Euro
10.0884
1.04%
Dolar
8.3514
0.55%
Altın
481.3
1%
Borsa
1.345
1.1%
Bitcoin
409.153
-9.08%
18ºC
İstanbul
Bulutlu 18 C

  Akil İnsanlar'ın Akdeniz turu Burdur'dan başladı

  Akil İnsanlar Heyeti'nin Akdeniz Bölgesi grubu, bu sabah Burdur'un Bucak ilçesinde çalışmalarına başladı.
  • 13.04.2013 - 14:45
  Akil İnsanlar'ın Akdeniz turu Burdur'dan başladı

  Akil İnsanlar ın Akdeniz turu Burdur dan başladı #1

  Heyetin Başkanvekili Lale Mansur, "Ümitliyim bu sefer. Gerçekten kararlılar, başarmak istiyorlar. Yavaş yavaş hayal etmeye başladım, bu olursa, başarılırsa, nasıl bir ülkede yaşacağız diye. İlk defa ömrümde hayal etmeye başladım" dedi.

  NİHAL BENGİSU UÇAĞI KAÇIRDI

  Akil İnsanlar Heyeti'nin Akdeniz Bölgesi grubu, bu sabah Burdur'un Bucak ilçesine bağlı Karapınar köyüne geldi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında Lale Mansur, Tarık Çelenk, Kadir İnanır, Şükrü Karatepe, Muhsin Kızılkaya, Öztürk Türkdoğan ve Hüseyin Yayman'ın yer aldığı heyet 2 bin nüfuslu köyü gezerken, Antalya uçağını kaçıran heyet üyesi Nihal Bengisu Karaca ilk gün çalışmalarında yer almadı. Heyet üyelerini köyde Bucak Kaymakamı Osman Hacıbektaşoğlu ve Ak Partili Bucak Belediye Başkanı Ramazan Ayaz ile köyün ileri gelenleri karşıladı.

  Ziyaretten öne çıkan kareler

  "BİZ SİZİN POSTACINIZ OLACAĞIZ"

  Heyet önce, köy kahvesine oturdu, niye geldiklerini, amaçlarının ne olduğunu anlattı. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu köylülere, "Hepinizin bildiği gibi devletimiz bir süreç başlattı. Ülkemizdeki bu huzur sürecinde 'Vatandaşımız, halkımız ne düşünüyor?' diye bize görev verdiler. Ne düşünüyorsunuz bu süreçle ilgili iletmek istediğiniz bir şey varsa bunun alıp devletimize iletmek üzere sizlerle beraberiz. Eskiden postacı vardı. Artık kalmadı. Biz sizin postacınız olacağız. Sizin mektubunuzu alacağız doğrudan Ankara'ya ileteceğiz" dedi.

  KÖYLÜLER: HÜKÜMET BİLİR

  Hisarcıklıoğlu'nun kısa giriş konuşmasının ardından çözüm sürecine ilişkin değerlendirmelerini almak üzere söz köylülere bırakıldı. Süreçle ilgi düşünceleri sorulan Karapınar köylülerinde ortak düşünce, "Bir şey diyemeyeceğim. Onu hükümet bilecek" diye oluştu. "Kaygın, endişen var mı?" sorusuna "Yok" diye cevap verilirken, "Çözülecek mi?" sorusunun cevabı "Terör kalksın ortadan. İnşallah" oldu.

  "KAYGILARI ORTADAN KALDIRMAK İÇİN GELDİK"

  Köye girişinde çocuklar tarafından kır çiçekleriyle karşılanan Kadir İnanır ise, "Kaygıları ortadan kaldırmak için geldik. Herkesin bir kaygısı varsa bizim de var. Konuşarak güzel diyaloglarla barış sürecinde güzel duygularla sorunlarımızı ortaya koyacağız" dedi.

  Bu konuşmalardan çıkacak ortak bir raporu Ankara'ya ileteceklerini kaydeden İnanır, "Sürecin başarılı bitmesi için biz birer barış elçisi olarak görevlendirildik diye düşünüyorum. Bu sıcacık namuslu dürüst ellerimizi birleştireceğiz, bu ülkenin daha huzurlu mutlu olması için elimizden gelen bütün gayreti göstereceğiz. Kolay olanı herkes yapar önemli olan zoru başarmak" diye konuştu.

  GÖZLEMELİ KAHVALTI

  Köy kahvesindeki toplantının ardından heyet, kendileri için hazırlanan gözlemeli kahvaltıya geçti. Bu sırada İnanır'a yaklaşan bir köylü, sürece yönelik eleştirilerini dile getirdi. İnanır, eleştirilere, "Özgür bırakıldık. Zaten öyle bir şey olmazsa ben buraya gelmezdim. Sizler de talebinizi özgürce bize söyleyeceksiniz. Biz de bir aracı olarak bunu gerekli yerlere ileteceğiz. İnsanca, kardeşçe" diye karşılık verdi.

  LALE MANSUR KADINLARLA

  Akil İnsanlar Akdeniz Heyeti'nin erkek üyeleri kahvaltı masasına otururken Karaca'nın katılmadığı ilk toplantının tek kadın üyesi Lale Mansur, gözlemeleri hazırlayan köylü kadınların yanına gitmeyi tercih etti. Onların yanında oturan Mansur, Kadir İnanır'ın kendisine hediye ettiği kır çiçeklerini kadınlara verirken, "Temel problem aynı. Erkekler orada oturuyor, kadınlar burada çalışıyor" dedi.

  Lale Mansur'un bu serzenişleri üzerine Karapınar köyünden bir erkek, gözleme tepsisini alarak çalışan kadınlara yardım etti.

  "BUGÜN İTİBARİYLE SAHADAYIZ"

  Lale Mansur, heyetin ilk olarak neden bir köyden çalışmalarına başlamayı tercih ettiğine yönelik soruya, "Bence bir köyden başlamak çok iyi bir fikir" diye cevap verdi. Karapınar köyünde bulunmalarının özel bir nedeni olmadığını kaydeden Mansur, şunları söyledi:

  "Artık bugün itibariyle sahadayız. Biz anlatmayacağız. Dinleyeceğiz. Bu hep yanlış anlaşıldı. Bu hep böyle konferans verecekmişiz falan zannedildi. Onun için birçok insan karşı çıktı. 'Bakalım ne anlatacaklar' Yok. Ne anlatması, biz dinlemeye bunları sonunda rapor olarak vermeye ve sadece hükümete değil, diğer muhalefet partilerine de vereceğiz. Kendi biriktirdiğimiz deneyimleri, ne düşündüğümüzü, çözüm önerimiz varsa bunları sunacağız."

  "ÜMİTLİYİM BU SEFER"

  Kadir İnanır'ın da dile getirdiği gibi heyetin tüm süreçlerde özgür bırakıldığını kaydeden Lale Mansur, çözüm sürecine ilişkin, "Ben son derece mutluyum. Son 20 yıldır sivil toplum kuruluşlarında barış için çaba gösteriyorum. Sırf bu yüzden, Devlet Güvenlik Mahkemeleri'nde 11 yıl hapis istemiyle yargılandım. Ümitliyim bu sefer. Gerçekten kararlılar, başarmak istiyorlar. Yavaş yavaş hayal etmeye başladım, bu olursa, başarılırsa nasıl bir ülkede yaşacağız diye. İlk defa ömrümde hayal etmeye başladım" değerlendirmesinde bulundu.

  Kahvaltının ardından yapılan duadan sonra Akil İnsanlar Heyeti'nin erkek üyeleri, gözlemeleri hazırlayan kadınların yanına gitti. Heyet Başkanı Hisarcıklıoğlu, kadınlara, "Yeni çözüm süreci ile ilgili ne düşünüyorsunuz?" diye sordu. Kadınlar, "Her şeyin hayırlısı. Hayırlısı neyse o olsun" karşılığını verdi.

  Akil İnsanlar Akdeniz Bölgesi Heyeti, ziyaretin ardından Serenler Otel'de Burdur'un sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle bir araya geldi. 100'e yakın temsilcinin katıldığı toplantı basına kapalı yapıldı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir