Euro
10.1364
0.77%
Dolar
8.5964
0.83%
Altın
488.18
1.59%
Borsa
1.419
0.08%
Bitcoin
409.100
1.82%
25ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 25 C

  Acemi kasaplar iş başında

  Her Kurban Bayramı'nda olduğu gibi bu yıl da acemi kasaplar iş başındaydı.
  • 25.10.2012 - 13:47
  Acemi kasaplar iş başında

  Acemi kasaplar iş başında #1

  Kocaeli'de Kullar Mahallesi'nde dolanan kurbanlık ipinin parmağını koparması üzerine, kopan parmağını elinde tutarak bir yakınıyla Kocaeli Devlet Hastanesi'ne gelen Ahmet Ata, burada yapılan ilk müdahalenin ardından Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edildi.

  Ata, kopan parmağının tekrar yerine dikilmesi için ameliyata alındı.

  51 KİŞİ HASTANELERE AKIN ETTİ

  Bu arada, kentte kurban kesimi sırasında çeşitli yerlerinden yaralanan 51 kişi de hastanelerin acil servislerine akın etti. Çoğu el ve parmaklarından bıçakla yaralanan acemi kasapların bazıları da kurbanlıkların boynuz ve ayak darbeleriyle yaralanarak hastanelere başvurdu.

  Acemi kasaplar iş başında

  Kesim sırasında yaralanan vatandaşlardan 24'ü Kocaeli Devlet Hastanesi, 18'i İzmit SEKA Devlet Hastanesi, 9'u da Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne müracaat etti.

  Hastanelerin acil servislerine başvuran acemi kasaplar, yapılan ilk müdahaleden sonra taburcu edildi. Kurban kesimi için hazırlık yaptığı sırada elini kesen Mustafa Koç da hastanedeki tedavisinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, acemilik yüzünden kazayla elini kestiğini belirterek, ''Hani acemi kasap vardı ya, işte o benim'' şekline espri yaptı. Eline 7 dikiş atılan Koç, ''Daha kurban kesimine başlamamıştık, bıçak elimdeydi dalgınlıkla bıçağı elime vurdum'' dedi.

  KIRIKKALE

  Kırıkkale'de kurbanlıklarını kesmeye çalışan vatandaşlar, kesim sırasında çeşitli yerlerinden yaralanarak hastanelerde tedavi altına alındı.

  Kurban kesimi sırasında kesici aletlerle ya da hayvan darbeleriyle yaralanan 105 kişi, kentteki çeşitli hastanelere başvurdu. Özel araçlar ve ambulanslarla hastanelere giden acemi kasaplar yoğunluğa neden olurken, yaralıların bir kısmı ayakta tedavi gördükten sonra taburcu edildi.

  SAKARYA

  Sakarya'da 1 saat içinde 32 kişi, kurban kesimi sırasında kendini yaralayarak hastanelere başvurdu.

  Şehrin çeşitli ilçelerinde bayram dolayısıyla kurbanlıklarını kesmeye çalışan vatandaşlar, kesim sırasında çeşitli yerlerinden yaralanarak hastanelerde tedavi altına alındı. Bıçakla yaralanan ya da kurbanlığı devirmeye çalıştığı sırada darbe alan 32 kişi, kentteki çeşitli hastanelere başvurdu. Özel araçları ve ambulanslarla hastanelere giden acemi kasaplar, yoğunluğa neden olurken, yaralıların çoğu, ayakta tedavi edildikten sonra taburcu edildi.

  ADIYAMAN

  Adıyaman'da kurban keserken yaralanan yaklaşık 40 kişi hastanelere başvurdu.

  Adıyaman'da kurban kesmeye çalışırken yaralanan acemi kasaplar, kentteki çeşitli hastanelerin acil servislerine müracaat etti. Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisinde görevli Doktor Gazi Narcı, sabahtan itibaren kurban keserken yaralanan kişilerin hastanelerine gelmeye başladığını belirtti. Gelen yaralıların hayati tehlikelerinin bulunmadığını aktaran Narcı, şu bilgiyi verdi:

  ''Bir vatandaşımızın ayağı kırıldı. Diğerleri ise küçük el kesmelerinden ibarettir. Vatandaşlarımızın bu işi ehline bırakmaları gerekiyor. Ayrıca, umuma açık yerlerde de kurban kesmemeleri gerekiyor.''

  Yaralılardan Mustafa N. de kurban keserken diğer arkadaşının bıçağına maruz kaldığını belirterek, zaman zaman bu tür yaralanmaların olabileceğini dile getirdi. Necati D. ise kurban keserken parmağını kestiğini ve böyle bir olayın ilk kez başına geldiğini aktardı. Ali K. da kurbanlık ineği yere yatırırken altında kaldığını ifade ederek, bu sırada ayağının kırıldığını anlattı. Bu arada hastane yetkilileri, şimdiye kadar yaklaşık 40 kişinin hastanelere başvurduğunu belirtti.

