Euro
9.0406
-0.19%
Dolar
7.4348
-0.4%
Altın
443.07
0.31%
Borsa
1.564
-0.09%
Bitcoin
271.000
-1.08%
1ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 1 C

  9 yaşındaki tüketicinin zaferi

  Topladığı kapaklarla bardak almak isteyen ancak reddedilen 9 yaşındaki Elif, babasıyla Ticaret Bakanlığı'na başvurunca büyük bir zafer elde etti.
  • Haber Merkezi
  • 28.02.2019 - 08:44
  9 yaşındaki tüketicinin zaferi

  2017 yılında bir meşrubat firmasının başlattığı kampanyaya katılmak isteyen 9 yaşındaki Elif Deniz Akyol, 6 kapak toplayarak babasıyla birlikte birkaç markete gitti. Bardaklarını alamayan Elif, okulda gördüğü tüketici haklarıyla ilgili bir dersten yola çıkarak, babasıyla birlikte hem meşrubat firmasına hem de Ticaret Bakanlığı'na şikayette bulundu.

  1 AY SONRA GÖNDERDİLER

  Firma, yaklaşık 1 ay sonra Akyol ailesine 6 adet bardak gönderdi.

  241 BİN 413 LİRA CEZA

  Ailenin başvurusunu değerlendiren Ticaret Bakanlığı Tüketicisinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü ise 17 Aralık 2018'de aileye bir cevap gönderdi. Değerlendirmede, bazı satış noktalarına hediye gönderilmediği, bazı satış noktalarının hediye ürünü tüketiciye vermedikleri, bazı satış noktalarının da kampanyaya katılmadığının belirlendiği belirtildi.

  9 yaşındaki tüketicinin zaferi #1

  2 sayfalık metnin sonuç bölümünde ise tüketicinin, hangi satış noktalarının kampanyaya dahil olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olamadığı ve tüketicinin eksik bilgilendirmeyle yanıltıldığı ifade edildi. Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun'a göre firmaya, 241 bin 413 lira idari para cezası verildiği ve reklamın durdurulduğu belirtildi.

  "BENİM GİBİ BİNLERCE KİŞİNİN MAĞDUR EDİLDİĞİNİ ÖĞRENDİM"

  Konuyla ilgili Dalaman Gazetesi'nde görüşlerine yer verilen Elif Deniz Akyol, "Reklamları izledikten sonra biriktirdiğim kapaklarla, bardakları almaya gittim. Bardak vermedikleri gibi başka marketlere yönlendirdiler. Babam aracılığıyla Ticaret Bakanlığı'na şikayette bulundum. Benim gibi binlerce kişinin mağdur edildiğini öğrendim. Hakkımın korunduğunu bilmek beni sevindirdi. Bundan sonra bu tür haksızlıklar gördüğümde gerekli yerlere şikayette bulunacağım." dedi.

  9 yaşındaki tüketicinin zaferi #2

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir