Petrol
93.01
0.08%
Euro
18.2833
0.04%
Dolar
17.9495
0.01%
Altın
1.017
0.03%
Borsa
298
2.29%
Bitcoin
424.730
-1.78%
25ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 25 C

  Adana'da telefon dolandırıcıları yaşlı kadını dolandırdı

  Adana'da telefon dolandırıcıları, yaşlı bir kadına önce kredi çektirdi daha sonra evini sattırdı.
  • İHA
  • 15.07.2015 - 11:23
  Adana'da telefon dolandırıcıları yaşlı kadını dolandırdı

  İddiaya göre, Devlet Demir Yolları’ndan emekli 65 yaşındaki Selma Gülekli’ni telefonla arayan şahıs, kendisinin Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Mehdi Onursal olduğunu söyleyip, "Bir kuyumcu soygunu oldu, burada altın ve para çalındı. Sizin kimliğinizde kuyumcu dükkanında bulundu. Şu an siz hırsız konumundasınız, biz de bu soygun için görevlendirildik" dedi.

  Adana da telefon dolandırıcıları yaşlı kadını dolandırdı #1

  "YAPMAZSAN CEZAEVİNE GİRERSİN"

  Yaşlı kadın ise televizyondan soygunu izlediğini, ancak kendisinin soyguna katılmadığını ve kuyumcunun yerini dahi bilmediğini söyledi. Şahıs bunun üzerine, "Sen şimdi hırsız konumundasın, bizim dediklerimizi yapmazsan cezaevine girersin, ben başsavcıyım, ne diyorsam onu yap, yoksa senin için kötü olur" dedi.

  KADINA ÖZÜR DİLETTİ

  Telefondaki şahıs, yaşlı kadının karşılık vermesi üzerine, "Sen başsavcı ile nasıl konuşuyorsun, hemen özür dile, bu yaşta cezaevine girersin" diyerek kadına özür diletti.

  Adana da telefon dolandırıcıları yaşlı kadını dolandırdı #2

  OPERASYON PARASI

  Dolandırıcı daha sonra ise "Şimdi bize operasyon için para yatırman gerekiyor. Senin hırsız olmadığını kanıtlamamız için bize para vereceksin, biz de bu paraları hackera gösterip, sana bir iki gün içinde geri teslim edeceğiz" dedi. Selma Gülekli parasının olmadığını söyleyince dolandırıcı kredi çekmesini istedi. Selma Gülekli bunun üzerine bir bankadan 14 bin lira kredi çekti.

  14 BİN LİRAYI ALDILAR

  Selma Gülekli’yi sabit telefondan arayan dolandırıcılar, Gülekli’yle bankada işlem yaparken konuşmak için bir cep telefonu ve hat aldırdı. Selma Gülekli, dolandırıcılarla her an konuşmaya başladı. Bankadan 14 bin lira krediyi çektikten sonra eve gelen Selma Gülekli’yi yeniden arayan dolandırıcılar, parayı caminin yanına getirmesini istedi. Gece saati olduğu için dışarı çıkmaya korkan Selma Gülekli’nin evine sabah saatlerinde gelen dolandırıcılar, 14 bin lira parayı alarak kaçtı.

  Adana da telefon dolandırıcıları yaşlı kadını dolandırdı #3

  YAŞLI KADINA EVİNİ SATTIRIP PARASINI ALDILAR

  Yaşlı kadın paralarının geri getirilmesini beklerken, dolandırıcılar tekrar arayarak verdikleri paranın yetersiz olduğunu, operasyonun tamamlanması için daha fazla para vermesi gerektiğini söyledi. Şahıslar, parasının olmadığını söyleyen Selma Gülekli’ye telefonda, "Ev senin değil mi? Evi sat, parayı bize ver. Yoksa cezaevine gireceksin" dedi. Dolandırıcılara karşı çıkan kadın yeniden korkuya kapılarak evini satmayı kabul etti.

  EMLAKÇILARA HABER VERDİLER

  Bu sırada dolandırıcı şahıslar Adana’daki bütün emlakçıları arayarak, teyzelerinin Konya’ya gideceğini ve evini satmak istediğini söyleyip, Selma Gülekli’nin telefonunu verdi. Hemen aynı gün içinde bir emlakçı, Gülekli’yi arayarak evi sattığını söyledi. Emlakçıdan 82 bin 250 lirayı alan Gülekli eve geldikten hemen sonra, bir kadın gelerek, Gülekli’nin poşete koyduğu parayı elinden aldı.

  ACIYIP 3 BİN LİRAYI GERİ VERDİ

  Bu arada kadın, Gülekli’nin evinin parası dışında 3 bin lira daha parasını aldı. Ancak daha sonra, "Sana acıdım, bu 3 bin lirayı al tapu parasına verirsin" diyerek, Gülekli’ye 3 bin lirasını geri verip kayıplara karıştı.

  ADANA'YI TERK ETMEK ZORUNDA KALDI

  Bu arada dolandırıcılar telefonla Gülekli’yi tekrar arayıp, paranın bir iki gün içinde geri verileceğini, şu an hackerların inceleme yaptığını söyledi. Kadın bir hafta bekledi ancak bir ses çıkmayınca durumu arkadaşına anlattı. Arkadaşı hemen polise gitmesini söyledi. Polise giden kadın dolandırıldığını anladı. Bu arada Gülekli’nin evi sattığı emlakçı kadın da eve gelerek evi boşaltmasını istedi. Gidecek yeri olmayan Gülekli, Adana’yı terk ederek Bursa’daki kardeşlerinin yanına gitmeye karar verdi.

  GÖZYAŞLARI İÇİNDE ANLATTI

  Dişinden tırnağından artırarak aldığı evi satarak parasını dolandırıcılara kaptıran Gülekli, "Adamın her dediğini yapıyorum. Adamdan korkuyorum çünkü. Bana seni hapishaneye attırırım diyor. Korkumdan evi sattım ve kredi çektim. Parayı çuvalla verdik ondan sonra afiyet olsun. Evi 82 bin 250 lira’ya sattım. Adam diyor ki hacker gelip parayı alacakmış ki o paralardan hırsızlar tespit edilecekmiş. Ben evsiz kaldığım için kardeşlerimin evine gidiyorum Bursa’ya yerleşeceğim. Ben kazaya uğradım, başkaları uğramasın dikkat etsinler. Evsiz kaldım, kirada oturacağım, bu telefondaki ses sayesinde" diyerek gözyaşlarına boğuldu.

  "CANAN KARATAY’I İZLEDİM AMA BAŞIMA GELECEĞİNİ HİÇ DÜŞÜNMEDİM"

  Gülekli, daha önce televizyonda haberlerde Prof. Dr. Canan Karatay’ın kendisi gibi dolandırıldığını izlediğini belirterek, "O zaman Karatay’ı televizyondan izledim ama kendi başıma geleceğini hiç düşünmedim. Bu nedenle bana telefon geldiğinde hiç dolandırıldığım aklıma gelmedi. Korktuğum için ne söyledilerse yaptım. Beni hırsızlıkla suçlayıp cezaevine göndermekle tehdit ettiler" dedi.

  ZANLILAR YAKALANDI

  Polis yapılan çalışmada zanlıları yakaladı ancak paralar bulunamadı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir