Euro
15.2952
0.15%
Dolar
13.5162
0.33%
Altın
797.75
0.52%
Borsa
191
-5.02%
Bitcoin
475.185
-2.19%
2ºC
İstanbul
Kar 2 C

  Akdeniz'de yapılacak olan asrın projesi için geri sayım

  KKTC'ye içme suyu sağlamak amacıyla Ak Deniz'e boru döşenecek. Projeye start verilecek tarih belli oldu.
  • 11.10.2012 - 17:52
  Akdeniz'de yapılacak olan asrın projesi için geri sayım

  Akdeniz de yapılacak olan asrın projesi için geri sayım #1

  'Asrın projesi' olarak değerlendirilen ve Türkiye'den KKTC'ye içme suyu sağlanacak olan KKTC Su Temin Projesi'nin deniz altından geçecek olan boru hattının temeli 13 Ekim'de atılacak.

  SU YAPILACAK OLAN BARAJLARDAN ALINACAK

  Türkiye tarafında yapılacak barajdan alınacak suyun deniz altından borularla KKTC tarafında yapılacak baraja aktarılmasını sağlayacak olan KKTC Su Temin Projesi'nde, su geçişi ve iki tarafın kara yapılarının temeli 13 Ekim'de Mersin'in Anamur İlçesi'nde KKTC Başbakanı İrsen Küçük, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun katılımıyla gerçekleştirilecek.

  İMKANSIZLIK ÖZEL BİR TEKNİKLE AŞILACAK

  Toplam 782.5 milyon TL'ye mal olacak KKTC Su Temin Projesi, deniz dibindeki basınç düzeyinin borularla su aktarımı imkansız kılması nedeniyle, özel bir teknikle inşa edilecek. 80 bin 151 metre uzunluğundaki boru hattı, 250 metre derinlikte kurulacak askılarla KKTC'ye su taşıyacak. Anamur-Dragon Çayı üzerinde inşa edilecek Alaköprü Barajı'ndan alınacak yıllık 75 milyon metreküp su, deniz altındaki boru hattı ile KKTC'de Girne yakınlarındaki Geçitköy Barajı'na aktarılacak.

  DEPREM VE FIRTINAYA KARŞI ÖNLEM

  Orman ve Su İşleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, deniz altından su geçiş hattı güzergahı, boru başlangıç ve bitiş koordinatlarını korumak, deniz tabanındaki elverişsiz kısımlardan, dik eğimlerden ve heyelan bölgelerinden kaçınmak, mümkün olduğunca düz bir hat izlemek gibi önemli kıstasların dikkate alınarak seçildiği bildirildi. Jeolojik araştırmalarla bölgedeki sismik aktivitenin incelendiği ifade edilen açıklamada, "Deprem katalogları oluşturuldu. Denizin akıntı ve dalga rejimini belirleyebilmek için oşinografik araştırmalar yapılarak 12 aylık veri toplandı. Yüksek yoğunluklu polietilen boruların su altında deniz etkileri sebebiyle bozulmaya uğrayıp uğramadığını tespit etmek üzere tam ölçekli 11 adet boru ile deney yapılarak, 6 aylık aralıklarla iki yıl boyunca ölçüm gerçekleştirildi. Son 30 yılın önemli fırtına kayıtları toplanarak bilgisayar üzerinde dalga modeli oluşturuldu. Oşinografik araştırmalar ile toplanan veriler kullanılarak model kalibre edildi" denildi.


  Görüş Bildir