  DENİZLİ

  Denizli'de kurbanlıklarını kesmeye çalışırken yaralanan 110 kişi, hastanelerde tedavi altına alındı.

  Kent merkezinde ve ilçelerde kurban kesmeye çalışan 110 kişi, acemiliklerinin kurbanı oldu. Kesici aletlerle ya da hayvan darbeleri sonucunda yaralanan vatandaşlar, kentteki çeşitli hastanelere başvurdu. Hastanelerin acil servisinde yoğunluğa neden olan vatandaşların bir kısmı ayakta tedavi gördükten sonra taburcu edildi.

  KAYSERİ

  Kayseri'de kurban keserken yaralanan 53 kişi hastanelik oldu.

  Kurban Bayramı'nın birinci gününde, il genelinde kurbanlarını kesmek isteyen veya kasaplara yardım etmeye çalışan vatandaşlar, acemiliklerinin kurbanı oldu. Kentte kurban kesiminin başlamasının ardından çeşitli yerlerinden yaralanan 53 kişinin, Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ve ilçe hastanelerinde tedavi altına alındığı öğrenildi.

  ZONGULDAK

  Zonguldak'ta kurban kesmek isterken çeşitli yerlerinden yaralanan 56 kişi hastanelere başvurdu.

  Kurban Bayramı'nın birinci gününde kurbanlıklarını kesmek isterken yaralanan il merkezinde 9, Devrek'te 12, Ereğli'de 3, Gökçebey'de 5, Alaplı'da 7 ve Çaycuma ilçesinde 20 hastanelerin acil servislerine kaldırıldı. Ayakta tedavi edilen acemi kasapların, taburcu edildikleri öğrenildi.

  BARTIN

  Bartın'da kurban keserken yaralanan 22 kişi hastanelerin acil servislerine başvurdu. İl genelinde kurban kesmeye çalışan veya kasaplara yardım etmek isteyen vatandaşlar, acemiliklerinin kurbanı oldu. Çeşitli yerlerinden yaralanan 22 kişinin, Bartın Devlet Hastanesi'nde ve ilçe hastanelerinde tedavi altına alındığı öğrenildi.

  YOZGAT

  Kurban Bayramı'nın ilk gününde, Yozgat'ta kurbanlıklarını kesmeye çalışan 56 kisi hayvan darbeleri ve kesici aletlerle yaralandı.

  Yozgat Devlet Hastanesi yetkililerinden alınan bilgiye göre, kurbanlıklarını keserken yaralanan 56 kişi, hastanenin acil servisinde tedavi altına alındı. Kurbanlık hayvanların boynuz ve tekme darbeleri ile kesici aletlerden yaralanan bazı vatandaşların bir kısmı ayakta tedavi edilerek taburcu edilirken, bazıları da gözlem altına alındı. Bir boğanın boynuz darbeleriyle yaralanan 1 kişinin ise durumunun ağır olduğu öğrenildi.

  KURBAN FOSEPTİK ÇUKURUNA DÜŞTÜ

  Adapazarı ilçesinde kesime götürülmek üzere ahırdan çıkarılırken foseptik çukuruna düşen kurbanlık tosun, itfaiye ekiplerince çıkarıldı.

  Satın aldığı kurbanlığı kesime götürmek için Rüstemler Mahallesi'ndeki ahıra giden Kemal Tepe, kurbanlığının ahırda olmadığını fark etmesi üzerine yaptığı aramada, kurbanlığının foseptik çukuruna düştüğünü tespit etti.

  Tepe'nin haber vermesi üzerine olay yerine gelen Sakarya Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı itfaiye ekipleri, foseptik çukuruna düşen kurbanlığı kurtarmak için yan tarafta bulunan askeri kışlanın içine girerek çalışma başlattı.

  Yaklaşık yarım saat süren çalışmanın ardından, kurbanlık tosun foseptik çukurundan çıkarıldı. Kurbanlığın sahibi Kemal Tepe, gazetecilere yaptığı açıklamada, kaybolan kurbanlığın sesini takip ederek foseptik çukuruna düştüğünü anladıklarını belirterek, ''Hemen itfaiyeyi aradım. Daha sonra el birliğiyle çalıştık ve kurbanlığımızı kurtardık'' dedi.

  Çukurdan çıkarılan kurbanlık, hortumla su tutularak yıkandıktan sonra kesime götürüldü.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir