Euro
15.1712
-0.39%
Dolar
13.6160
-0.25%
Altın
787.5180
-0.07%
Borsa
1998
2.38%
Bitcoin
508.609
1.56%
1ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 1 C

  AK Parti, CHP ve MHP Şanlıurfa için birleşti

  AK Parti, CHP ve MHP, Şanlıurfa'ya İstiklal Madalyası verilmesi için ayrı ayrı hazırladıkları kanun tekliflerini, TBMM Başkanlığına sundu.
  • Ajanslar
  • 06.04.2016 - 14:21
  AK Parti, CHP ve MHP Şanlıurfa için birleşti

  AK Parti, CHP ve MHP Şanlıurfa için birleşti #1

  Üç partinin teklifi de "Şanlıurfa'ya İstiklal Madalyası Verilmesi Hakkında Kanun Teklifi" adını taşıyor.

  AK PARTİ KANUN TEKLİFİ

  AK Parti'nin kanun teklifi, Grup başkanvekilleri Nurettin Canikli, Bülent Turan, İlknur İnceöz, Naci Bostancı ve Coşkun Çakır ile Ak Parti'li milletvekillerinin imzasını taşıyor.

  CHP VE MHP KANUN TEKLİFİ

  CHP kanun teklifini Grup Başkanvekili Levent Gök, MHP de Grup başkanvekilleri Erkan Akçay ve Oktay Vural imzasıyla TBMM Başkanlığına sundu.

  Kanun tekliflerinin gerekçesinde, İstiklal Savaşı'nda Gaziantep, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa'nın önemli yeri bulunduğuna işaret edildi.

  MİLLİ HAREKETLER İÇİN İLHAM KAYNAĞI OLDU

  Gaziantep ve Kahramanmaraş'ın, aynı zamanda İstiklal Madalyası ile taltif edildiğinin anımsatıldığı gerekçelerde, Şanlıurfa'da başlatılan bağımsızlık mücadelesinin kazanılmasının, tüm yurtta başlatılan milli hareketler için de ilham kaynağı olduğu vurgulandı.

  Gerekçelerde, "Teklifimizle İstiklal savaşımızda şehir halkının verdiği destansı mücadele ile büyük kahramanlık göstermiş olan Şanlıurfa'ya İstiklal Madalyası verilmesi hususu yüce Meclis'in takdirlerine sunulmuştur. Şanlıurfa'nın İstiklal Madalyası ile taltifi gecikmiş bir hakkın teslimi olacak, madalya Şanlıurfa'nın manevi şahsında tüm Türkiye'ye verilmiş olacaktır." denildi.


  Görüş Bildir