniden doğmuş gibiyim. Hayalimde hep Kur'an-ı Kerim'i öğrenmek vardı. Gündüz gördüğümüz derslerin ardından gece de birbirimizin evlerine giderek birlikte ders çalışıyoruz. Artık ellerimizden el işlerini bıraktık, Kur'an öğreniyoruz. İnşallah hatim edeceğiz.''

  BİRİ KİŞİ "DAHA ÖĞRENMEK İSTİYORUM" DESE..

  Lapseki Müftüsü Remzi Karadoğan, kursların Diyanet İşleri Başkanlığı'nca organize edildiğini söyledi.

  Kaç yaşında olursa olsun, isteyen herkese imamların Kur'an-ı Kerim okumayı öğrettiğini dile getiren Karadoğan, şunları kaydetti:

  ''Bu konuda sınırlamalar artık kaldırıldı. Yeter ki vatandaşlarımız istesin. Şu anda talepler doğrultusunda köylerimizde kurslar açmaya devam ediyoruz. 10 köyümüzde kurs açıldı ve dersler sürüyor. Köylerimizde bir kişi dahi olsa, imam arkadaşımıza 'Ben Kur'an öğrenmek istiyorum' dendiğinde imamımız bu kişiye Kur'an öğretecek. Bizleri mutlu eden ise bugüne bir şekilde Kur'an-ı Kerim öğrenemeyen 80 yaşının üzerindeki büyüklerimizin şimdi bu çabayı göstermesidir.''

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir