Petrol
114.01
0.18%
Euro
17.5168
-0.21%
Dolar
16.625
-0.34%
Altın
972.13
-0.41%
Borsa
249
-1.54%
Bitcoin
342.496
-2.01%
21ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 21 C

  Akil İnsanlar heyeti Danışma Kurulu olabilir

  Yeni Akil İnsanlar, Köşk seçimi öncesi Başbakan Erdoğan'a toplumsal konularda çözüm önerileri sunacak. Erdoğan Köşk'e çıkarsa Danışma Kurulu olacak.
  • 27.05.2014 - 09:08
  Akil İnsanlar heyeti Danışma Kurulu olabilir

  Akil İnsanlar heyeti Danışma Kurulu olabilir #1

  Başbakan Erdoğan, yeni bir danışmanlık ve Akil İnsanlar süreci başlatma kararı aldı. Başta 'Çözüm Süreci' olmak üzere birçok kritik virajda düşüncelerine başvurduğu, çözüm önerilerini dinlediği Akil İnsanlar ile Erdoğan, bu kez daha uzun soluklu ve kalıcı bir yola çıkıyor.

  GÜNCEL TOPLUMSAL KONULARDA ÇÖZÜM ÖNERİLERİ SUNACAKLAR

  İsimleri halen belirlenme aşamasında olan yeni Akil İnsanlar Heyeti, Erdoğan'a Köşk seçimi öncesi güncel toplumsal konularda çözüm önerileri sunacak. Erdoğan Köşk'e çıkarsa heyet, kalıcı danışma kurulu olarak Erdoğan ile beraber çalışacak. Erdoğan'ın bir diğer önemli hamlesi de güncel konular ve cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili sivil toplum kuruluşlarının da görüşlerini almak olacak. Kararın cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce tüm kesimlerin sorunlarının tartışılması, toplumsal meselelerin uzlaşmacı bir şekilde çözülmesi ve farklı seslerin de dile getirilmesi için alındığı öğrenildi.

  ANA HEDEFLER

  Bu alanda ana hedefler; "Siyasetten kaynaklanan gerilimi çözecek yeni bir süreç ve dil oluşturmak" ve"12 yıllık demokratik kazanımları ve uzun vadeli hedefleri yapısal olarak garanti altına alacak yeni anayasa için toplumsal mutabakat aramak" olacak.

  İLK TOPLANTI HAZİRAN'DA

  Başbakan Erdoğan'ın, güncel meseleler ve cumhurbaşkanlığı seçimi süreci için ilk olarak haziran ayında Akil İnsanlarla bir araya gelmesi planlanıyor. Güncel konuları tartışacak olan Erdoğan, Köşk adaylığını açıklaması halinde izleyeceği yol haritası ve seçim kampanyasında oluşturulacak dili de bu heyet ile belirleyecek. Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda da Akil İnsanlar Heyeti Köşk'ün danışma kurulu olacak ve tüm konularda Erdoğan'a danışmanlık edecek.

  STK'LARLA DA BİR ARAYA GELECEK

  Erdoğan, bu heyetin yanı sıra STK'larla da bir araya gelecek. Toplumdaki gerilimin düşürülmesi için çağrılarda bulunup, çözüm önerilerini dinleyecek olan Erdoğan bu çerçevede özellikle Alevi aydınlarla önemli görüşmeler gerçekleştirecek. Alevi toplumuna temsil çağrısında bulunacak, yeni açılımı beraber yapmayı teklif edecek. Erdoğan'ın Akil İnsanlar Heyeti ile ilgili kararı yakın çevresine ilettiği ve isim çalışmalarının başladığı öğrenildi.

  YENİ HEYET GAZETECİLER VE AKADEMİSYENLERDEN OLUŞACAK

  Sabah'ın edindiği bilgilere heyet, ağırlıklı olarak gazeteciler ve akademisyenlerden oluşacak. Erdoğan isim çalışmaları konusunda kurmaylarına talimatı verirken, heyetin nasıl çalışacağı ile ilgili de önce Afyon kampında, ardından yakın çalışma ekibi ile yaptığı toplantılarda bilgi verdiği öğrenildi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir