Petrol
84.49
1.97%
Euro
17.7436
0.05%
Dolar
18.4996
0.13%
Altın
969.63
0.69%
Borsa
3266
0.17%
Bitcoin
354.201
-0.09%
22ºC
İstanbul
Çok bulutlu 22 C

  Acun Ilıcalı'ya suikast şüphelilerine 34 yıl istendi

  Acun Ilıcalı'nın evinin bulunduğu bölgede keşif yaptığı öne sürülen 12 El Kaide şüphelisi hakkında iddianame hazırlandı.
  • 10.05.2013 - 17:36
  Acun Ilıcalı'ya suikast şüphelilerine 34 yıl istendi

  Acun Ilıcalı ya suikast şüphelilerine 34 yıl istendi #1

  Ünlü yapımcı Acun Ilıcalı ile Adnan Oktar’ın ev ve iş yerlerine ait kroki ve fotoğrafların ele geçirildiği, evin bulunduğu bölgede keşif yaptığı belirtilen 12 El Kaide şüphelisi hakkında iddianame hazırlandı. İddianamede şüphelilerin 15 yıldan 34 yıla kadar hapis cezası istendi.

  22 KİLO A-4 PATLAYICI ELE GEÇİRİLMİŞTİ

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında yaklaşık 3 ay önce İstanbul, Tekirdağ ve Çorlu’da operasyon düzenlendi. Operasyon kapsamında El Kaide üyesi olduğu iddia edilen 12 şüpheli yaklaşık 22 kilo A-4 patlayıcı madde ile gözaltına alınmıştı. Emniyetteki işlemlerinin ardından Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayına sevk edilen 12 şüpheliden 7’si tutuklanmış 5 şüpheli ise serbest bırakılmıştı.

  67 SAYFALIK İDDİANAME HAZIRLANDI

  Terörle mücadele soruşturmalarında görevli savcı Ayhan Bedirhan tarafından yürütülen soruşturmada şüpheliler hakkında iddianame hazırlandı. Savcı Bedirhan’ın hazırladığı 67 sayfalık iddianamede El Kaide terör örgütünün kuruluşu, yapısı ve işleyişi hakkında bilgiler verildi.

  ŞİFRELİ KLASÖRLERDE ACUN ILICALI’NIN EV KROKİSİ

  İddianamede operasyon kapsamında ele geçirilen bilgisayarlardaki şifreli klasörlerin bilişim uzmanları tarafından çözüldüğü anlatıldı. Şifreli klasörlerde Acun Ilıcalı ve Adnan Oktar’ın ev ve iş yerlerine ait kroki ile, Koç Müzesi, Amerikan Büyükelçiliği ve Balat’ta bir sinagogun krokileri çıktığı ifade edildi.

  ACUN’UN EVİNDE KEŞİF

  Sanıkların ünlü yapımcı Acun Ilıcalı’nın iki ayrı evinde ve iş adresinde keşifler yaptığı belirtilen iddianamede bilgisayarlarda Ilıcalı’nın evi ve iş yerine ait fotoğrafların da olduğu anlatıldı. Kamuoyunda Adnan Hoca olarak bilinen Adnan Oktar’ın evine ait kroki ve fotoğraflarında olduğu bilgisayarlarda örgüt üyelerinin Koç Müzesi, Amerikan Büyükelçiliği ve Balat’ta bir sinagog’a ait internet üzerinden ulaşılan krokilerinde bulunduğu belirtildi.

  34 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

  İddianamede 7’si tutuklu 12 şüpheli hakkında “El Kaide terör örgütüne üye olmak, Patlayıcı madde bulundurmak, Resmi belgede sahtecilik suçlarından 15 yıldan 34 yıla kadar hapis cezası istendi. Hazırlanan iddianame Başsavcı vekili Oktay Erdoğan’ın onayının ardından İstanbul 23.Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.


  Görüş Bildir