Petrol
111.22
2.01%
Euro
17.4265
-0.58%
Dolar
16.7633
0.39%
Altın
969.68
-0.03%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
327.669
1.82%
29ºC
İstanbul
Güneşli 29 C

  AK Parti çoğu hizmeti mahalli yönetimlere devredecek

  Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı'ndaki çekinceleri kaldırmaya hazırlanan AK Parti, adalet, eğitim, sağlık ve güvenlik dışındaki tüm hizmetleri mahalli yönetimlere devredecek.
  • 16.02.2014 - 09:16
  AK Parti çoğu hizmeti mahalli yönetimlere devredecek

  AK Parti çoğu hizmeti mahalli yönetimlere devredecek #1

  Türkiye'de yıllardır tartışılan ve Avrupa Birliği İlerleme Raporları'na yansıyan bir tabu daha tarihe karışacak.

  AVRUPA YEREL YÖNETİMLER ÖZERKLİK ŞARTI'NDAKİ ÇEKİNCELER KALDIRILIYOR

  Akşam Gazetesi'nin haberine göre; AK Parti, Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı'ndaki çekinceleri kaldırmayı planlıyor. Konuyla ilgili hazırlık, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın hafta ortasında açıklayacağı Seçim Beyannamesi'nde de yer aldı. Beyannamede, partinin önümüzdeki süreçte yerel yönetimleri daha da güçlendirecek adımları atacağı vurgulandı. ‘Nihai hedefimiz, yerelleşmeyi Avrupa Birliği standartlarına ulaştırmaktır’ denilen Seçim Beyannamesi'nde ‘Devletin asli fonksiyonları olan adalet, eğitim, sağlık ve güvenlik dışındaki tüm hizmetlerin mahalli yönetimlerce yerine getirilmesi gereklidir’ ifadesi kullanıldı.

  YETKİ VE KAYNAKLAR DEVREDİLECEK

  Beyannamede 2023 Vizyonu çerçevesinde; başta Gençlik ve Spor, Kültür ve Turizm, Aile ve Sosyal Politikalar, Çevre ve Şehircilik, Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanlıkları olmak üzere diğer bazı bakanlıkların yerel olarak yerine getirilebilecek hizmetlerinin, yetki ve kaynakları ile birlikte yerel yönetimlere devredileceği belirtildi. Aynı çerçevede eğitim ve sağlık hizmetlerinin bile bir kısmının yerel yönetimlere aktarılabiliceği vurgulandı. Planlanan değişiklikle başta Tarım, Gıda ve Hayvancılık ile Kültür ve Turizm Bakanlığı gibi bakanlıkların verdiği çalışma ruhsatlarının da yeni dönemde mahalli idarelerce verilmesi sağlanacak.

  ANKARA YOL GÖSTERECEK

  ‘Milletimizin her meselesini çözüme kavuşturma azmimiz, yerinden yönetim meselesi için de geçerlidir’ ifadesiyle yerel yönetime verilen önemin vurgulandığı beyannamede ‘Merkezi hükümet, makro düzeyde yol gösterici, düzenleyici, denetleyici, rehberlik edici, dengeleri sağlayıcı, standartları belirleyici olacak, ancak mikro karar verici, uygulayıcı mahalli yönetimler olacaktır” denildi.

  9 ÇEKİNCE KALDIRILACAK

  1998'de yürürlüğe giren Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı'nı, üye ülkelerden 24'ü onaylarken, 21 ülke çeşitli çekincelerle kabul etti. Türkiye de özellikle terör tehdidi yüzünden şartların 9 tanesine çekince koydu. AK Parti Seçim Beyannamesi'nde, maddelerin çok büyük bir kısmının yerine getirildiği belirtilerek mevcut çekincelerin de önümüzdeki dönemde tamamen kaldırılacağı ifade edildi.

  30 Mart seçimlerinin ardından yerel yönetimler güçlenecek.Bakanlıklar tarafından kullanılan birçok yetki artık yerel yönetimlerde olacak.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir