Dolar
7.2401
-1.3301%
Euro
8.5383
-0.8983%
Altın
1988.67
-1.9185%
Borsa
1094.1
1.7275%
G. Altın
462.049
-3.4277%
Bitcoin
84925.74
-2.496%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C

  Alabalıkların sperm sağımı başladı

  Bu çiftlikte inek, koyun, keçi sağımı değil, balık sağımı yapılıyor.
  • 24.01.2013 - 10:18
  Alabalıkların sperm sağımı başladı

  Alabalıkların sperm sağımı başladı #1

  Alabalık çiftliğinde her yıl aralık ayından şubat ayına kadar balık sağımı yapılıyor. Sağım denilince aklımıza ilk olarak süt sağımı gelse de burada süt değil sperm sağımı yapılıyor.

  Bitlis’in Ahlat ilçesindeki çiftlikte 25 yıldan beri alabalık üretimi yapılıyor. Doğum öncesi ve sonrasında yoğun bir stres yaşayan alabalıklar, her yıl yaklaşık 3 ay boyunca yoğun bir programa alınıyorlar.

  Alabalıkların sağımı başladı

  ADIM ADIM ALABALIKLARIN DOĞUM SERÜVENİ

  Yıllardan beri alabalık üreticiliği yapan İlyas Aydoğdu, balıkların yaşadıkları bu zorlu süreci anlattı. Aydoğdu; "Alabalık sağımının başlamasından bir ay önce sağımını yapacağımız balıkları özel bölümlere alıyoruz. Yaklaşık 15 günlük süre zarfında balıkları aç bırakarak dışkı ve pisliğin temizlenmesini bekliyoruz. Bu aşamadan sonra balıkların stresten ve yoğunluktan arındırılması için, karanlık ve loş bir ortan hazırlanır. Bu ortamda yumurtalar daha sağlıklı bir şekilde alınır ve spermlerin çürüme olasılıkları minimuma indirilir."

  ÜÇ DİŞİYE BİR ERKEK BALIK

  İlyas Aydoğdu, alabalığın sağımında üç dişi bir erkek alabalık kullandıklarını belirterek şöyle devam etti; "Dezenfekte edilmiş bir kabın içerisine alabalıkları sağmaya başlarız. Önce 3 tane dişi alabalık sağılır ardından erkek alabalığın spermleri sağılarak yumuşak bir karışımla döllenme işlemleri gerçekleştirilir. Yumurtalar 5 dakika loş bir ortamda dinlendirilir, bu sayede yumurtaların döllenmeleri daha rahat bir şekilde olur. Ardından az oksijenli bol su yumurtaların üzerine ilave edilerek, 10 ila 15 dakika süreyle devamlı yıkanır. Bu işlemin amacı da döllenmemiş ve çürük yumurtaların ayıklanmasını sağlamaktır. Daha sonra yumurtalar 24 ila 48 saat arayla kuluçka dolaplarına alınır. Bu süreçten sonra yumurtalardaki çürüklerin ayıklanması işlemi başlar."

  BİR AY SONRA YAVRULAR BELİRGİNLEŞİYOR

  Aydoğdu, sabır isteyen bu işlemin son aşamasını şu sözlerle dile getirdi;"Yumurtalar daha sonra gözleme süresine tabi tutulur, yumurtalar bu sürede balık olmaya adım atmaktadırlar. 35-40 gün sonra artık yavrular belirginleşmeye başlar. Ardından yavru balıklar önce yeme, ardından da ışığa alıştırılır. Bu işlemin ardından yavru balıklar kendileri için hazırlanan havuzlara bırakılarak dezenfekte edilir. Balıkların yavru aşaması yaklaşık 3 ila 4 ay gibi bir süre alıyor. Yavrular büyüdüklerinde ise boylarına göre ayrı havuzlara alınıyor.

  Doğumun alabalıkları mest ettiğini belirten Aydoğdu, "doğum yaptırılan alabalıklar, dinlendirildikten sonra tekrar havuzlarına bırakılıyor" dedi.

  Görüş Bildir