Euro
15.4280
-0.99%
Dolar
13.5192
-0.46%
Altın
789.6610
-0.71%
Borsa
2,072.93
0.11%
Bitcoin
582.800
-0.91%
2ºC
İstanbul
Açık 2 C

  Ahmet Mete Işıkara yoğun bakımda

  "Deprem Dede" lakabıyla bilinen Işıkara, İstanbul Göztepe - Medical Park Hastanesi'nde yoğun bakıma alındı
  • 20.11.2012 - 01:27
  Ahmet Mete Işıkara yoğun bakımda

  Ahmet Mete Işıkara yoğun bakımda #1

  Türk Kızılayı Genel Başkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, geçen cuma günü gittiği Göztepe Medical Park Hastanesi'nde yoğun bakıma alındı.

  Medical Park Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Uğur Erol, hastanede yaptığı basın toplantısında, Işıkara'nın cuma günü akşam saatlerinde, ileri derecede solunum sıkıntısıyla hastanenin acil servisine başvurduğunu söyledi.

  Işıkara'nın hastaneye geldiğinde şuurunun bulanık, etrafındakileri iyi tanımadığını belirten Erol, tetkikler sonucunda yoğun bakıma alınmasına rağmen, solunum sıkıntısının geçmediğini, bunun üzerine uyutularak solunum cihazına bağladıklarını söyledi.

  "GELDİĞİ ZAMANKİNDEN DAHA İYİ"

  Tetkikler sonucunda solunum yetmezliğinin akciğerlerde gelişmiş olan enfeksiyona yani zatürreye bağlı olduğunu saptadıklarını açıklayan Erol, şöyle devam etti:

  ''Antibiyotik ve diğer nefes açıcı ilaçlarını verdikten sonra akciğerleri gelişme gösterdi. Düzelmeye başladı. Bunun üzerine uyguladığımız sakinleştirici ilaçları kestik. Yavaş yavaş uyanmaya başladı. Şu anda uyanık. Etrafın farkında. Geldiği zamankinden çok çok daha iyi. Hatta kalem kağıtla isteklerini bize belirtebiliyor. Ama akciğerleri henüz solunum cihazından çıkacak derecede değil. Bunun düzelmesini daha da gelişmesini bekliyoruz.''

  Bir gazetecinin bu tedavi ne kadar sürecek şeklindeki sorusuna Prof. Dr. Erol, ''Hastamızın bünyesine bağlı bir şey. Kesin bir zaman söylemek doğru değil. Ama cumadan bugüne kadar olan süre içerisinde iyi bir yol katettik. Böyle giderse 3-4 gün içerisinde ayrılabilir ama genede kesin bir şey söylenemez.'' dedi.

  Erol, Işıkara'nın hayati tehlikesinin bulunduğunu hatırlatarak, ''Yoğun bakımda yatan solunum cihazına bağlanan her hastanın hayati riski vardır. Hastamızın da var. Zatürre ağır bir hastalıktır'' dedi.

  Işıkara'nın genel sağlık durumunun iyi olduğunu belirten Erol, akciğerlerindeki tüp nedeniyle konuşamadığını ifade etti.


  Görüş Bildir