Euro
15.2374
-0.03%
Dolar
13.4748
-0.02%
Altın
800.1610
-0.12%
Borsa
1945
1.82%
Bitcoin
514.123
4.24%
0ºC
İstanbul
Çok bulutlu 0 C

  Ağrılı genç biriktirdiği burslarla kaz çiftliği kurdu

  Ağrılı üniversite öğrencisi Cevdet Akgün, iş bulamayınca biriktirdiği burs paraları ile kaz yetiştiriciliğine başladı.
  • İHA
  • 18.08.2020 - 14:17
  Ağrılı genç biriktirdiği burslarla kaz çiftliği kurdu

  Kars Kafkas Üniversitesi Sarıkamış Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Beden Eğitimi Öğretmenliği son sınıf öğrencisi Cevdet Akgün (24), pandemi sürecinde okula gidemeyince iş bulup aile ekonomisine katkı sağlamak istediğini söyledi.

  Ancak iş bulamadığını belirten Akgün, Ağrı Merkez Yukarı Küpkıran Köyü’nde kaldığı süre içerisinde arkadaşı Sinan Doğrul ile birlikte, kendi işlerini kurmaya karar verdiklerini ifade etti.

  Daha sonra kaz yetiştiriciliği işine girmeyi kararlaştırdıklarını anlatan Akgün, okul döneminde eğitim masrafları için biriktirmiş olduğu burs paraları ile 3 kaz aldı.

  Zamanla arkadaşı ile birlikte kaz sayısını 30'a çıkaran Akgün, ilerleyen süreçte devlet desteğinden de faydalanarak tesis kurup işini büyütmek istediğini belirtti.

  Ağrılı genç biriktirdiği burslarla kaz çiftliği kurdu VİDEO

  HEDEF 200 KAZ

  Köyde arkadaşı ile birlikte dönüşümlü olarak kazlarını merada otlatmaya çıkardıklarını ve hedefledikleri sayıya ulaştıktan sonra tesis kurmayı amaçladıklarını kaydeden Akgün, "Bir tane çocukluk arkadaşım var. Kendisi ile komşuyuz. Onların 2-3 tane kazı vardı. O gün satmaya gitmişlerdi. Annesi babası geldiklerinde zaman kazları sattıklarını öğrendim. Sonra ne kadara sattıklarını öğrendim. Fiyatını sordum onlar da fiyatını söyledi. Baktım çok güzel para etmiş. Ben de arkadaşa dedim ki annen ile baban satmış. Beraber biz ikimiz burstan topladığımız para var. O para ile birkaç tane kaz alalım. Baktım işe yarıyor. Aldık ve çoğalttık. Hem o şekilde yaptık zaten. 2-3 tane kaz ile başladık. Şimdi 25-30 kazımız var. KYK'nın bize verdiği burstan topladığımız parayla elde ettik. Tabii hedefimiz 200 tane kaza ulaşmak. Gelecek gelir ile ailemden yeterli desteği alamadığım için eğitim masraflarımı karşılamaya harcayacağım. Ondan sonra KPSS'ye hazırlanıyorum. 4. sınıf öğrencisiyim. Dershaneye kaydolmam gerekiyor. Topladığım parayı dershane için harcayacağım. İleride de hedeflediğimiz sayıya ulaşınca devlet desteklemelerinde de faydalanarak işimizi büyütmeyi hedefliyoruz." dedi.

  Ağrılı genç biriktirdiği burslarla kaz çiftliği kurdu #1

  Ağrılı genç biriktirdiği burslarla kaz çiftliği kurdu #2

  Ağrılı genç biriktirdiği burslarla kaz çiftliği kurdu #3

  Ağrılı genç biriktirdiği burslarla kaz çiftliği kurdu #4


  Görüş Bildir